REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Biznes
  5. Bankowość

PKO Bank Polski wchodzi głębiej w technologię blockchain

Cyfrowa ofensywa polskich banków trwa w najlepsze. Teraz jeden z najbardziej znaczących podmiotów w naszym kraju – PKO Bank Polski - rozpoczął współpracę ze startupem Coinfirm. Razem chcą dodać swoje trzy grosze do technologii blockchain. Tak powstała platforma Trudatum.

kantor internetowy PKO BP
REKLAMA
REKLAMA

Banki (a za chwilę, po wdrożeniu dyrektywy PSD2 nie tylko one) chcą być bliżej klienta, znać jego preferencje, a nawet pomagać mu w zarządzaniu jego finansami. By robić to jak najbardziej efektywnie, muszą mieć dostęp do stosownych informacji. Z pomocą przychodzi im m.in. technologia blockchain, opierająca się na danych rozproszonych.

Dostęp to jedno, a weryfikacja drugie.

Dostęp do danych to tylko jeden krok. Niezbędny jest drugi: ich weryfikacja. Dzisiaj, kiedy na każdą informacje trzeba tak naprawdę popatrzeć z różnych stron i kilka razy upewnić się co do jej rzetelności – starania o weryfikacje klientów na potrzeby instytucji finansowych jest oczywistą oczywistością.

Podobnie musieli myśleć w PKO Banku Polskim, kiedy zdecydowano się na współpracę ze startupem Coinfirm. Efektem jest platforma blokchain Trudatum, która daje nowe możliwości pod względem weryfikacji autentyczności danych. Wcześniejsze testy pokazały, że nie będzie żadnego problemu z integracją Trudatum z obecną infrastrukturą PKO BP. Piecze nad tym ma sprawować powołane właśnie do życia Centrum Kompetencyjne Blokchain.

Banki chcą zrozumieć blokchain.

Technologia blockchain ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować sektor finansowy, dlatego poświęcamy jej dużo uwagi. Chcemy ją dobrze rozumieć i wykorzystać w możliwe najszerszym zakresie. Blockchain spełnia kluczowe wymagania trwałego nośnika, zapewniając między innymi poufność oraz integralność dokumentów przekazywanych klientowi, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tej technologii dla banków – mówi Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

REKLAMA

Centrum Kompetencyjne Blokchain ma dodatkowo wzmocnić rozwój nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań, w co nie od dzisiaj celuje PKO BP.

Wdrożenie Trudatum w tak dużej instytucji jak PKO Bank Polski jest przełomem na skalę światową. Pokazuje to, że polska branża finansowa cały czas jest otwarta na innowacje i wyznacza międzynarodowe trendy – przekonuje Paweł Kuskowski, prezes Coinfirm.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA