REKLAMA

Jak zmienić rozszerzenie pliku w Windows? To proste, ale robiąc to ręcznie prosisz się o kłopoty

Z ręczną zmianą rozszerzenia pliku w Windows poradzi sobie nawet średnio rozgarnięty szympans, ale w większości przypadków... po prostu tego nie rób. Najczęściej takie działanie nie ma żadnego sensu. Pokazujemy, jak zrobić to prawidłowo.

08.06.2024 05.20
Jak zmienić rozszerzenie pliku w Windows? To proste, ale robiąc to ręcznie prosisz się o kłopoty
REKLAMA

Rozszerzenie pliku to trzyznakowe (lub czteroznakowe) oznaczenie pliku, które występuje na końcu nazwy po kropce. To właśnie ono mówi systemowi operacyjnemu z jakim rodzajem pliku ma do czynienia i za pomocą jakiego programu go otworzyć.

Na przykład pliki graficzne mogą mieć rozszerzenia .jpg i .png, a pliki audio .mp3 lub .wav. Ręcznie zmieniaj rozszerzenie pliku tylko wtedy, gdy doszło do uszkodzenia nazwy i generalnie - kiedy wiesz co robisz. W każdym innym przypadku możesz spowodować, że plik po prostu przestanie się otwierać, bo system będzie próbować go uruchomić za pomocą innego programu.

REKLAMA

W niektórych przypadkach po ręcznej zmianie rozszerzenia nie zobaczysz żadnej różnicy - plik będzie się otwierać tak jak dawniej. Nie oznacza to jednak, że magicznie zamieniłeś format pliku na taki, jaki chciałeś. Plik nadal będzie w starym formacie (pomimo zmiany rozszerzenia), tylko system w wybranych przypadkach i tam prawidłowo go otworzy, zwykle za pomocą tego samego narzędzia.

Jak prawidłowo zmienić rozszerzenie pliku w Windows - konwersja plików do innych formatów

Zmiana rozszerzenia pliku następuje automatycznie po jego konwersji do wybranego formatu. W większości przypadków wystarczy po prostu wybrać odpowiedni format podczas zapisu.

Zmiana formatu i rozszerzenia plików graficznych

Do tego zadania można wykorzystać nawet systemowego Painta. Wystarczy załadować obrazek, otworzyć menu Plik i wybrać opcję Zapisz Jako. Do wyboru będziemy mieli formaty (i rozszerzenia) .png, bmp, .jpg i .gif. Przy wyborze nazwy pliku nie dodajemy rozszerzenia - program umieści je automatycznie.

 class="wp-image-4675445"
Zmiana formatu obrazka w programie Paint

Gdy wybierzemy opcję Inny Format, będziemy mieli również możliwość zapisu plików w formacie .dib, .tiff i .heic.

Warto podkreślić, że nowa wersja Painta pozwala otworzyć naprawdę wiele egzotycznych formatów grafiki, a potem bezproblemowo zapisać je choćby jako .png i to razem z warstwą przezroczystości.

Zmiana formatu i rozszerzenia plików tekstowych

Tu z kolei możemy wykorzystać darmowego Libre Office. W większości przypadków będziemy działać analogicznie, to znaczy otwierać w programie plik, rozwijać menu Plik i wybierać opcję Zapisz Jako.

 class="wp-image-4675508"
Zmiana formatu pliku tekstowego w programie Libre Office

Libre Office pozwoli nam na konwersję tekstu do formatu .odt, .odf, .xml, czy .htm. A co w przypadku gdybyście chcieli zapisać dokument w formacie .pdf lub .epub? W takim przypadku należy skorzystać z opcji Eksportuj jako, którą również znajdziemy w menu Plik.

 class="wp-image-4675511"
Eksport pliku tekstowego do PDF i EPUB w programie Libre Office

Zmiana formatu i rozszerzenia plików audio i wideo

Z kolei konwersji filmów i muzyki możesz dokonać w darmowym programie HandBrake. Po załadowaniu materiału, który chcesz poddać konwersji (i zmienić jego rozszerzenie), należy w menu Podsumowanie zmienić jego format na .mp4, .mkv i .webM. Zwróć uwagę, że ustawienia Preset, mogą zmienić jakość materiału. Po wyborze formatu wyjściowego trzeba kliknąć na przycisk Rozpocznij Kodowanie. Analogicznie postępujemy z plikami audio.

 class="wp-image-4675628"
Zmiana formatu filmu w programie HandBrake

Warto również pamiętać, że wybór formatu (kontenera) i wybór kodeka (np. HEVC, AV1), to dwie różne rzeczy. Korzystając z gotowych presetów zwróć uwagę, że mogą one zmieniać format pliku - możesz to jednak dowolnie modyfikować.

Zobacz inne poradniki na Spider's Web:

Jak ręcznie zmienić rozszerzenie pliku?

Chcesz jednak koniecznie ręcznie zmienić rozszerzenie pliku? Ok, ale pamiętaj, że cię ostrzegałem.

 class="wp-image-4675730"

Na początek uruchom Eksploratora Windows, udaj się do wybranego katalogu i kliknij trzy kropki na górnej listwie, by wybrać Opcje.

 class="wp-image-4675733"

Tam w menu Widok odznaczamy ustawienie Ukryj rozszerzenia znanych typów plików i klikamy Zastosuj.

Od tego momentu rozszerzenie plików będzie widoczne nie tylko w polu Typ, ale również Nazwa.

 class="wp-image-4675739"

Wszystko co musisz zrobić to zmienić w nazwie np. .jpg na .png - rozszerzenie pliku się zmieni, a system będzie inaczej wykrywał typ pliku.

REKLAMA
 class="wp-image-4675736"

Przy każdej operacji tego typu system operacyjny będzie cię ostrzegał. Powodzenia i tak jak wspomniałem na początku - nie zmieniaj rozszerzenia plików bez istotnego powodu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA