REKLAMA

Orange przyspiesza wyłączanie sieci 3G. Oto czym zostanie zastąpiona

Orange przyspieszył proces wyłączania sieci 3G w Polsce. Ogłosił, które miejsca w naszym kraju są następne w kolejce. Wolna sieć starszej generacji zniknie z kraju nad Wisłą i zostanie zastąpiona lepszym rozwiązaniem.

29.02.2024 17.51
Orange przyspiesza wyłączanie 3G
REKLAMA

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że pomarańczowy operator wciąż pracuje nad celem wyłączenia sieci 3G w Polsce. Ogłoszono bowiem, że zgodnie z harmonogramem w maju przyjdzie czas na wyłączenie 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Technologia starej generacji działa jeszcze w innych miejscach w Polsce – dlatego Orange już ogłosił kolejne plany wyłączeń.

REKLAMA

Orange wyłącza 3G. Zastąpi starą technologię nowocześniejszym 4G LTE

Na blogu Orange firma opublikowała dalszy harmonogram wyłączenia sieci 3G w Polsce. Dowiadujemy się, że technologia zostanie wyłączona w kolejnych lokalizacjach: w okolicach Bydgoszczy, Torunia i Włocławka.

Obecnie w Polsce 3G działa na jednym paśmie – mianowicie 900 MHz, które jednak nie zostanie porzucone. Orange wykorzysta zwolnione pasmo i uruchomi na tych częstotliwościach nowszą i lepszą technologię 4G. Zjawisko jest nazywane refarmingiem i stanowi zupełny standard w świecie sieci komórkowych. Wyłącznie 3G wyjdzie na dobre, ponieważ ta sieć starego typu nie oferuje najlepszych doświadczeń z korzystania internetu mobilnego.

Zastąpienie technologii znacznie nowszym i bardziej zaawansowanym 4G LTE sprawi, że zasięg sieci 4. generacji zostanie mocno poprawiony, podobnie jak jakość usług. Przyda się to najbardziej w miejscach, gdzie wcześniej nie docierało 4G lub 5G. Klienci Orange będą mogli korzystać ze znacznie lepszej technologii.

Orange ma ambitny plan zupełnego wyłączenia sieci 3G w Polsce, który ma zostać zrealizowany do końca 2025 r. Przez następne miesiące pomarańczowy operator będzie sukcesywnie wyłączał 3G w kolejnych obszarach Polski. Sieć 4G już teraz korzysta z czterech pasm: 800, 1800, 2100 i 2600 MHz, a do końca roku dojdzie do kolekcji jeszcze 900 MHz.  

Jak się przygotować na zmianę sieci?

W zdecydowanej większości przypadków nie trzeba będzie robić nic. Nowoczesne telefony, które kosztują nawet poniżej 1000 zł oferują możliwość łączności 5G, natomiast modemy zamontowane w smartfonach są kompatybilnie wstecznie. Tam, gdzie nie ma możliwości połączenia 4G lub 5G urządzenie wybiera 3G, ale gdy już sieć starszej generacji zostanie wyłączona, to telefony będą wybierać 4G.

Nawet jeśli korzystamy ze starszego smartfonu, który ma 4, 5, a nawet 6 lat bez problemu obsłużymy 4G. Sieć komórkowa 4. generacji jest stosowana już od wielu lat i pierwsze telefony z modemami 4G pojawiały się już w 2010 r. Nawet tańsze telefony pozbawione smart funkcji mają na pokładzie modemy łączności 4G. Jeśli mamy też nowszą kartę SIM, to ta również powinna gwarantować połączenie z siecią.

Zawsze jednak można sprawdzić, czy nasz telefon i karta SIM obsługuje 4G – bezpłatnym SMS-em o treści KARTA na numer 80233. W większości przypadków nie trzeba będzie podejmować żadnych dodatkowych kroków.

REKLAMA

Więcej o operatorach sieci komórkowych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA