REKLAMA

Orange wyciąga wtyczkę. W tych miejscach z 3G już nie skorzystacie

Orange kontynuuje wyłączanie sieci 3G w Polsce. Do końca roku ma ona zostać zupełnie zdezaktywowana, natomiast cały proces jest realizowany stopniowo. Pomarańczowy operator zapowiedział kolejne miejscowości, które stracą dostęp do 3G.

22.02.2024 15.03
Orange
REKLAMA

Październikowa aukcja 5G dała operatorom ogromne pole do popisu, jeśli chodzi możliwość unowocześnienia sieci komórkowej w naszym kraju. Na początku roku 5G w paśmie C ruszyło na pełnej, dzięki czemu era superszybkiego internetu mobilnego w telefonie (nawet tak szybkiego, jak światłowód) jest rzeczywistością. Obok 5G mamy też 4G LTE, które również gra ważną rolę w komunikacji – dzięki wyłączeniu 3G zrobi się miejsce dla nowszej technologii.

REKLAMA

Orange wyłączy sieć 3G. Przedstawiono harmonogram

Orange na swoim blogu opublikował komunikat, w którym informuje o nadchodzącym wyłączeniu sieci 3G w następnych miejscowościach. Już w maju w okolicach Słupska i Koszalina sieć starego typu zostanie zastąpiona nowocześniejszym rozwiązaniem. Harmonogram wygląda następująco:

  • 06-10 maja - 3G zostanie wyłączone w powiatach: słupskim, lęborskim, sławieńskim i bytowskim
  • 13-17 maja w powiatach: koszalińskim, człuchowski, szczecinecki
  • 20-24 maja w powiatach: kołobrzeskim, białogardzkim, świdwińskim i drawskim

Operator tłumaczy zmianę chęcią rozwoju sieci nowszych generacji, co wydaje się oczywiste. 3G działa na paśmie 900 MHz, a po wyłączeniu tej starszej sieci w miejsce wejdzie zdecydowanie bardziej nowoczesna i zaawansowana sieć 4G. Jest to tzw. refarming, czyli przekazanie jednej częstotliwości na rzecz nowego, bardziej przyszłościowego rozwiązania.

Dla przypomnienia, 4G sieci Orange działa w Polsce w czterech pasmach: 800, 1800, 2100 oraz 2600 MHz. Refarming był już stosowany zdecydowanie wcześniej, ponieważ kilka lat temu 3G działało na paśmie 2100 MHz, ale finalnie zostało przekazane do użytku sieci 4G. Teraz stanie się to z pasem 900 MHz, czyli obecnie jedynym wykorzystywanym w Polsce przez sieć 3G.

Taka zmiana z pewnością wyjdzie na dobre, ponieważ powinna wpłynąć pozytywnie na zasięg i jakość połączenia LTE. W miejscowościach, gdzie wcześniej wciąż korzystano z 3G na paśmie 900 MHz, klienci Orange będą mogli cieszyć się lepszym zasięgiem i jakością 4G.

Jak przygotować się na wyłączenie sieci 3G w Orange?

Orange do końca 2024 roku chce wyłączyć sieć 3G. Sieć starej generacji będzie wygaszana w kolejnych obszarach naszego kraju, w których to pasmo 900 MHz wykorzystywane przez 3G będzie przechodziło na rzecz 4G LTE. Oczywiście wszystko będzie następowało tak jak dotychczas – czyli stopniowo.

Przygotowanie się na wyłączenie sieci 3G jest bardzo proste. Zdecydowana większość nowoczesnych smartfonów oferuje łączność 5G, a nawet wieloletnie smartfony mają na pokładzie modemy 4G, więc większości osób zmiana nie będzie dotyczyć. Zawsze jednak można sprawdzić, czy nasza karta SIM oraz smartfon obsługuje LTE, wysyłając bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Jeśli przyjdzie potrzeba zmiany karty SIM na nowszą, to wystarczy przejść się do salonu Orange.

REKLAMA

Więcej o operatorach sieci komórkowych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA