REKLAMA

Jak zrobić animowanego GIF-a? Poradnik

GIF-y królują w social mediach - od Facebooka, przez Discorda, kończąc na komunikacji z rodzicami na Whatsappie czy Messengerze. Co jednak zrobić, kiedy nie możesz znaleźć idealnego GIF-a, ale masz na niego pomysł? O tworzeniu własnych animowanych GIF-ów dowiesz się z tego poradnika.

18.02.2024 16.30
Jak zrobić animowanego GIF-a? Poradnik
REKLAMA

GIF-y to prawdziwi królowie internetu. Niemal dwadzieścia lat temu trudno było znaleźć witrynę bez GIF-a - małe rozmiarowo pliki nie obciążały serwerów właścicieli stron, ale i były łatwe do załadowania przez internautów o łączach o prędkości poniżej 1 Mbit/s. No i przede wszystkim GIF-y ozdabiały i ożywiały każdą stronę, na której się znalazły.

Dziś jest trochę inaczej i GIF-y to przede wszystkim wycinki z filmów, seriali, produkcji animowanych, ale i nagrań z rozgrywek w grach. Kiedyś ozdobniki, dziś GIF-y pełnią funkcję ekspresywną, dopełniając komunikację na platformach społecznościowych i komunikatorach. Jednak pomimo wielomilionowej biblioteki wielu GIF-ów, łatwo znaleźć się w sytuacji, w której jakiegoś GIF-a brakuje, a masz pomysł na własnego? Nic straconego - z tego poradnika dowiesz się, jak samodzielnie zrobić animowanego GIF-a.

REKLAMA

GIF-y - wszystko co powinieneś wiedzieć o animowanym formacie obrazków:

Jak zrobić GIF-a z filmu na YouTubie?

Na telefonie

Choć istnieje wiele serwisów oferujących możliwość tworzenia własnych GIF-ów z YouTube'a, dla użytkowników telefonów najlepszym rozwiązaniem będzie serwis ImgFlip.

 1. Otwórz stronę imgflip.com/gif-maker.
 2. W pole tekstowe wklej adres wideo, z którego chcesz zrobić GIF-a. Poczekaj, aż strona przetworzy wideo.
 3. Za pomocą osi czasu dostosuj czas trwania GIF-a i inne ustawienia (opcjonalne).
 4. Dotknij "Generate GIF".
 5. Pobierz GIF-a za pomocą "Download .gif" lub udostępnij na jednym z serwisów społecznościowych.
 class="wp-image-4425659"
 class="wp-image-4425668"

Na komputerze

Jeżeli filmik, z którego chcesz zrobić GIF-a jest na YouTubie lub Vimeo, tu z pomocą dla użytkowników komputerów przyjdzie serwis Giphy.

 1. Wejdź na stronę giphy.com i zaloguj się (Login) lub utwórz konto (Join).
 2. Po zalogowaniu u góry ekranu kliknij "Upload".
 3. Wklej adres URL filmu, z którego chcesz zrobić GIF-a.
 4. Za pomocą osi czasu dostosuj długość GIF-a i kliknij "Continue to Upload".
 5. Kliknij "Upload to Giphy".
 class="wp-image-4425776"
 class="wp-image-4425779"

Jak zrobić GIF-a z dowolnego filmu?

W przypadku gdy chcesz zrobić GIF-a z filmu na twoim telefonie - na przykład zabawnego nagrania twojego psa, tu - zarówno na telefonie, jak i na komputerze - kluczem będzie serwis ezgif.com.

 1. Wejdź na stronę ezgif.com/video-to-gif.
 2. Dotknij "Wybierz plik" (oraz ewentualnie udziel zgody na dostęp do pliku) i wybierz wideo, z którego chcesz zrobić GIF-a.
 3. Dotknij "Upload video!" i poczekaj na załadowanie filmu.
 4. Przejedź w dół strony i wyznacz początek oraz koniec GIF-a (Start Time oraz End Time).
 5. Przejedź dalej w dół i dotknij "Convert to GIF!".
 6. Po wygenerowaniu GIF-a ponownie przejedź w dół i u dołu wybierz "Save".
 class="wp-image-4425683"
 class="wp-image-4425689"

Jak zrobić GIF.a na social media?

Przeglądając choćby Facebooka, twoje oko mogło się zawiesić nad animowanymi reklamami produktu lub animowanymi postami na fanpage'ach różnych sklepów, firm czy organizacji. Tego typu animacje da się uzyskać za pomocą aplikacji Canva, która oferuje zarówno gotowe szablony, jak i możliwość stworzenia GIF-a od podstaw.

Aczkolwiek w tym przypadku nie powinniśmy mówić o GIF-ie, a raczej o animacji, gdyż Canva eksportuje gotowe projekty do pliku .mp4 - pliku wideo.

Jak zrobić GIF-a glittera?

Około piętnastu lat temu prawdziwym hitem internetu były tzw. glittery - animowane obrazki, na których elementem animowanym były gwiazdki i iskierki imitujące brokat. Swego czasu były one na tyle popularne, że miały własny serwis: glittery.pl. Dziś nie ma po nim śladu, a glittery to raczej domena babć odkrywających internet i memów.

Aczkolwiek glittery wciąż można stworzyć - tu z pomocą przychodzi choćby serwis Glitterfy.

Wystarczy wejść na stronę Glitterfy.com, a następnie kliknąć Glitterfy Photos i wybrać plik (obraz) do edycji. Po kliknięciu "Upload & Start" strona pokaże ci edytor GIF-a, w którym możesz zmienić animację, czy dodać tekst.

Jak zrobić własnego animowanego GIF-a?

Jeżeli masz talent graficzny, na którymś etapie twórczości przyszła ci myśl "A co gdyby tak ożywić moje dzieła?". Tu jako przykład programu, w którym da się tworzyć bardzo proste animacje (który aczkolwiek nie jest zorientowany na to - tu w pakiecie Adobe powinniśmy się skierować na Animate lub After Effects), często podaje się Photoshopa. A jak w wielu przypadkach bywa, tam gdzie da się coś zrobić Photoshopem, GIMP również sobie poradzi.

Tworzenie animacji w GIMP-ie to przede wszystkim tworzenie klatek GIF-a. Po ich stworzeniu wystarczy Wyeksportować obraz jako GIF oraz zaznaczyć opcję eksportuj jako animacja. Ustawienia animowania obrazów odnajdziesz w sekcji Filtry -> Animacja.

REKLAMA

Więcej poradników dotyczących grafiki:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA