REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Test Samsung Portable SSD T9. Poszukiwania najlepszego dysku zewnętrznego dobiegły końca

Potrzebujesz naprawdę dobrego zewnętrznego dysku na USB? Ma być bezkompromisowy, czyli zarazem szybki, wytrzymały i pojemny? No to właśnie znalazłeś - zobacz moją opinię o Samsung Portable SSD T9.

03.10.2023
17:00
Samsung Portable SSD T9 recenzja
REKLAMA

Na naszych łamach mieliśmy już okazję przyjrzeć się modelowi Samsung Portable SSD T7. Ten zewnętrzny dysk oparty był na interfejsie USB 3.2 Gen 2 i oferował transfery do 1000 MB/s. Koreański producent podbija stawkę modelem T9 - w porównaniu do T7 maksymalne transfery wzrosły dwukrotnie.

REKLAMA

Samsung Portable SSD T9 dostępny jest w trzech wariantach o różnej pojemności, a konkretnie 1 TB, 2 TB i 4 TB. Deklarowane transfery mają sięgać 2000 MB/s co jest oczywiście możliwe dzięki wykorzystaniu interfejsu USB 3.2 Gen 2x2.

Nie jest to najszybszy zewnętrzny dysk SSD Samsunga, bo już jakiś czas temu koreańczycy zaprezentowali model SSD X5, którego transfery sięgały 2700 MB/s. Ale raz, że korzystał on z interfejsu Thunderbolt 3, a nie każdy dysponuje takim złączem, a dwa, że maksymalna pojemność tego modelu wynosiła 2 TB.

Samsung Portable SSD T9 - recenzja

Pora sprawdzić na co stać najnowsze dziecko Samsunga. Na pudełku znajdziemy informację o transferach, wersji, pojemności oraz zgodności z systemami Windows, macOS oraz Android.

Dysk wyposażony jest tylko w jeden port USB typu C. Pracę dysku sygnalizuje umieszczona obok dioda.

Do dysku dołączono dwa kable - USB C do USB C, oraz USB C do USB A. W ten sposób podłączymy go praktycznie do wszystkiego.

Sam dysk ma wymiary 88 x 60 x 14 mm i waży nieco ponad 120 gramów. Został wyposażony w obudowę z aluminium z ochronną powłoką z tworzywa sztucznego, która chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi (ponoć nie straszne mu upadki z wysokości do 3 metrów) i której faktura pozwala na wygodny i pewny chwyt.

Samsung Portable SSD T9 - testy wydajnościowe

Samsung Portable SSD T9 ma rozpędzać się do 2000 MB/s, ale oczywiście jest to możliwe tylko przy użyciu interfejsu USB 3.2 Gen 2x2. Innymi słowy dysk będzie tak szybki, jak port do którego go podłączymy.

Na początek sprawdźmy, jakie transfery uzyskamy w przypadku podłączenia do najwolniejszej wersji USB 3.2, czyli Gen 1 (5 Gb/s).

Samsung Portable SSD T9 - test na USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s)

USB 3.2 Gen 1 ogranicza maksymalne transfery o 75%. Podłączenie do USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) powinno pozwolić na zmniejszenie ograniczenia do 50% - i tak jest w rzeczywistości.

Samsung Portable SSD T9 - test na USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s)

Dysk ujawnia pełnię swoich możliwości dopiero po podłączeniu do USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) i wtedy też osiągamy obiecane 2000 MB/s (transfer sekwencyjny).

Samsung Portable SSD T9 - test na USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s)

Praktycznie rzecz biorąc mamy do czynienia z osiągami porównywalnymi do niezłych SSD NVMe opartych na interfejsie PCIe 3.0 (ale nie najlepszych).

Samsung SSD 990 Pro Heatsink

Do szybkich SSD PCIe 4.0 np. takich jak Samsung SSD 990 Pro oczywiście będzie sporo brakować - w ramach ciekawostki publikuję również wyniki tego szybkiego SSD wewnętrznego.

Samsung 990 Pro Heatsink (PCIe 4.0) - wyniki wersji 1 TB

Samsung Portable SSD T9 - opinia

Naprawdę nie ma się tu nad czym rozpisywać. Samsung Portable SSD T9 jest niewielki, doskonale wykonany, wytrzymały i szybki jak błyskawica, bowiem w pełni wykorzystuje możliwości interfejsu USB 3.2 Gen 2x2. Dostępny jest w wersjach 1, 2 i 4 TB, a gwarancja wynosi pełne 5 lat. Można go podłączyć praktycznie do wszystkiego dzięki USB C lub USB A, jak i zaszyfrować jego zawartość dzięki oprogramowaniu Samsung Magician. To doskonały produkt dla osób, które poszukują zewnętrznego dysku wysokiej klasy.

REKLAMA

W tej chwili nie mamy jeszcze informacji o cenach w złotówkach, ale sugerowane ceny w dolarach to 139,99 USD za model 1 TB, 239,99 USD za model 2 TB oraz 439,99 USD za model 4TB. Nawet bez oficjalnych polskich cen jedno jest pewne - tanio nie będzie. ADATA SE880 1 TB (USB 3.2 Gen 2x2 - transfery do 2000 MB/s) kosztuje niecałe 300 zł, a tu w najlepszym przypadku będziemy mieć do czynienia z ceną dwukrotnie wyższą. Jeśli weźmiemy pod uwagę 4-terabajtowe konstrukcje o zbliżonych osiągach, to Kingston XS2000 kosztuje około 1400 zł, a SanDisk Extreme Portable V2 jakieś 1700 zł - w obu przypadkach również mamy do czynienia z 5-letnią gwarancją. Również i tutaj Samsung Portable SSD T9 będzie wyraźnie droższy.

Co Samsung Portable SSD T9 ma takiego, czego nie ma konkurencja? Samsung chwali się niższym poborem energii, co pozwala nie tylko przenośnym urządzeniom z T9 pracować dłużej, ale i pozwala ograniczyć problemy z kompatybilnością. Dodatkowo niższe temperatury (w porównaniu do produktów konkurencji) sprawiają, że są one bardziej niezawodne. Równie istotny jest znacznie większy bufor TurboWrite (180 GB dla modelu 4 TB, 88 GB dla modelu 2 TB i 22 GB dla modelu 1 TB), który pozwala przenośnemu SSD Samsunga pracować z pełną wydajnością przez naprawdę długi czas. Czy to wszystko wystarczy, by konsumenci sięgnęli właśnie po modele Samsunga? Cóż jeśli chcesz mieć najlepszy zewnętrzny SSD, to jego cena z pewnością nie będzie najniższa, ale gdyby wujek Sam obniżył nieco ceny, to atrakcyjność T9 z pewnością by wzrosła.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA