REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Wreszcie możemy zobaczyć najnowszy, niewidzialny bombowiec Ameryki. Takich zdjęć jeszcze nie było

B-21 Raider to nowy amerykański bombowiec strategiczny, który ma być gotowy do lotu w 2023 r. Jest to maszyna o obniżonej wykrywalności, zdolna do przenoszenia broni konwencjonalnej i jądrowej. B-21 ma zastąpić starsze typy bombowców, takie jak B-1B i B-2 Spirit, i stać się kluczowym elementem amerykańskiej siły odstraszania.

13.09.2023
14:36
Wreszcie możemy zobaczyć najnowszy, niewidzialny bombowiec Ameryki. Takich zdjęć jeszcze nie było
REKLAMA

B-21 Raider został zaprezentowany światu po raz pierwszy w grudniu 2022 r. w fabryce Northrop Grumman w Kalifornii. Maszyna została wówczas pokazana jedynie od przodu i w dość zaciemnionym hangarze. Jednak ostatnio Siły Powietrzne USA ujawniły dwa nowe zdjęcia bombowca, na których widać go poza hangarem i z bliska. Zdjęcia te zostały pokazane podczas konferencji Air, Space & Cyber ​​2023.

REKLAMA

Przeczytaj więcej o bombowcach na Spider`s Web:

Jak wygląda B-21 Raider? Na pierwszy rzut oka przypomina swego poprzednika, B-2 Spirit, który ma charakterystyczny kształt latającego skrzydła. Jednak B-21 ma kilka różnic, które mają poprawić jego osiągi i skuteczność. Na przykład, B-21 ma mniejszą rozpiętość skrzydeł (50 metrów) niż B-2 (52 metry), co może zmniejszyć jego sygnaturę radarową.

Ponadto B-21 ma inaczej ukształtowane wloty powietrza do silników, które są umieszczone bliżej siebie i mają kształt trapezowy. To ma na celu zmniejszyć emisję ciepła i hałasu, co również wpływa na obniżenie wykrywalności. Samolot ma kolor jasnoszary z białymi napisami USAF i symbolem sił powietrznych na skrzydłach. Na kadłubie widnieje numer seryjny AF-001 i nazwa Raider.

Ten samolot powstał w całości w komputerze

B-21 Raider jest napędzany przez dwa silniki Pratt & Whitney o ciągu po 15 000 funtów (6803 kg) każdy. Silniki te są prawdopodobnie pochodnymi silników F135, które napędzają myśliwce F-35 Lightning II. B-21 ma być zdolny do osiągania prędkości ponad 1000 km/h i pułapu ponad 15 000 metrów. Jego zasięg nie jest znany, ale spekuluje się, że może wynosić ponad 11 000 km bez uzupełniania paliwa w powietrzu.

Maszyna w tym tygodniu rozpoczęła próby silnika na ziemi. W ciągu najbliższych tygodniu bombowiec ma wznieść się w powietrze. Jest to o tyle niezwykłe, że Amerykanie zbudowali od razu egzemplarz produkcyjny, pomijając całkowicie etap prototypu. Samolot został w całości zaprojektowany i przetestowany na komputerach.  

B-21 Raider ma mieć zdolność do przenoszenia do 22 679 kg uzbrojenia w wewnętrznej komorze bombowej. Uzbrojenie to może obejmować pociski manewrujące lub bomby, w tym z ładunkami jądrowymi. 

Bombowiec B-21 Raider jest produkowany przez firmę Northrop Grumman w ramach programu Long Range Strike Bomber (LRS-B). Program ten rozpoczął się w 2011 r. i kosztował około 25 mld dol. W 2015 r. Northrop Grumman wygrał konkurs na budowę nowego bombowca, pokonując konsorcjum Boeing-Lockheed Martin. W lutym 2016 r. B-21 otrzymał oficjalne oznaczenie, a we wrześniu tego samego roku nazwę Raider, która nawiązuje do Rajdu Doolittle’a z czasów II wojny światowej.

100 sztuk B-21

REKLAMA

B-21 Raider ma być oblatany w 2023 roku i wejść do służby operacyjnej około 2027 r. Siły Powietrzne USA planują zakupić około stu egzemplarzy B-21, które mają kosztować po około 730 mln dol. każdy. B-21 ma być wykorzystywany zarówno do misji konwencjonalnych, jak i nuklearnych, a także do pełnienia innych ról, takich jak zwiad, zarządzanie bitwą czy przechwytywanie wrogich samolotów. Rozważana jest również opcja, aby B-21 mógł być pilotowany zdalnie lub bezzałogowo.

B-21 Raider to nowa generacja bombowca strategicznego, który ma zapewnić Stanom Zjednoczonym przewagę powietrzną i zdolność do rażenia celów na całym świecie. Jest to maszyna o zaawansowanej technologii i wysokiej skuteczności, która ma być trudna do wykrycia i zniszczenia przez obronę przeciwnika. B-21 Raider to prawdziwa bestia wśród samolotów, która może zmienić oblicze współczesnej wojny.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA