Będziesz pisać, jak polonista. Autokorekta może się schować, zastąpi ją SI
Sztuczna inteligencja ma trafić także do klawiatury Google Gboard w smartfonach. W najnowszej wersji testowej pojawiła się bowiem funkcja sprawdzania pisowni i jej poprawiania.
Tematyka AI z pewnością nie jest już tak gorącym tematem, jak kiedyś, lecz wielkie firmy technologiczne cały czas wprowadzają coraz to nowsze jej zastosowania. Zresztą Google dosadnie pokazał to na swoim tegorocznym wydarzeniu I/O 2023, prezentując m.in. czatbota Bard.
Wydaje się jednak, że firma chce wprowadzić także sztuczną inteligencję prosto do domyślnej klawiatury Androida, co wydaje się świetnym krokiem.
Sztuczna inteligencja wleci do klawiatury Gboard w twoim smartfonie
Autokorektę znamy już wielu lat, która jak dobrze działa w przypadku sprawdzania pisowni pojedynczych słów, to już niekoniecznie radzi sobie z całymi zdaniami. Natomiast użytkownik serwisu X pod pseudonimem AssembleDebug zauważył, że Google pracuje nad poprawieniem tego aspektu. W najnowszym wydaniu beta Gboard oznaczonym numerem 13.3 pojawiła się bowiem funkcja sprawdzania pisowni.
Jak wynika z nagrania, po wpisaniu zdania, udając się do opcji, widać nową ikonę pióra z gwiazdką, która dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym wykrywa potencjalne błędy w zdaniu (choć funkcję będziemy mogli wywoływać też dzięki automatycznie wyświetlającemu się guzikowi "napraw to"). Aby zaprezentować przykład, AssembleDebug specjalnie w zdaniu popełnił błąd: „what are wrong with gboard?”, co AI poprawiła, serwując dwie odpowiednie opcje.
Po ich kliknięciu jednej z opcji błąd jest automatycznie poprawiany. Oprócz samej korekty testowa wersja Gboard otrzymała także funkcję, która dostosowuje zdanie. Można wybrać styl i ton wypowiedzi, a sztuczna inteligencja przepisuje i oferuje nową wersję wypowiedzi. Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem, ponieważ można w łatwy sposób uczynić swoje wypowiedzi bardziej formalnymi lub potocznym, w zależności do tego, do kogo piszemy.
Ale to nie koniec z nowych funkcji AI. Sztuczna inteligencja ma umożliwić też tworzenie naklejek Emogen na podstawie uczenia maszynowego. Nie wiemy jednak kiedy funkcje trafią do oficjalnej wersji Gboard i pozostaje też pytanie, czy jeśli faktycznie zostaną wprowadzone, to czy rozwiązanie obsłuży język polski. To wydaje się największą niewiadomą.