REKLAMA

Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu? 4 sprawdzone sposoby na odklejenie szkła z ekranu

O ile przyklejanie szkła hartowanego do telefonu to całkiem łatwa sprawa, to jego zdjęcie lub - co gorsza - odklejenie połamanego szkła to źródło frustracji. Podpowiadamy nasze cztery sprawdzone sposoby na to, jak ściągnąć szkło hartowane z telefonu.

szkło hartowane na telefonie
REKLAMA

Smartfony to dla nas niezwykle cenne urządzenia - zarówno ze względu na koszt pojedynczego urządzenia, jak i rolę, jaką pełni w życiu każdego z nas. Dlatego współcześnie nie dziwi fakt, że w koszyku wraz z nowym telefonem niemal zawsze ląduje ochrona na ekran. Jednak popularne szkła hartowane nie są nieśmiertelne.

REKLAMA

Najczęściej szkło hartowane jest wymieniane po pęknięciu lub mocnym zarysowaniu, jednak nie brakuje też przypadków wymian po złym naklejeniu ochrony ekranu. Niezależnie z jakiej przyczyny chcesz zdjąć szkło hartowane z telefonu, każdy przypadek ma wspólny mianownik: jak lub czym odkleić szkło?

Klej przylega mocno, a przymiotnik "hartowane" wskazuje, że łatwo się nie podda paznokciom. Pozostaje także kwestia samego bezpieczeństwa ekranu - nóż czy scyzoryk to dość ryzykowne sposoby na usunięcie szkła hartowanego. Dlatego przedstawię pięć, mniej lub bardziej oczywistych sposobów na odklejenie szkła z telefonu.

Nóż do tapet lub papieru ułatwi ściągnięcie szkła hartowanego z telefonu

 class="wp-image-3885365"

Najczęściej przewijającą się przez wszystkie dyskusje i fora metodą na ściągnięcie szkła hartowanego z telefonu jest zastosowanie noża do tapet lub papieru. Użycie popularnego Stanleya do odklejenia szkła jest nieprzypadkowe, bowiem jak każdy nóż jest on oczywiście ostry. Jednak cechuje się on znacznie cieńszym ostrzem - idealnym do podważania szkła hartowanego oraz specyficzną rączką, która ułatwia nietypowe manewry (w przeciwieństwie do noża kuchennego, gdzie rączka jest zaprojektowana do typowych zastosowań kuchennych).

By usunąć szkło hartowane z telefonu za pomocą noża do papieru, ostrożnie i delikatnie wsuń ostrze pomiędzy szkło a ekran telefonu i powoli podważ szkło. Spokojnie i uważnie wykonana czynność nie pozostawi śladów na ekranie.

Taśma klejąca pomoże odkleić szkło z telefonu

 class="wp-image-3885368"
Stefan Schweihofer / Pixabay

Kolejną metodą na odklejenie szkła hartowanego z telefonu jest użycie taśmy klejącej. Taśmę klejącą (najlepiej szarą taśmę pakową, o większej przyczepności niż typowa biurowa) należy przykleić do szkła hartowanego, a następnie pociągnąć, by odkleiła szkło od ekranu telefonu.

Jak pociągnąć? Tu praktyki są różne, w zależności od szkła i stopnia uszkodzenia, dlatego warto spróbować zarówno zdecydowanego ruchu jak i powolnego, ostrożnego ciągnięcia. Problemem metody z użyciem taśmy klejącej jest fakt, że działa najlepiej na słabo przymocowane szkła hartowane.

Karta i wykałaczki też są pomocne przy zdejmowaniu szkła hartowanego z telefonu

 class="wp-image-3885371"
Oleksandr Pidvalnyi / Pixabay

Popularną metodą zdejmowania szkła hartowanego z telefonu jest użycie wykałaczek i karty (bankomatowej, w najgorszym przypadku legitymacji studenckiej czy dowodu osobistego). W tym zestawie wykałaczka pełni rolę "podważacza", którym stopniowo podważasz szkło hartowane, robiąc "miejsce" dla karty, która dzięki swojej dużej powierzchni ułatwi podważenie i odklejenie całego szkła.

Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu? Najlepszy sposób to... kartka papieru lub karty do gry

 class="wp-image-3885383"
Michael Schwarzenberger / Pixabay

Kartka papieru brzmi trochę absurdalnie, biorąc pod uwagę, że odklejasz szkło hartowane - szkło które miało chronić telefon przed najgorszym, a kartka papieru to najdelikatniejsze ze wszystkich wymienionych narzędzi w tym zestawieniu. Gdybym sama nie wypróbowała tego sposobu, to prawdopodobnie też bym nie uwierzyła.

W przeciwieństwie do poprzednich metod kartką papieru nie podważysz szkła, za to osiągniesz coś innego. Standardowa kartka papieru jest bardzo cienka, dzięki czemu relatywnie łatwo ją wsunąć pomiędzy szkło hartowane a ekran telefonu. Jeden z dłuższych boków kartki (obojętnie który) przyłóż do rogu szkła, a następnie powoli przesuwaj w lewo i prawo, próbując wcisnąć ją pomiędzy szkło a ekran. Kartka, która zacznie wchodzić pod szkło, znacznie osłabi klej w danym rogu i sprawi, że szkło hartowane będzie możliwe do podważenia i ściągnięcia pozostałymi przedmiotami czy po prostu paznokciem.

Kartkę papieru można zastąpić także innym, sztywniejszym papierem, np. ulotką, wizytówką, kartą przeznaczoną do gier karcianych lub stanowiącą element gier planszowych.

REKLAMA

Suszarka? Nie ryzykuj

Jedną z często sugerowanych metod usuwania szkła hartowanego z telefonu jest osłabienie kleju poprzez strumień ciepłego powietrza z suszarki. Jednak jest to metoda bardzo ryzykowna, mogąca skończyć się uszkodzeniem nie tylko ekranu, ale i samego smartfona

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: wczoraj
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA