REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tę funkcję znają gracze konsol Xbox. Może trafić na komputery z Windowsem

Gracze konsolowi, korzystający ze sprzętów Microsoftu w postaci Xboxów Series X | S, mają do dyspozycji funkcję szybkiego wznawiania (ang. quick resume). Jednak na komputerach osobistych z systemem Windows niestety ta nie jest dostępna, ale wszystko wskazuje na to, że Microsoft chce ją wprowadzić również na tę platformę.

12.05.2023
16:12
Windows 11 podświetlenie
REKLAMA

Quick resume, czyli szybkie wznawianie, to jedna z kluczowych funkcji konsol Microsoft Xbox obecnej generacji, która umożliwia trzymanie gier w pamięci konsoli w trybie uśpienia i natychmiastowego wznowienia rozgrywki. Co prawda chęć wprowadzenia takiej techniki na pecety już była, ale bez większego efektu, jednak premiera konsoli ROG Ally, wykorzystującej właśnie Windowsa, może być powodem, dzięki któremu takowa nowość zostanie jednak wprowadzona.

REKLAMA

Szybkie wznawianie z konsol Xbox na urządzenia z Windowsem?

Jeden z pracowników Microsoftu, Roanne Sones, który jest szefem ds. urządzeń Xbox w firmie, jasno wyraził chęć wprowadzenia Quick Resume dla gier zaprojektowanych z myślą o systemie operacyjnym Windows. To z kolei jest bezpośrednio związane z ostatnią premierą przenośnej konsoli Asus ROG Ally.

Możliwość szybkiego wznowienia gry (i przełączania się pomiędzy wieloma tytułami), która nie wpływa na wydajność, byłaby wręcz idealna dla takiego sprzętu jak Ally - dla zwykłych komputerów do gier również. Microsoft już niejednokrotnie przeniósł popularne funkcje z Xboxa do Windowsa 11 - wystarczy spojrzeć na DirectStorage, skracające czasy ładowania gier, czy AutoHDR.

REKLAMA

Natomiast, jak się okazuje, implementacja szybkiego wznawiania dla komputerów może nie być taka prosta. Powodem jest specyfika grania na Windowsie, gdzie pecety mogą oferować setki, jeśli nie tysiące konfiguracji sprzętowych, a dodatkowo dochodzi tu aspekt uruchamiania gier z różnych źródeł - mamy bowiem sklepy Steam, Epic Games, EA, Ubisoft, a tak wymieniać można jeszcze długo.

W Xboxie to wygląda trochę inaczej - gracz ma do czynienia z zamkniętym, kontrolowanym przez Microsoft oprogramowaniem, które nie pozwala uruchamiać gier z innych źródeł. Tak czy inaczej, quick resume mógłby znacząco poprawić komfort graczy konsol przenośnych, takich jak ROG Ally, a dostosowanie Windowsa pod tego typu sprzęty, to już zupełnie inna sprawa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA