REKLAMA

Szybki internet w zasięgu ręki. Niedługo prawie każdy w Polsce będzie miał dostęp do światłowodu

FTTH Council Europe dostarczyło ciekawych danych, które obejmują przewidywania dotyczące internetu światłowodowego. Zgodnie z nimi, do 2028 roku takie rozwiązanie będzie dostępne dla niemal wszystkich Polaków.

02.05.2023 18.29
światłowód
REKLAMA

Implementacja światłowodów do polskich domów trwa. Technologia, o której jeszcze kilka lat temu wiele mieszkańców mniejszych miejscowości mogło sobie tylko pomarzyć, jest wdrażana w kolejnych gospodarstwach domowych. FTTH i FTTB w przeciągu następnych lat trafi do jeszcze większej liczby mieszkańców naszego kraju. 

REKLAMA

Światłowód dla Polaków. Zasięg tylko się zwiększy 

Zasięg sieci FTTH i FTTB cały czas jest zwiększany. Wystarczy zobaczyć na ostatni raport Orange, który podaje, że 7 mln Polaków ma dostęp do ich światłowodu, natomiast w następnych latach liczba gospodarstw domowych z dostępem do tej technologii może jeszcze wzrosnąć.

Stowarzyszenie FTTH Council Europe, które dostarcza analizy dotyczące światłowodów na naszym kontynencie, ma naprawdę optymistyczne prognozy w tej kwestii. Twierdzi, że w ciągu następnych lat liczba gospodarstw domowych, objętych zasięgiem będzie znacznie większa - nie tylko w Europie, gdzie dostęp do światłowodu ma 219 mln gospodarstw, ale też w Polsce.

REKLAMA

Z ich danych wynika, że pod koniec ubiegłego roku w naszym państwie aż 8,3 mln gospodarstw domowych miało dostęp do sieci światłowodowej. Wrześniowy raport przewidywał, że do końca 2022 liczba ta zostanie zwiększona do 9,2 mln. Natomiast do 2028 roku zdecydowana większość Polaków będzie miała dostęp do szybkiego internetu światłowodowego (FTTH lub FTTB), ponieważ oczekuje się, że będzie on dostępny w przypadku 12,1 mln gospodarstw, podczas gdy obecnie w Polsce takich gospodarstw jest 13,5 mln.

Warto przy tym zaznaczyć, że teoretyczny zasięg i faktyczna liczba korzystających ze światłowodu to co innego. W Polsce do 2023 r. ma być 3,9 mln klientów internetu światłowodowego, natomiast do 2028 - 5,85 mln.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA