REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

LG daje 5 lat gwarancji na panele. Ma dość mitów o niskiej trwałości telewizorów OLED

Mimo licznych postępów w rozwoju technologii, o telewizorach OLED nadal krąży opinia jakoby te były awaryjne. LG, ich wiodący producent, zapewni rekordowo długą gwarancję na matryce OLED, by dać klientom do zrozumienia, że jest pewien ich trwałości.

22.09.2022
16:23
lg oled gwarancja
REKLAMA

Przez wiele lat zakup telewizora OLED był zakupem dość ryzykownym. Technologia organicznych matryc zapewnia niesamowity kontrast, nieosiągalny dla telewizorów LCD. Matryce te są jednak trudne w produkcji, a ich pierwsze generacje w związku z powyższym były nie tylko bardzo drogie, ale również bardzo nietrwałe.

REKLAMA

Czytaj też:

OLED-y były szczególnie podatne na uszkodzenia związane z długotrwałym wyświetlaniem statycznego obrazu. Dla przykładu, oglądanie przez cały dzień jednego kanału telewizyjnego (a więc ciągle wyświetlającego statyczne logo stacji w rogu ekranu) to ryzykowanie wypalenia tego logotypu na stałe na ekranie. Nawet zmieniając kanał czy włączając aplikację VOD, kontur logotypu już zawsze byłby widoczny.

Ale to było dawno temu i to już od dawna jest nieprawdą. Telewizory OLED są trwałe.

LG już wiele lat temu opracowało zestaw technologii, które chronią matryce OLED przed wypaleniami i innymi powiązanymi z tym problemami. Zarówno podczas emitowania treści, jak i w czasie, gdy telewizor ma wyłączony ekran, elektronika telewizorów LG OLED pilnuje pracy matrycy i jej kondycji, stale odświeżając przeciążone piksele i dbając o jej dobry stan techniczny.

Skuteczność tych mechanizmów została już wielokrotnie potwierdzona w niezależnych testach. Mimo tego niektórzy klienci cały czas się obawiają telewizorów OLED, nie brakuje też rozprzestrzenianych w social mediach opinii, jakoby problem dalej występował. Producent więc zdecydował się na kolejny krok. Choć szkoda, że na razie tylko w modelach OLED TV z wysokiej półki.

LG OLED G2 i LG OLED Z2 z pięć lat gwarancji na wszystkie wady matrycy.

Rozszerzona gwarancja dotyczy wszystkich rozmiarów telewizorów LG OLED serii Z2 Signature 8K, a także OLED evo Gallery Design serii G2 z 2022 roku. Jest to możliwe dzięki zachowaniu ścisłych norm produkcji podzespołów i jakości ich wykonania. LG ma innymi słowy absolutną pewność, że telewizory te będą działać przez pięć lat bez awarii OLED-owych pikseli. A jeżeli się myli w tej ocenie, koszty wymiany matrycy na nową lub jej naprawy bierze na siebie.5-letnia gwarancja obejmuje nie tylko nowe urządzenia, lecz także te, które klienci zakupili wcześniej.

REKLAMA

Jest to bardzo potrzebna zmiana, bardzo przysłuży się popularyzacji technologii OLED, również od innych producentów - wszak niektórzy licencjonują technikę konserwacji matryc OLED od LG, inni opracowali autorskie i równie skuteczne. Telewizory z linii G i Z to jednak dość drogie urządzenia, tak zwane sztandardowce. To zrozumiałe, że producent chce skupić uwagę klientów właśnie na nich. Mam jednak nadzieję, że firma rozważy wprowadzenie tej gwarancji również do mainstreamowej linii C. Która używa tych samych technologii do konserwacji matrycy i której również już od dawna nie należy się obawiać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA