REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Potężne rozczarowanie eksperymentem. Fuzja jądrowa wydawała się być na wyciągnięcie ręki

W ubiegłym roku udało im się osiągnąć ogromny sukces. Przez ulotną chwilę (0,000000004 s) generowali energię z procesu fuzji niczym w samym sercu Słońca. Radość jednak była przedwczesna. Mimo kolejnych prób, w tym roku nie są w stanie nawet zbliżyć się do ubiegłorocznego wyniku.

26.07.2022
11:20
Fuzja jądrowa - problem
REKLAMA
REKLAMA

Wywołanie procesu reakcji termojądrowej poprzez takie inercyjne uwięzienie plazmy zostało okrzyknięte prawdziwą rewolucją w badaniach nad pozyskiwaniem energii w procesie kontrolowanej fuzji jądrowej.

Fuzja jądrowa - to jednak nie takie hop-siup

Od tego czasu minął jednak już niemal rok i pojawił się niezwykle istotny problem. Według najnowszego artykułu opublikowanego właśnie w periodyku Nature, po przełomowym osiągnięciu w kolejnych próbach nie tylko nie udało się powtórzyć tego wyniku, ale nawet nie udało się do niego zbliżyć. Najbardziej zbliżony wynik nie osiągnął nawet 50 proc. zeszłorocznego wyniku. Powstaje zatem pytanie: co tu się właściwie stało.

W ubiegłorocznym eksperymencie naukowcom udało się wygenerować 1,3 MJ energii zużywając do tego 1,9 MJ energii. Choć wciąż do układu trzeba dostarczyć więcej energii, niż on jest w stanie następnie oddać, to był to wynik niemal tysiąckrotnie wyższy od osiąganych wcześniej. Wszystkie próby powtórzenia tego eksperymentu kończą się od tego czasu generowanie od 0,4 do 0,7 MJ.

REKLAMA

Jak na razie naukowcy nie są w stanie ustalić dlaczego nie udaje im się odtworzyć zeszłorocznego wyniku. Sytuacja ta unaocznia jednak jedną kwestię: naukowcy nie są aktualnie w stanie przewidzieć, zrozumieć i zaprojektować przewidywalnych eksperymentów.

Z tego też powodu, zamiast kontynuować próby odtworzenia ubiegłorocznego eksperymentu, naukowcy postanowili skupić się na kolejnym etapie, w którym - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem - teoretycznie istnieje możliwość wygenerowania jeszcze większej ilości energii niż w ubiegłym roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA