REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Patoinfluencerzy pokazują, jak w domu dokonać aborcji. YouTube powiedział "stop"

Temat aborcji budzi kontrowersje nie tylko w Polsce. Jednak niezależnie od poglądów, pewne jest to, że zabieg przerywania ciąży powinien odbywać się pod opieką lekarza. Internetowi influencerzy mają na ten temat niestety inne zdanie.

25.07.2022
18:16
aborcja zrób to sam youtube tiktok
REKLAMA

Mimo upływu wielu lat poszczególne kraje i kultury nadal nie mają jednoznacznego stanowiska na temat aborcji. Jedni chcą całkowitej legalizacji i dobrowolności, argumentując, że kobieta powinna mieć pełną wolność do decydowania o własnym ciele. Inni uważają, że życie ludzkie zaczyna się już w momencie poczęcia i że życie płodu należy chronić tak samo, jak życie ludzkie po narodzeniu. Nie brakuje też osób mających różne stanowiska pośrednie.

REKLAMA

Czytaj też:

Ten obyczajowo-cywilizacyjny konflikt sprawia, że kobiety, które muszą dokonać aborcji - a nie są w stanie z uwagi na obowiązujące w kraju prawo czy nawet obyczajowość - szukają informacji i pomocy nie u lekarza, a w innych miejscach. W tym w wyszukiwarkach internetowych i usług social media. Problem w tym, że informacje te bywają śmiertelnie niebezpieczne.

Usuwanie płodu wedle poradnika na YouTube. Aborcja na TikToku.

YouTube w końcu reaguje - lepiej późno niż wcale. Firma ogłosiła, że tego rodzaju materiały naruszają jej regulamin, zabraniający publikowania fałszywych informacji związane ze zdrowiem i medycyną. Obok filmów dotyczących aborcji będzie też wyświetlał panel z łączami do medycznej wiedzy o aborcji na bazie źródeł z amerykańskiej National Library of Medicine. Podobnie jak robi to w przypadku filmach o szczepionkach.

Zmiany nie będą widoczne od razu i ich wdrażanie ma potrwać kilka najbliższych tygodni. YouTube przeznaczy je nie tylko na wdrażanie nowych mechanizmów, ale też na ponowne skanowanie opublikowanych już filmów. Wiele z nich potencjalnie może zniknąć z serwisu jako wprowadzające w błąd. W szczególności poradniki na samodzielne dokonanie aborcji. Na przykład przy użyciu promowanych przez patoinfluencerów wywarów z bylicy i ziół pennyroyal.

REKLAMA

YouTube nie jest jednak jedynym popularnym social media, w którym dominują treści wideo. Ta sama zaraza nonsensownych i wysoce szkodliwych filmów na temat aborcji rozprzestrzenia się również po TikToku. Instagram, o dziwo albo radzi sobie z filtrowaniem tego rodzaju treści lub te na niego nie trafiają w takich ilościach. TikTok nie wykorzystał jednak okazji danej przez YouTube’a i nie zajął jasnego stanowiska w sprawie. Przedstawiciele firmy komentują tylko, że serwis jest pod pełną opieką moderatorów i algorytmów, które niestrudzenie usuwają z niego szkodliwe treści. Niestety, podobnie jak u konkurencji, ze zbyt dużym opóźnieniem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA