1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 to najtańszy robot sprzątający, którego warto kupić

Lokowanie produktu: Xiaomi

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 to prawdopodobnie najtańszy robot sprzątający, jakiego warto kupić. Co się udało w tym automatycznym odkurzaczu z funkcją mopowania ze stacją dokującą w zestawie i jak sobie on radzi w praktyce? Sprawdzamy.

25.05.2022
15:45
xiaomi mi robot vacuum 2

Roboty sprzątające to gadżety, bez których nie wyobrażam sobie już życia. W ostatnim czasie miałem okazję testować model Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2. Do testów podchodziłem wyjątkowo sceptycznie, bo poprzedni model marki Xiaomi okazał się tak słaby, że szybko się go pozbyłem - nie potrafił wjeżdżać na dywany i gubił się w mieszkaniu.

Czytaj też:

Testów nowego modelu trochę się obawiałem. Myślałem, że spotka mnie powtórka z rozrywki, ale ten robot okazał naprawdę dobry - zwłaszcza jak na swoją półkę cenową. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 tym samym prawdopodobnie najtańszy robot sprzątający, którego warto kupić. Nie tylko spełnia powierzone mu zadania, ale też całkiem nieźle przy tym wygląda.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 - jakość wykonania

Konstrukcja robota nie jest bynajmniej ekstrawagancka. Robot na klasyczną obudowę o okrągłym kształcie z dwoma dużymi kółkami napędowymi oraz jednym mniejszym, które go stabilizuje. Do tego dochodzi sześcioramienna szczotka boczna zagarniająca kurz i brud pod obudowę, a w centralnej części odkurzacza umieszczono rolkę, tzw. turboszczotkę, które wciąga nieczystości do środka.

To, czego tutaj brakuje, to znanego z droższych modeli zaawansowanego radaru, który wykrywa przeszkody, ale nie jest to duży problem. Robot się co prawda czasem obija o meble, ale ten model jeździ z na tyle niewielką prędkością, że nie robi im krzywdy. Gdy tylko poczuje, że natrafił na przeszkodę, to się wycofa i poszuka po prostu innej drogi.

xiaomi mi robot vacuum 2 4 class="wp-image-2189235"
Tak wygląda kamera w robocie Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2

Robota sprzątającego Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 wyposażono za to w kamerę wykrywającą przeszkody.

"Bumper", czyli kawałek obudowy amortyzujący uderzenia robota w elementy otoczenia został wykonany ze sztywnego, matowego plastiku w białym kolorze z czarną obwódką. Z tyłu plastik jest również sztywny, ale nieco bardziej błyszczący. Całość jest naprawdę nieźle wykonana, a chociaż na białej obudowie widać nieco kurz, to nie zbiera ona rys.

A jak sobie Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 radzi podczas sprzątania? Zaskakująco dobrze dla kogoś, kto ma w pamięci poprzedni model. Polecenia robotowi można wydawać z poziomu aplikacji mobilnej Xiaomi Home na smartfony. Ta potrafi przygotować mapę mieszkania i zapisać ją w pamięci robota, dzięki temu przy kolejnym sprzątaniu ten już dobrze wie, gdzie powinien się udać.

xiaomi mi robot vacuum 2 class="wp-image-2189223"
70 m² w 90 minut - tyle zajmuje sprzątanie z Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2

Posprzątanie całego 70-metrowego mieszkania zajmuje robotowi Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 półtorej godziny.

Warto tylko dodać, że aplikacja pokazuje realnie około 40 metrów kwadratowych powierzchni do sprzątania - bo pozostałe zajmują meble, szafki, łóżka itp. Mimo to czas sprzątania jest zadowalający jak na urządzenie tej klasy. W przypadku topowych robotów na tym samym metrażu wynosi od 45 do 50 minut sprzątania, no ale kosztują one zwykle ponad dwa razy tyle Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2.

Nie można też narzekać na dokładność sprzątania. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 poradził sobie nawet z moim dywanem, który jest dla wszystkich robotów sprzątających prawdziwym utrapieniem - tym samym, na którym poprzedni model Xiaomi się wyłożył. Byłem w niemałym szoku, bo nierzadko droższe modele niż ten kosztujący nieco ponad 1000 zł odkurzacz Xiaomi sobie z nim nie radzą.

xiaomi mi robot vacuum 2 class="wp-image-2189226"
Spód robota Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 wygląda klasycznie, bez udziwnień

W pudełku z Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 znajduje się też stacja dokująca.

To właśnie z niej startuje i na niej kończy pracę robot, a do tego Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 został wyposażony w funkcję doładowywania podczas pracy - co przyda się w naprawdę ogromnych mieszkaniach. Dzięki temu robot, gdy wykryje, że powoli kończy mu się prąd, wróci na stację, podładuje się i po uzupełnieniu energii w ogniwie ruszy kontynuować pracę tam, gdzie ją skończył.

Miłym dodatkiem jest klapka na górze obudowy - wystarczy ją podnieść, żeby ocenić, jak wiele miejsca na nieczystości pozostało w pojemniku. Nie trzeba też podnosić robota z ziemi, aby ją wyjąć w celu wyrzucenia zebranego brudu do śmietnika. Oprócz tego w zestawie jest też nakładka mopująca, dzięki której robot jest w stanie przemyć podłogę.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2, ten model będzie bardzo dobrym wyborem na start dla osób, które szukają pierwszego robota sprzątającego i nie chcą się sparzyć. Biorąc pod uwagę wszystkie roboty, które testowałem, ten jest najtańszym z tych, które warto kupić: solidnie sprząta, ma niezła apkę, nakładkę mopującą i stację dokującą w zestawie.

Lokowanie produktu: Xiaomi
Najnowsze