REKLAMA

Oto najszybszy komputer na świecie. Kosztował krocie i ma Linuksa na pokładzie

Jego budowa kosztowała miliard dolarów. Bazuje na układach o architekturze ARM i pracuje pod kontrolą Linuxa. To Fugaku, japoński superkomputer, który jednocześnie jest najszybszym komputerem na świecie.

03.05.2022 06.33
Najlepszy komputer na świecie. Który jest najszybszy?
REKLAMA

Na dziś najszybszym komputerem na świecie jest petaskalowy Fugaku. Znajduje się w instytucie badawczym Riken w japońskim Kobe. Jego budowę rozpoczęto już w 2014 r. jako następcę superkomputera K Computer. Następcę, który jednocześnie wyznaczy poprzeczkę dla całego świata.

REKLAMA

Czytaj też:

Najlepszy komputer na świecie, Fugaku, został uruchomiony w 2020 r., a komercyjną działalność rozpoczął rok później. Stał się od razu sławny, z dwóch powodów. Po pierwsze komputer jasno pokazał, że jego twórcy nie oszukiwali twierdząc, że to najszybszy superkomputer na świecie. Po drugie, Fugaku - jego nazwa pochodzi od wulkanu Fudżi - jest pierwszą maszyną na prestiżowej liście Top500, która wykorzystuje układy scalone o architekturze ARM.

Według pomiaru z czerwca 2020 r., Fugaku osiąga wydajność 1,42 exaFLOPS (fp16 z precyzją fp64) w teście HPL-AI, bijąc przy okazji trzeci rekord: to pierwsza maszyna, która w rzeczonym teście osiągnęła wynik 1 exaFLOPS lub wyższy.

Najlepszy komputer na świecie. Fugaku - jak działa?

Fugay wykorzystuje do działania mikroprocesory Fujitsu A64FX o architekturze ARM 8.2A z modułami Scalable Vector Extensions przystosowanymi do specyfiki superkomputerów. W swojej pierwotnej wersji Fugaku mieścił 158 976 procesorów A64FX, ale od tego czasu został rozbudowany.

Najlepszy i najszybszy komputer na świecie to Fugaku

Pracą najlepszego komputera na świecie zarządza system operacyjny IHK/McKernel. Wykorzystuje on równolegle kernel Linuxa i kernel McKernel. Stąd nazwa OS-a: skrót IHK pochodzi od Interface for Heterogeneous Kernels. McKernel jest wykorzystywany do przeliczeń wymagających wysokiej wydajności, podczas gdy Linux zarządza pozostałymi usługami POSIX.

Najnowszy komputer w Riken. Wydajność Fugaku.

Pierwotnie, wydajność Fugaku Rmax wynosiła 416 PFLOPS według testu Linpack FP64. Po dodaniu do niego zwiększonej liczby procesorów, wydajność najlepszego komputera na świecie wzrosła do 442 PFLOPS. Dodatkowo, Fugaku znajduje się nie tylko na pierwszym miejscu listy Top500, ale też Graph500, HPL-AI i HPCG. Żaden inny superkomputer w historii nie znajdował się na szczycie wszystkich czterech rankingów.

 class="wp-image-2151036"
Przekrój przez Fujitsu A64FX. Te układy ARM są sercem Fugaku.

Fugaku oferuje wyższą wydajność niż niemal pięć kolejnych najszybszych superkomputerów na liście Top500…łącznie. Wyprzedza też z 45-procentowym marginesem najszybsze superkomputery na liście HPCG.

REKLAMA

Najszybszy komputer świata. O ile jest szybszy od największego rywala? Fugaku kontra IBM Summit.

Do czasu uruchomienia Fugaku, najszybszym komputerem świata był Summit. Zapewnia on wydajność w Linpack na poziomie 148 PFLOPS (Fugaku: 442 PFLOPS) i wykorzystuje układy scalone IBM Power9 o architekturze Power9 (sic!) oraz Nvidia Tesla. Nie wykorzystuje systemu o podwójnym kernelu, w całości będąc zarządzanym przez Red Hat Linux.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA