REKLAMA

Gry podobne do Minecraft. Zobacz, w co warto zagrać - oto alternatywy

Sprawdźmy, w jakie gry podobne do Minecraft warto zagrać. Specjalnie dla was wybraliśmy kilka alternatyw, za darmo i płatnych, które mogą zastąpić popularną grę survivalową.

19.04.2022 12.51
Gry podobne do Minecraft
REKLAMA

Ogromna popularność Minecraft utrzymuje się już prawie dekadę. Do teraz powstało wiele lepszych i gorszych klonów. Czy któreś z nich warte są zainstalowania? W jaką alternatywę Minecrafta najbardziej opłaca się zagrać?

REKLAMA
roblox-minecraft-alternatywy
fot. ze strony Roblox w serwisie Twitter

Gra podobna do Minecraft, ale większa - Roblox

Tej gry pełnej sześcianów nie sposób nazwać zwykłą alternatywą Minecrafta. Powstała w 2006 r. i wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród fanów gier sieciowych. Roblox umożliwia wspólną zabawę z przyjaciółmi na serwerach o różnej tematyce. Niektóre z nich pozwalają tworzyć najróżniejsze budowle, inne to mapy zręcznościowe do zabawy typu parkour. Gra jest podobna do Minecraft. To użytkownicy tworzą światy, więc możliwości jest nieskończenie wiele. Sama rozgrywka jest mało wymagająca, a mechaniki oczywiste. Bardzo łatwo się jej nauczyć i wciąga na długie godziny.

Platformy: PC, Mac, iOS, Android, Amazon Devices, Xbox One, Oculus Rift, HTC Vive
Wariant: Freemium

terraria-alternatywy-minecraft
fot. ze strony Terraria w serwisie Steam

Przygody z Minecraft w 2D - Terraria

Pod wieloma względami Terraria jest bardzo podobna do Minecraft. To gra, w której musimy zbierać surowce, budować, tworzyć przedmioty, no i oczywiście przetrwać w świecie pełnym potworów. Dwuwymiarowy świat Terrarii przypomina nieco ten, który znamy z Minecraft. Eksploracja krain zarówno na powierzchni, jak i w podziemiach może zająć długie godziny.

Terraria to gra podobna do Minecraft, w którą warto zagrać

Warto jednak wspomnieć, że Terraria ma o wiele więcej unikalnych przedmiotów, które możemy wytworzyć podczas naszej przygody. Tworzenie podmiotów nie jest tak łatwe, jak w Minecraft. W nagrodę jednak możemy cieszyć się dziesiątkami broni i pancerzy o unikalnych efektach oraz jeszcze większą liczbą innych przydatnych w rozgrywce rzeczy.

Platforma: Windows, PlayStation Network, Xbox Live Arcade, PlayStation Vita, Windows Phone, Android, iOS, Xbox One, macOS, Linux, Nintendo 3DS, Wii U
Wariant: Płatny (cennik)

starbound-miencraft-alternatywy
fot. ze strony Starbound w serwisie Steam

Alternatywa dla Minecrafta w kosmosie - Starbound

Styl grafiki oraz świat na pierwszy rzut oka przypominają ten znany z Terrarii. To jednak tylko pozory. Starbound oferuje sandboxową przygodę, eksplorację, crafting oraz elementy RPG, a to wszystko rozciągnięte na cały kosmos. Wytwarzanie przedmiotów jest rozbudowane, mechanika eksploracji opiera się na zwiedzaniu planet w różnych galaktykach, podobnie, jak w Minecraft budowaniu i walce z potworami, a także zwiedzaniu stacji kosmicznych czy innych statków.

Kosmiczna przygoda w Starbound ma dodatkowo ciekawą fabułę, dzięki której stopniowo poznajemy ten ogromny świat. Na planetach można natrafić na obozy, wioski lub nawet całe miasta zbudowane przez mieszkańców różnych ras. Czekają tam zadania poboczne i wyzwania.

Platforma: Windows, OS X, Linux
Wariant: Płatny (cennik)

stardew-valley-minecraft-alternatywy
fot. ze strony Stardew Valley w serwisie Steam

Spokojna gra podobna do Minecraft dla każdego - Stardew Valley

Masz dosyć zmagań z potworami i walki o przetrwanie każdego dnia w nieprzyjaznym świecie? Czas wyjechać do Stardew Valley. Ta fabularna gra sandboxowa daje wolność tworzenia w połączeniu ze spokojnym gameplayem. Naszym głównym celem jest odbudowanie starej farmy dziadka. Jednak jak to zrobimy? Gra pozostawia pełną dowolność dzięki podobnym do tych z Minecrafta mechanikom niszczenia, zbierania i tworzenia przedmiotów. Dodatkowo wokół farmy jest wiele ciekawych lokacji. Gra pozwala na rozwijanie relacji z mieszkańcami pobliskiego miasteczka. Dzięki temu poznajemy ich historie oraz ciekawostki o otaczającym nas świecie.

Całe życie w Stardew Valley jest podporządkowane porom roku oraz pogodzie. Świat gry wciąż się zmienia, gracz może brać udział w festiwalach i różnych wydarzeniach organizowanych przez mieszkańców. Jeśli natomiast spokojne życie na farmie to za mało, warto odwiedzić opuszczoną kopalnię. Schodząc na kolejne poziomy podziemia, napotkamy nie tylko na cenne złoża, ale też przeciwników.

Platforma: Windows, macOS, Linux, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch
Wariant: Płatny (cennik)

valheim-minecraft-alternatywy
fot. ze strony Valheim w serwisie Steam

Minecraft multiplayer w świecie wikingów - Valheim

To nowa i wciąż rozwijana gra podobna do Minecraft, która zupełnie niespodziewanie osiągnęła gigantyczną popularność już w kilka dni po ukazaniu się na platformie Steam. Trójwymiarowy świat w połączeniu z grafiką w stylu retro robi całkiem niezłe wrażenie. Valheim to generowany losowo świat w klimacie nordyckich mitów. Wcielamy się w postać wikinga, który aby zasłużyć na miano godnego wojownika, musi stawić czoła potężnym potworom, które władają tą krainą. Zanim jednak przystąpimy do walki, najważniejszą sprawą jest przetrwanie.

Valheim: 10 najlepszych porad i wskazówek

Valheim posiada wszystkie najważniejsze mechaniki, jakie znamy z Minecrafta - zbieranie, wydobywanie surowców, przetapianie rud, polowanie na zwierzęta, walkę z potworami i oczywiście budowanie. A to ostatnie zasługuje na duży plus w przypadku gry Valheim. Rozgrywka nie jest bardzo trudna, szczególnie na początkowych etapach. Jednak coraz dalsze podróże i zwiedzanie każdego kolejnego biomu będzie stanowić coraz większe wyzwanie.

Platforma: Windows, Linux
Wariant: Płatny (cennik)

haven-and-hearth-minecraft-alternatywy
fot. ze strony Haven and hearth

Sieciowa gra podobna do Miencraft - Haven and Hearth

To istniejąca od 2009 roku gra MMORPG oparta na eksploracji oraz przetrwaniu w ogromnym świecie pełnym innych graczy. Świat Haven and Hearth to kraina oparta na słowiańskich i germańskich mitach, którą tworzą sami jej mieszkańcy.

W tym świecie zaczynasz z niczym. Sam musisz zadbać o pożywienie oraz ubranie, a także zbudować schronienie. Gra posiada mechaniki kształtowania terenu, budowania, uprawy roślin, a także eksploracji podziemi czy wędkowania. Crafting jest jednak bardzo skomplikowany i ogromnie rozbudowany. Gracz ma do dyspozycji dziesiątki struktur i setki przedmiotów, które może wytworzyć. Te ogromne możliwości sprawiają, że powstają najróżniejsze struktury od małych obozów, aż po całe królestwa. W tym świecie nie może się oczywiście obejść bez walki oraz najazdów.

REKLAMA

Platforma: Windows, macOS
Wariant: Darmowa

Zdjęcie główne: Pavel Kapysh / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA