REKLAMA

TYLKO U NAS: Plus dogadał się w końcu z Apple'em - będzie oferował iPhone'y swoim klientom

Jak słyszymy u kilku źródeł, 5G dostępne dla użytkowników iPhone'ów i jednocześnie klientów sieci Plus w najnowszej wersji systemu iOS nie jest przypadkowe - Plus w końcu dogadał się z Apple'em i będzie oferował m.in. iPhone'y swoim klientom.

15.03.2022 08.44
Plus dogadał się w końcu z Apple'em - będzie oferował iPhone'y swoim klientom
REKLAMA

To duża sprawa. Do tej pory bowiem Plus jako jedyny z dużych operatorów działających na polskim rynku nie był dogadany bezpośrednio z Apple'em na sprzedaż iPhone'ów i innych sprzętów mobilnych w swojej sieci salonów.

REKLAMA

Dlaczego nie był? Sprawa jest prozaicznie prosta

Apple wymusza na operatorach drakońskie warunki współpracy, nie tylko finansowe, ale także związane z całym anturażem obecności marki w portfolio sieci, na co polski operator nie chciał się godzić.

Ma to też związek z tym, że Plus jako jedyny z topowych polskich operatorów jest lokalnym, niezależnym podmiotem, a trójka Orange, T-Mobile i Play są globalnymi graczami, którzy dogadują się z Apple'em na poziomie europejskim (no, może nieco poza Playem, który od listopada 2020 r. należy do francuskiego koncernu telekomunikacyjnego Iliad, operującego we Francji, Maroku, Włoszech i Polsce).

Teraz to się zmienia i Plus dołącza do autoryzowanych przez Apple'a operatorów, którzy będą dystrybuować jego produkty w swoich sieciach sprzedaży.

Jakie są warunki tej współpracy? Czy są takie same, jak w przypadku innych polskich operatorów? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że jest szansa, że już wkrótce w ofercie Plusa pojawią się wszystkie produkty Apple'a, włącznie z Apple Watchem i wsparciem e-SIM.

Oczywiście w Plusie od dawna działają iPhone'y, lecz są to sprzęty, które klienci tej sieci kupowali na wolnym rynku i wkładali do nich karty SIM polskiego operatora.

Nie mieli oni jednak łatwego życia

Ze względu na to, iż Apple nie był dogadany z Plusem na poziomie autoryzowanego operatora, posiadacze iPhone'ów od zawsze mieli pod górkę. Tak jak teraz czekali długie miesiące na włączenie sieci 5G w Plusie, tak wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku LTE - minęło wiele miesięcy, zanim oba podmioty się dogadały i klienci Plusa z iPhone'ami mogli korzystać z najnowszej technologii przesyłu danych.

REKLAMA

Teraz się to zmieni. Po tym, jak Plus został autoryzowanym przez Apple'a operatorem nie będzie tego typu opóźnień - klienci z iPhone'ami (i innymi sprzętami Apple'a w sieci Plus) będą mieli wszystkie nowości od razu.

Wokół tej sprawy narosło przez lata wiele nieporozumień.

Wynikało to z braku zrozumienia kontekstu współpracy pomiędzy Apple'em a Plusem, co stało się wręcz kwestią polityczną. Ostatnio bowiem brakiem 5G na iPhone'ach w Plusie zajął się nawet UOKiK, po tym jak zarzuty o „blokowaniu 5G na iPhone'ach” sformułował poseł Michał Gramatyka.

Po tym, jak Plus oficjalnie dołączy do operatorów autoryzowanych przez Apple'a wszystkie te problemy odejdą w niepamięć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA