REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Ten test wykończy każdą kartę graficzną. W akcji najnowsze technologie, w tym ray-tracing

3DMark to dobrze znany branży i entuzjastom zestaw benchmarków, służący do szacowania realnej wydajności układów graficznych. Dema służące do testów są wśród nich kultowe. A dziś twórcy zapowiadają nowe, które sprawdzać będzie możliwości kart w zakresie obsługi DirectX 12 Ultimate.

3dmark speed way
REKLAMA

3DMark od niemal samego początku swojego istnienia niósł za sobą dwie wartości. Po pierwsze, to dobrze napisany zestaw benchmarków, za sprawą którego można w sposób obiektywny porównać wydajność PC do gier, w szczególności kart graficznych. Po drugie, każdy test to też swoista uczta dla oczu. 3DMark nie polega tylko na zrzuceniu skomplikowanych obliczeń do procesora graficznego - zamiast tego benchmark polega na wyświetlaniu przepięknych, renderowanych na żywo dem. Niejednokrotnie o dużej wartości artystycznej.

REKLAMA

Czytaj też:

Odpowiedzialna za 3DMarka firma UL zapowiedziała, że 3DMark niebawem zostanie zaktualizowany o nowe demo. Będzie się ono nazywało Speed Way, a jego celem będzie sprawdzenie wydajności procesorów graficznych w kontekście najnowszego zestawu API Microsoftu, czyli DirectX 12 Ultimate. To będzie uczta dla oczu, choć zapewne wyświetlać płynnie przygotowane demo będą w stanie tylko najdroższe GPU na rynku.

3DMark Speed Way sprawdzi wydajność kart graficznych w ramach DirectX 12 Ultimate.

3DMark Speed Way

Technologie, jakie zostaną wykorzystane w Speed Way, to między innymi śledzenie promieni (ray tracing, czyli częściowe lub pełne renderowanie grafiki na bazie symulacji interakcji światła z obiektami, zamiast typowej rasteryzacji), mesh shaders (nowy, bardziej wydajny i elastyczny sposób przetwarzania geometrii) czy Variable Rate Shading (metoda na przetwarzanie poszczególnych elementów grafiki 3D ze zmienną dokładnością, co zapewnia oszczędność w wydajności kosztem pogorszenia jakości w miejscach, gdzie precyzja nie jest wymagana).

3DMark Speed Way

Speed Way można uznać za ciut opóźniony, bowiem do tej pory 3DMark nie miał benchmarku, który sprawdzałby wydajność z uwzględnieniem wszystkich nowych API w DirectX 12 Ultimate. Testerzy i entuzjaści mogli tylko sprawdzić w ograniczonym zakresie procesory graficzne i ich sprawność w śledzeniu promieni w ramach dema Port Royal, którego zapis w rozdzielczości 1440p jest widoczny poniżej:

REKLAMA

Data premiery Speed Way nie jest jeszcze znana. UL określa tylko termin na bieżący rok. Nie mogę się doczekać. Choć, biorąc pod uwagę, że GPU w moim PC to raptem mobilny Radeon RX Vega 8, prawdopodobnie obejrzeć sobie będę je mógł co najwyżej na wideo. Biorąc pod uwagę problemy z dostawami nowych GPU na rynek, nie będę w tym osamotniony.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA