REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Co za wóz polskiej policji! Tak na pełnej wjeżdżają antyterroryści

Małopolska policja pochwaliła się nowym wozem, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Toyota Hilux została przerobiona na potrzeby antyterrorystów.

19.08.2021
9:26
Toyota Hilux tuning policji
REKLAMA

Terenowy pick-up Toyota Hilux jest znany już od lat 60., a poza Stanami Zjednoczonymi jest dostępny do dziś. Najnowsza generacja została zaprezentowana w 2015 r. i właśnie ten model obrała sobie za cel małopolska policja. Auto zostało zakupione, a następnie głęboko zmodyfikowane, by pomieścić oddział antyterrorystyczny.

REKLAMA

Toyota Hilux z platformą szturmową wzbudza respekt jeszcze zanim wysiądą antyterroryści.

Policja przerobiła Toyotę Hilux na wersję z napędem 6x6. Dodatkowa oś ma za zadanie poradzić sobie z wyjątkowym obciążeniem auta, bowiem cała tylna część została przerobiona na potrzeby platformy szturmowej. Rampa służąca do przewożenia antyterrorystów ma dwa niezależnie podnoszone trapy, a na każdym z nich znajduje się zintegrowana, podnoszona tarcza balistyczna.

Na rampie może jednocześnie jechać osiem osób, a do tego dochodzi dwóch policjantów na miejscach w kabinie. Za przednimi fotelami mieści się część techniczna z urządzeniami do łączności i sygnalizacji. Z kolei w pojemnej części pod rampą znalazł się kontener do przewożenia wyposażenia oddziału. Sama rampa jest natomiast dobrze znana antyterrorystom, bo takie konstrukcje są już na wyposażeniu jednostki Grom.

 class="wp-image-1827169"
Fot. https://www.facebook.com/Malopolska.Policja/posts/201048038734365

Sprzęt ma też liczne pomniejsze przeróbki, w tym ruchomą osłonę na przednią szybę, czy kraty w bocznych szybkach, czy osłony lusterek.

REKLAMA

Stuningowana Toyota Hilux posłuży tez straży pożarnej.

Auto zostało kupione w ramach projektu „Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Dzięki temu będzie wykorzystywane przez Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie i Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie. Ta ostatnia specjalizuje się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA