REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Bezpieczeństwo

Co za wóz polskiej policji! Tak na pełnej wjeżdżają antyterroryści

Małopolska policja pochwaliła się nowym wozem, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Toyota Hilux została przerobiona na potrzeby antyterrorystów.

Toyota Hilux tuning policji
REKLAMA
274 interakcji
dołącz do dyskusji

Terenowy pick-up Toyota Hilux jest znany już od lat 60., a poza Stanami Zjednoczonymi jest dostępny do dziś. Najnowsza generacja została zaprezentowana w 2015 r. i właśnie ten model obrała sobie za cel małopolska policja. Auto zostało zakupione, a następnie głęboko zmodyfikowane, by pomieścić oddział antyterrorystyczny.

REKLAMA

Toyota Hilux z platformą szturmową wzbudza respekt jeszcze zanim wysiądą antyterroryści.

Policja przerobiła Toyotę Hilux na wersję z napędem 6x6. Dodatkowa oś ma za zadanie poradzić sobie z wyjątkowym obciążeniem auta, bowiem cała tylna część została przerobiona na potrzeby platformy szturmowej. Rampa służąca do przewożenia antyterrorystów ma dwa niezależnie podnoszone trapy, a na każdym z nich znajduje się zintegrowana, podnoszona tarcza balistyczna.

Na rampie może jednocześnie jechać osiem osób, a do tego dochodzi dwóch policjantów na miejscach w kabinie. Za przednimi fotelami mieści się część techniczna z urządzeniami do łączności i sygnalizacji. Z kolei w pojemnej części pod rampą znalazł się kontener do przewożenia wyposażenia oddziału. Sama rampa jest natomiast dobrze znana antyterrorystom, bo takie konstrukcje są już na wyposażeniu jednostki Grom.

Fot. https://www.facebook.com/Malopolska.Policja/posts/201048038734365

Sprzęt ma też liczne pomniejsze przeróbki, w tym ruchomą osłonę na przednią szybę, czy kraty w bocznych szybkach, czy osłony lusterek.

REKLAMA

Stuningowana Toyota Hilux posłuży tez straży pożarnej.

Auto zostało kupione w ramach projektu „Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Dzięki temu będzie wykorzystywane przez Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie i Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie. Ta ostatnia specjalizuje się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA