REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ktoś doniósł na Polkę talibom. Wykop: Nie mamy z tym nic wspólnego

Talibowie mieli dostać donosy na Polkę mieszkającą w Kabulu, stolicy Afganistanu, od użytkownika Wykopu. Taka informacja zszokowała w poniedziałek polski internet. We wtorek serwis Wykop oficjalnie dementuje i wskazuje winnych: „To akcja użytkowników amerykańskiego serwisu 4chan”.

17.08.2021
17:43
Kabul, Afganistan
REKLAMA

O sprawie zrobiło się głośno, gdy mieszkająca w Kabulu dziennikarka Jagoda Grondecka pokazała w mediach społecznościowych mail, jaki dostała od jednego z internautów z Polski. Według jego treści dane Grondeckiej miały zostać przekazane talibom z Afganistanu w ramach donosu na kobietę, która chwaliła afgański rząd, aborcję i negatywnie pisała o talibach. Autor maila — słusznie nazwany przez Adama we wczorajszym felietonie kretynem — podał także swój nick w serwisie Wykop, twierdząc, że to część większej akcji.

REKLAMA

Tego samego dnia sami użytkownicy Wykopu zaczęli się oburzać sytuacją i interweniować u partnerów serwisu. Część internautów wysyłała maile do reklamujących się na Wykopie firm, w których opisywała rzekomą sytuację z donosami na kobiety do talibów. Jedna z firm po takim mailu zdecydowała, że rezygnuje z reklamowania się na Wykopie. W końcu zareagował i sam serwis, który wystosował oficjalne oświadczenie w sprawie.

Z oświadczenia wynika, że Wykop przeprowadził szybkie śledztwo, z którego wynika, że serwis ani jego użytkownicy nie mają z tym nic wspólnego. Wykop „z całą stanowczością zaprzecza” i zapewnia, że w „żadnym momencie nie pojawiła się taka akcja” w serwisie.

Dalej czytamy: „To akcja użytkowników amerykańskiego serwisu 4chan, znanego często z bardzo kontrowersyjnych treści i działań trollingowych. Na Wykopie znalazła się tylko i wyłącznie informacja o tym, że tego typu działanie zostało podjęte na serwisie 4chan. Zdecydowana większość użytkowników Wykopu zareagowała bardzo krytycznie wobec działań użytkowników serwisu 4chan. W dyskusji znalazły się jedynie pojedyncze kontrowersyjne wpisy użytkowników Wykopu, które zostały już usunięte przez nasz zespół moderacyjny”.

REKLAMA

Pozostaje też kwestia użytkownika, który w mailu do Jagody Grondeckiej podał nawet link do swego konta na Wykopie. Istnieje takie konto, ale jego właściciel zaprzecza, by to on słał maile do talibów. Jak piszą przedstawiciele Wykopu w oświadczeniu, użytkownik ten złożył zawiadomienie na policję.

Zdjęcie główne: Karl Allen Lugmayer / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA