1. SPIDER'S WEB
  2. Operatorzy
  3. Tech
  4. Technologie

Co tam 5G, kolejna firma chce 6G. I to nie mrzonki: LG jest po pierwszych testach

5G

Wielu z nas nie korzysta jeszcze z 5G, a firmy myślą już o 6G. Po Samsungu, który zapowiadał możliwości technologii w 2020 roku, LG przeprowadziło pierwsze testy.

Na razie cały projekt jest w powijakach. Próby przeprowadzono na odległości stu metrów. Nie jest to imponujący wynik, ale dodajmy, że wszystko odbywało się na zewnątrz, a nie w laboratoryjnych warunkach. Dane przesłano pomiędzy Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (HHI) a niemieckim Uniwersytetem Technicznym w Berlinie.

Czekamy na 5G, a LG już wie, kiedy wejdzie 6G

Według firmy komercyjne wykorzystanie 6G może nastąpić w 2029 roku. Globalna standaryzacja ma zostać przeprowadzona do 2025. Niby więc jeszcze trochę czasu zostało, ale nie są to specjalnie odległe terminy.

Testy LG w Berlinie

Tym bardziej że LG nie jest pierwsze, które pracuje nad wdrożeniem 6G. Już rok temu Samsung zapowiedział, że będzie miał gotowe sprzęty już w 2028 r. Trzeba jednak podkreślić, że Koreańczycy nie mówili o telefonach. Według zapowiedzi sprzęty konsumenckie wyewoluują ze smartfonów, a na porządku dziennym będą okulary AR/VR. To zresztą idea, która od jakiegoś czasu chodzi po głowie Markowi Zuckerbergowi.

Po co nam 6G? LG przedstawia to tak:

Standard 6G będzie mógł obsługiwać szybszą transmisję bezprzewodową oraz prędkości komunikacji z małymi opóźnieniami i wysoką niezawodnością. 6G będzie kluczowym elementem powstającej technologii Ambient Internet of Everything, której wprowadzenie ma na celu poprawę warunków życia i biznesu. Sieć 6G pozwoli na przeniesienie dzisiejszego internetu rzeczy na wyższy poziom adaptacji, autonomii i dostosowania do potrzeb konsumentów, na przykład na podstawie rozpoznawania obecności człowieka i indywidualnych preferencji.

W praktyce oznacza to szybszy internet – transfer na poziomie 1000 Gb/s! – i możliwość połączenia do sieci olbrzymiej liczby urządzeń. Samsung w swoich przewidywaniach wspominał nawet o możliwości tworzenia cyfrowych kopii zarówno miejsc, jak i ludzi.

A jak jest z 5G w Polsce?

Pod koniec lipca „polskie 5G” obchodziło swoje pierwsze urodziny. Stan technologii sprawdzili badacze z firmy Notel Poland, a wnioski zostały opublikowane na portalu RFBenchmark. Prędkości pobierania danych po 5G określone zostały jako „zadowalające”, a w jednym przypadku nawet jako „bardzo zadowalające” — a zwycięzcą został Plus.

Według tego operatora w zasięgu 5G jest już 15 mln Polaków. Sama technologia jest też dość przystępna, wszak porządny smartfon obsługujący taką sieć kupimy już za około tysiąc zł.