REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

SpaceX na razie nie może budować lądownika księżycowego. Rozstrzygnięcie przetargu niepewne

Miał być start budowy i koniec dyskusji. Są protesty i wstrzymane miliardy. SpaceX musi zaczekać na pieniądze od NASA, bo zaprotestowali konkurenci - Blue Origin i Dynetics.

02.05.2021
13:01
SpaceX na razie nie może budować lądownika księżycowego. Rozstrzygnięcie przetargu niepewne
REKLAMA

17 kwietnia br. NASA poinformowała, że przetarg na budowę lądownika księżycowego, który miałby dostarczyć ludzi ponownie na powierzchnię Księżyca wygrała firma Elona Muska. SpaceX miało otrzymać od agencji niemal 3 mld dol. na przystosowanie Starshipa do wożenia astronautów ze stacji orbitalnej Gateway na powierzchnię Księżyca i z powrotem.

REKLAMA

Decyzja NASA została w środowisku przyjęta z ekscytacją i zaskoczeniem, bowiem pierwotnie propozycja SpaceX była oceniana jako najmniej realistyczna i najbardziej nowatorska. Pozostałe firmy biorące udział w walce o kontrakt - Blue Origin oraz Dynetics - proponowały standardowe lądowniki przypominające te z ery misji Apollo. Co więcej, obie te firmy w pierwszej części przetargu otrzymały więcej środków finansowych na stworzenie projektu niż SpaceX.

Konkurencja protestuje

Ogłaszając decyzję o wyborze SpaceX, agencja kosmiczna podkreślała, że jej wybór jest ostateczny i nie planuje rewidowania planów. Tak się jednak nie stało. Najpierw Blue Origin, a następnie Dynetics złożyły protest do Biura Odpowiedzialności Rządu (GAO) na rozstrzygnięcie przetargu. Obie firmy poinformowały jedynie, że mają zastrzeżenia do kilku aspektów procesu wyboru zwycięzcy, jednak nie poinformowały o jakich aspektach mowa.

Warto tutaj jednak zauważyć, że nawet pomijając koszty, to pod względem technicznym propozycja Dynetics została oceniona jako „marginalna”, podczas gdy Blue Origin i SpaceX zostały uznane za „akceptowalne”.

Oficjalne protesty pociągnęły jednak za sobą konsekwencje. W piątek NASA poinformowała SpaceX o konieczności wstrzymania realizacji przetargu do czasu rozstrzygnięcia obu protestów. Jak na razie 3 mld dol. nie popłyną w kierunku SpaceX.

REKLAMA

Tak czy siak, karawana jedzie dalej

Warto tutaj jednak zauważyć, że wstrzymanie przetargu jakoś szczególnie planów SpaceX nie zmieni. Niezależnie od projektu lądownika księżycowego, firma Elona Muska aktualnie i tak testuje kolejne prototypy Starshipa. Już w najbliższych dniach w kolejny lot na 10 km uda się prototyp SN15. Można zatem powiedzieć, że z wygranym przetargiem czy bez, Starship już powstaje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA