REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wkracza DDR5 cały na biało. Nowe układy DRAM będą prawie 2 razy szybsze niż DDR4

Firma SK Hynix zakończyła prace nad pierwszymi na rynku układami DRAM piątej generacji. Rozwój pamięci trwał aż dwa lata – a już niedługo pierwsze 16-gigabajtowe i bardzo szybkie pamięci operacyjne pojawią się w sprzedaży.

06.10.2020
15:58
ddr5 dram
REKLAMA

DDR5 – jak nietrudno się domyślić po oznaczeniu – to kolejny krok w ewolucji pamięci operacyjnych, aktualnie znajdującej się w generacji znanej jako DDR4 DRAM. Nowy RAM od SK Hynix operuje pod niższym napięciem (1,1 V zamiast 1,2 V), co pozwoliło na istotne oszczędności w zużywanej energii. Nowa pamięć podobno zużywa o 20 proc. mniej energii w porównaniu do tej obecnie wciąż najnowszej generacji.

REKLAMA

To co jednak prawdopodobnie ciekawi nas najbardziej, to wydajność nowej pamięci. Według specyfikacji, DDR5 DRAM od SK Hynix ma przepustowość od 4800 Mb/s do 5600 Mb/s, a więc 1,8-krotnie wyższą od DDR4. Jakby tego było mało, pamięci wyposażono w mechanizm ECC potrafiący korygować błędy na poziomie jednego bita, co ma wpłynąć na 20-krotne zwiększenie stabilności oprogramowania pracującego z tą pamięcią.

Firma SK Hynix nie będzie zazdrośnie pilnowała swojego wynalazku. DDR5 już pojawia się u innych producentów.

REKLAMA

SK Hynix, jak twierdzi, zamierza współpracować z innymi firmami w branży pamięci operacyjnych, by wspólnie zbudować – jak to określił producent – ekosystem DDR5. W istocie: pierwszy DDR5 DRAM wystawiony na sprzedaż partnerom (niestety, cena nie jest znana) pochodzi nie od SK Hynix, a od Montage Technology.

Niestety dla nas, konsumentów, pierwsze partie produkcyjne pamięci DDR5 nie będą przeznaczone na nasz rynek. Pierwszeństwo będą mieli klienci B2B, którym rzeczone pamięci pomogą rozbudować możliwości ich chmur i centr danych. Zresztą nawet gdybyśmy jakimś cudem nabyli takową pamięć, to i tak na dziś układy Intela i AMD jeszcze nie są z nią zgodne. Musimy poczekać przynajmniej do przyszłego roku – jeśli nie dłużej.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA