REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Foto

Nadchodzi GoPro Hero 8. Z 4K w 120 kl./s i lepszą jakością obrazu

Firma GoPro rośnie, zarabia i lada chwila pokaże nową ofertę kamer sportowych. Będzie 4K przy 120 kl./s, lepsza jakość obrazu, stabilizacji i wiele więcej. 

GoPro Hero 7 Black
REKLAMA
REKLAMA

Firma GoPro na początku tego roku była na plusie po raz pierwszy od 2017 r. Kamery Hero 7 okazały się strzałem w dziesiątkę. Czas jednak leci do przodu, a rywale pokazali kilka nowych, konkurencyjnych kamer: DJI Osmo Action oraz Sony RX0 II. Każda z nich ma coś, czego GoPro Hero 7 brak — przedni ekran (DJI) lub odchylany ekran (Sony). Oba rozwiązania idealnie sprawdzają się we vlogach i zdjęciach selfie, czyli dwóch popularnych powodach, dla których ludzie w dzisiejszych czasach poszukują kamera czy aparatów. Dzisiejsze przecieki pokazują, że GoPro trochę idzie tym tropem, ale po swojemu.

Go Pro Hero 8, fot. Photorumors.com
Go Pro Hero 8, fot. Photorumors.com

Na PhotoRumors właśnie pojawiły się pierwsze zdjęcia oraz informacje o kamerze sportowej GoPro Hero 8. Według tych plotek Hero 8 ma mieć nową konstrukcję z opcjonalną obudową. Na zdjęciach wyróżniają się także trzy akcesoria: mikrofon, lampa LED i zewnętrzny ekran. Ekran, który można ustawić jako podgląd przy vlogach lub zdjęciach selfie. Widać zatem, że projektanci nie zdecydowali się na dodatkowy wbudowany ekran tego typu, jak DJI i Sony. Za możliwość vlogowania z podglądem trzeba będzie zapewne dodatkowo zapłacić.

Sony RX0 II, fot. Marcin Połowianiuk

Według przecieków z Chin GoPro Hero 8 ma korzystać z ulepszonego procesora GP2, który umożliwi nagrywanie wideo w 4K przy 120 kl./s lub Full HD przy 480 kl./s. Inne, wcześniejsze źródła mówią o ulepszonej stabilizacji obrazu, obiektywie oraz lepszej jakości obrazu. GoPro Hero 8 ma zostać zaprezentowana niebawem, prawdopodobnie we wrześniu. Kto wie, może nawet już podczas targów IFA w Berlinie, które odbywają się na początku września.

GoPro Max, czyli nowa kamerka sferyczna

GoPro Max ma być następcą GoPro Fusion 360, o której pisaliśmy, że to pierwsza kamera 360 stopni, która ma sens. GoPro Max została już zarejestrowana w Japońskim Ministerstwie Komunikacji.

GoPro Max, fot. Photorumors.com
GoPro Max, fot. Photorumors.com

Nie wiemy zbyt wiele o GoPro Max. Na zdjęciach widać, że urządzenie ma wymiary ok 8 × 8 cm, dwa obiektywy oraz ekran przypominający 16:9. Wzornictwo kamerki jest dużo prostsze niż u poprzedniczki. Całe urządzenie jest czarne, ma zaokrąglone rogi.

GoPro Max, fot. Photorumors.com
GoPro Max, fot. Photorumors.com

O Fusion może nie słychać w Polsce zbyt wiele, ale w Stanach Zjednoczonych urządzenie ma prawie połowę rynku kamer sferycznych.

GoPro w końcu wie, jak rosnąć.

Wygląda na to, że po latach problemów, cięć, spadków i strat, GoPro w końcu obrało właściwy kierunek. Na początku roku pisałem, że firma w końcu zaczęła zarabiać. Wiele wskazuje na to, że pierwszy kwartał nie był tylko przypadkiem na drodze spadków.

GoPro Hero 7 Black, fot. Marcin Połowianiuk
REKLAMA

Na początku sierpnia GoPro podała wyniki finansowe za drugi kwartał. Dowiadujemy się z nich, że przychody firmy wyniosły 292 mln dol. To oznacza wzrost o 20 proc. kwartał do kwartału i 3 proc. rok do roku. Co ważne, sprzedaż kamer za 300 dol. i więcej wzrosła o ponad 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. GoPro udało się także przyciągnąć nowych abonentów na pakiet GoPro Plus: 15 proc. więcej kwartalnie i 50 proc. rok do roku. Szacuje się, że GoPro może urosnąć w 2019 r. między 7 a 10 proc. Trudno stwierdzić, jak długo te wzrosty będą utrzymywane. Pamiętajmy też, że poprzedni rok był dla GoPro trudny, zatem łatwiej teraz wykazywać wzrosty.

Ciekawe, czy trendy wzrostowy uda się utrzymać w 2020 r. Przedstawiciele GoPro z pewnością liczą, że nowe modele GoPor Hero 8 oraz GoPro Max w tym pomogą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA