REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Rok 2018 w badaniach kosmosu - subiektywne podsumowanie

Osobiście wierzę, że kolejny rozkwit eksploracji i badań kosmosu zbliża się wielkimi krokami. Dzięki temu, że do kosmicznego wyścigu dołączył prywatny kapitał, a bariera wejścia się obniża, możemy spodziewać się w najbliższej dekadzie lub dwóch wielkich przełomów.

29.12.2018
18:28
Rok 2018 w badaniach kosmosu – subiektywne podsumowanie
REKLAMA
REKLAMA

Jestem przekonany, że na końcu tej drogi jest budowa załogowego statku międzyplanetarnego i długofalowe misje bezzałogowe poza Układ Słoneczny. Spójrzmy na rozwój badań kosmosu w mijającym roku. Oto kilka, moim zdaniem, istotnych wydarzeń w 2018 roku.

Udana misja sondy Insight na Marsie (z polskim akcentem)

Przygotowywana od kilku lat misja sondy Insight interesowała nas również z powodu penetratora gruntu zwanego nieoficjalnie Kretem, przygotowanego przez polską firmę Astronika we współpracy z Centrum Badań Kosmiczny Polskiej Akademii Nauk.

Misja Insight udostępnia na bieżąco informacje i fotografie na oficjalnej stronie projektu.

Spektakularne testy Falcon Heavy

Najcięższa z działających dziś rakiet, czyli Falcon Heavy w lutym przeszła z sukcesem test wyniesienia samochodu wraz z manekinem udającym kierowcę na orbitę heliocentryczną. Cała akcja była obliczona przez SpaceX na pokazanie się prasie i mediom, ale trudno jej odmówić widowiskowości.

Badamy pierwsze obiekty spoza Układu Słonecznego

Co prawda Oumuamua pojawiła się w pobliżu Układu Słonecznego w 2017 roku, to cały rok 2018 mieli okazję zastanawiać się, co to właściwie jest. Przy okazji uświadomiliśmy sobie po raz kolejny jak wielkie odległości w Kosmosie zapobiegają dokładnemu poznawaniu wielu właściwości obserwowanych obiektów.

‘Oumuamua nie był jedynym obiektem o międzygwiezdnym pochodzeniu, który astronomowie zaobserwowali w 2018 roku. Warto wspomnieć jeszcze exo-asteroidę 2015 BZ509, złapaną 4,5 miliarda lat temu przez grawitację Jowisza, ale zaobserwowaną z Ziemi dopiero w maju.

Kolejne, coraz bardziej tajemnicze rozbłyski radiowe

Tak zwany fast radio burst czyli FRB to pozagalaktyczny krótki sygnał radiowy (często trwający zaledwie kilka milisekund). Obserwujemy je za pomocą radioteleskopów od czasu do czasu jednak wciąż nie znamy na pewno ich źródła i sposobu powstawania.

W 2018 pojawiły się aż trzy kolejne zaobserwowane FRB. Każdy z nich był na swój sposób wyjątkowy.

Pierwszy z nich, z marca, miał największy dotąd zaobserwowany stosunek sygnału do szumu (411). Drugi z kolei był zanotowany na „nieużywanej” dotąd przez FRB częstotliwości (580 MHz). Trzeci (raport z października) składał się 19 niepowtarzających się segmentów.

Materia organiczna na Marsie

Łazik Curiosity odnalazł na Marsie cząstki materii organicznej - czyli opartej na węglu, między innymi ślady metanu. Dzięki badaniom gruntu marsjańskiego mamy również dowody, że poziom metanu ulegał tam wahaniom sezonowym.

Związki organiczne są na Ziemi często produktem znanych nam form życia - jednak nie musi tak być w przypadku Czerwonej Planety. Mimo to NASA uważa to za wskazówkę do dalszego poszukiwania tam śladów życia - jest to w tej chwili najlepszy trop jaki mamy poza Ziemią.

Parker Solar Probe „dotknie” Słońca

REKLAMA

W mijającym roku swoją misję rozpoczęła również sonda Parker Solar Probe, której zadaniem będzie orbitowanie wokół Słońca tak blisko, że przejdzie przez tzw. koronę słoneczną czyli zewnętrzne warstwy atmosfery najbliższej nam gwiazdy.

Pomiary wykonane przez Parkera pozwolą nam dowiedzieć się więcej o tym, jak energia i temperatura zmienia się w koronie słonecznej i jak powstaje wiatr słoneczny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA