REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowe iPhone'y nie będą na siłę nas upiększać. Aktualizacja do iOS-a 12.1 poprawi działanie przedniego aparatu

Tegoroczne iPhone’y spotkały się z niemałą krytyką przedniego aparatu. Niektórzy ich posiadacze zarzucali im zbyt agresywnie działający algorytm, mający wygładzać skórę na zdjęciach. Apple zapewnia, że niedługo nie będzie już powodów do skarg.

23.10.2018
16:42
iphone rozmyte selfiki
REKLAMA
REKLAMA

Nie dało się, po prostu to nie było możliwe. To już chyba świecka tradycja, że każdej premierze sprzętu Apple’a towarzyszyć musi mniej lub bardziej wydumana afera. Tym razem poszło o wygładzanie skóry podczas wykonywania zdjęć przednim aparatem – zdaniem wielu, działa ono zbyt mocno, co rzekomo daje dość karykaturalne efekty.

Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja tuż po wybuchu tzw. beautygate.  Z testów niezastąpionego Marcina wynika, że skargi na agresywne upiększanie selfików są mocno na wyrost. Apple odniósł się jednak do krytyki i przyznał, że mechanizm działa nieprawidłowo.

iOS 12.1 spowoduje, że selfiki z nowych iPhone’ów będą wyglądać bardziej naturalnie.

Recenzujący iPhone’a XR dziennikarz The Verge zdecydował się skonfrontować Apple’a z jego zapewnieniami, jakoby w jego aparatach nie były stosowane znane z innych telefonów filtry upiększające. Testowany telefon wyraźnie wygładzał skórę na twarzy, w sposób podobny do opisywanego przez internautów. Apple zdecydował się odpowiedzieć.

iphone xs kontra iphone xs - selfie, wygładzanie skóry, upiększanie class="wp-image-813884"

Firma zapewniła, że wspomniany rezultat nie jest efektem pracy żadnego filtru, a błędem oprogramowania. Jak wyjaśnia Apple, mechanizm Smart HDR wybierał niewłaściwą klatkę bazową do obróbki. Zamiast tej wykonanej przy krótkim czasie migawki, często wybierał tę z dłuższym. To w połączeniu z brakiem optycznej stabilizacji obrazu w przednim aparacie powodowało błędy ostrości – a więc wspomniane swoiste wygładzanie skóry.

REKLAMA

iOS 12.1 jest już w testach.

Nie wiemy kiedy pojawi się finalna wersja iOS 12.1. Zakładamy jednak, że skoro trwają publiczne beta testy, a biorący w nich udział ochotnicy nie znajdują w aktualizacji większych problemów, to nie powinniśmy już długo czekać. Ze sprawdzeniem działania poprawionego mechanizmu poczekamy do finalnej wersji oprogramowania. Choć podejrzewamy, że niektórzy będą tęsknić za pozbawionymi zmarszczek i niedoskonałości selfikami…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA