REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Sprzęt

Jeśli chciałeś kupić Raspberry Pi, teraz jest na to najlepszy moment. Nowa wersja jest lepsza niż kiedykolwiek

Minęły już cztery lata od zaprezentowania pierwszej wersji Raspberry Pi. Ten miniaturowy komputer na dobre zmienił oblicze elektroniki i sprawił, że każdy z nas może tworzyć inteligentne przedmioty, które uczynią nasze życie łatwiejszym. Teraz pojawiła się kolejna wersja urządzenia, Raspberry Pi 3. Zostanie ona znacznie ulepszona względem swoich poprzedników.

Debiutuje Raspberry Pi 3 - najlepszy komputer z tej serii
REKLAMA
121 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

O tym, że urządzenie to cieszy się ogromną popularnością mogą świadczyć jego wyniki sprzedaży. Do tej pory nabywców znalazło aż 8 mln malinowych komputerów, co jest wynikiem godnym pozazdroszczenia. Teraz liczba sprzedanych maszyn może się znacznie zwiększyć za sprawą nadchodzącego modelu Raspberry Pi 3, który, tak jak jego poprzednicy, powinien być dostępny w cenie 35 dol. Mimo zachowania niskiej ceny jest zdecydowanie lepszy od swoich poprzedników.

Sprzęt ten jest ulepszoną wersją modelu Raspberry Pi 2.

Cechuje się, dzięki zmianie procesora, aż o ponad połowę wyższą wydajnością. W poprzednich wersjach komputerka znajdował się 32-bitowy układ wyposażony w cztery rdzenie Cortex-A7 o taktowaniu 900 MHz. Teraz zastąpiono go 64-bitowym chipem z czterema rdzeniami Cortex-A53 o częstotliwości pracy 1,2 GHz.

Twórcy komputera prawdopodobnie zdecydowali się na zastosowanie 64-bitowego procesora, bo… inne nie są dostępne na rynku. Przyznali oni bowiem, że ich głównym celem było zapewnienie większej wydajności w środowisku 32-bitowym, a rdzenie Cortex-A53 są o 20-30 proc. lepsze niż tak samo taktowane rdzenie Cortex-A7.

Układ współpracuje z 1 GB pamięci operacyjnej oraz układem graficznym VideoCore IV o taktowaniu 400 MHz. Na płytce znajdują się też cztery porty USB, port Ethernet, interfejs ogólnego przeznaczenia GPIO 40-pin, wyjście HDMI i slot na kartę pamięci microSD, która może pełnić rolę dysku twardego takiego komputera. Warto zwrócić uwagę też na zintegrowanie na płytce modułów Bluetooth 4.1 oraz Wi-Fi 802.11n.

Dzięki temu nie będzie konieczne stosowanie niezbyt estetycznych kart sieciowych na USB, które znacznie zwiększały wymiary całego urządzenia zbudowanego na bazie malinki. Raspberry Pi 3 mimo znacznie lepszych podzespołów będzie miał takie same wymiary jak poprzednie komputery Raspberry Pi. Także zasilanie będzie będzie dostarczane za pomocą portu microUSB, ale tym razem konieczne będzie użycie ładowarki zapewniającej prąd o natężeniu 2,5 A.

Raspberry Pi 3 dzięki zastosowaniu wydajniejszych podzespołów jest o wiele lepszym komputerem niż jego poprzednik.

REKLAMA

Jednak tak naprawdę największą zmianą jest dodanie modułu Wi-Fi. Dzięki temu sprzęt ten idealnie wpasowuje się w rzeczywistość Internetu rzeczy, w której praktycznie każdy przedmiot będzie podłączony do Internetu. Komputer ten jest wyjątkowo ważnym urządzeniem w dzisiejszym świecie, ponieważ pozwala entuzjastom na stosunkowo łatwe tworzenie różnych inteligentnych urządzeń.

Tym samym Raspberry Pi 3 uwalnia nasz potencjał i sprawia, że na rozwój świata inteligentnych gadżetów mogą mieć wpływ nie tylko rynkowi giganci, ale też zwykli ludzie. Wystarczy dobry pomysł, taki komputerek, a także trochę samozaparcia i czasu, by stworzyć niesamowity gadżet. To właśnie dzięki temu Raspberry Pi na zawsze zapisze się na kartach historii, a my będziemy o nim pamiętać przez bardzo długi czas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA