Oprogramowanie  / News

„Dziwne okienko” z informacją o aktualizacji do Windows 10 tylko z pozoru jest nieistotne!

487 interakcji
dołącz do dyskusji

Dziś rano użytkowników Windows 8.1 powitała… reklama Windows 10, umożliwiająca „rezerwację aktualizacji do Windows 10”. Jak udało nam się ustalić z Microsoftem, to nie tylko baner promocyjny, a również całkiem zmyślny mechanizm, bardzo ważny zarówno dla Microsoftu, jak i dla użytkowników.

Dziś rano, po uruchomieniu komputera, jeżeli nie blokowaliśmy wcześniejszych uaktualnień z Windows Update, pojawiła się tajemnicza ikonka w systemowym zasobniku, po kliknięciu w którą pojawia nam się reklama Windows 10, opis jego kluczowych nowości i możliwość „rezerwacji darmowej aktualizacji”. Wygląda to o tak:

windows-10-aktualizacja

Ktoś mógłby się zapytać: po co mi rezerwować darmową aktualizację? Przecież i tak wszyscy, bez wyjątku, otrzymają ją 29 lipca, tak jak Microsoft zapowiada. Windows 10 pojawi się w usłudze Windows Update. Tak, to prawda. „Rezerwując miejsce w kolejce” robisz jednak coś więcej, niż zapisanie się do mailowego newslettera. To aktywacja mechanizmu, który jest kluczowy dla Microsoftu, a także ułatwi nieco życie użytkownikom.

Po udzieleniu zgody usługa zaczyna pracować w tle i pobierać dane z serwerów Microsoftu. Te dane to kod Windows 10, który będzie na bieżąco uaktualniany do 29 lipca (oczywiście wyłącznie w formie różnicowej, by oszczędzać łącze). To tak zwany pre-loading, dzięki któremu w dniu premiery Windows 10 nie trzeba było już nic pobierać, a proces aktualizacji ograniczył się do prostego ponownego uruchomienia komputera (choć to nie odbędzie się automatycznie: aplikacja grzecznie zapyta, czy może podmienić naszego Windowsa do jego najnowszej wersji).

Ile to potrwa i czy mój sprzęt to zniesie?

Microsoft twierdzi, że proces aktualizacji potrwa od kilku minut do jednej godziny (na najsłabszym obsługiwanym sprzęcie). A jaki to najsłabszy sprzęt? Które komputery sobie z Windows 10 nie poradzą i nie otrzymają aktualizacji? Na szczęście, wymagania są jeszcze niższe niż te od Windows 8.1.

Musimy mieć procesor o częstotliwości taktowania co najmniej 1 GHz, co najmniej 1 GB pamięci RAM, co najmniej 16-gigabajtową dostępną pamięć masową, kartę graficzną zgodną z DirectX 9 (choć oczywiście system zainstaluje nam DirectX 12) i dostępny wyświetlacz pracujący w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli lub wyższej.

Cortana pojawi się wyłącznie u użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Usługi Xbox Music i Xbox Video również będą ograniczone geograficznie. Funkcja Windows Hello będzie wymagała kamery podczerwonej i / lub czytnika biometrycznego zgodnego z Windows Biometric Framework. Interfejs dotykowy będzie dostępny wyłącznie dla wyświetlaczy obsługujących wielodotyk (multi-touch). Do instalacji systemu będzie też potrzebne połączenie z Internetem, a część funkcji systemu będzie wymagała posiadania Konta Microsoft (można je stworzyć podczas aktualizacji, jest ono darmowe).

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst