REKLAMA

Z odpadów wytworzą energię. To będzie największy taki zakład w Polsce

Energia cieplna i elektryczna, pozbycie się odpadów, czystsze powietrze – trzeba wydać miliony, ale to się opłaca. W Warszawie odpowiadać za to będzie największa instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych, w której trwają ostatnie testy. Nieco mniejsze, ale równie istotne, powstają też w innych rejonach kraju.

Z odpadów wytworzą energię. To będzie największy taki zakład w Polsce
REKLAMA

„To największa inwestycja komunalna w Polsce” – mówi o Warszawskiej Wytwórni Energii MPO Warszawa prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zakład, który został rozbudowany i zmodernizowany, w ciągu roku będzie przetwarzać ok. 265 tys. ton odpadów komunalnych. Dzięki temu możliwa będzie produkcja energii cieplnej i elektrycznej dla miasta.

REKLAMA

- Warszawska Wytwórnia Energii jest kluczowym elementem dla długotrwałego ustabilizowania miejskiej gospodarki odpadami. Należy również podkreślić, iż termicznemu przetwarzaniu poddawane będą jedynie te odpady komunalne, których nie można poddać recyklingowi - mówi Adam Chwieduk, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.

WWE ma być kluczowym elementem stabilizującym warszawski system gospodarki odpadami komunalnymi na kolejne lata. Warszawska Wytwórnia Energii będzie funkcjonować na bazie technologii kotłów rusztowych. Zakład podkreśla, że wykorzystuje się ją w większości europejskich instalacji odzyskujących energię z odpadów.

Zakład przy ul. Zabranieckiej powstaje w oparciu o tzw. standardy BAT (ang. Best Available Technology). Będzie to obiekt wyposażony w zaawansowane i nowoczesne rozwiązania technologiczne, spełniający wszelkie normy ochrony środowiska oraz posiadający wysokosprawny system oczyszczania i monitoringu spalin. Specjalny system podciśnienia zapobiegać będzie wydostawaniu się zapachów na zewnątrz, a urządzenia, pracujące w wyizolowanych akustycznie pomieszczeniach, zagwarantują mieszkańcom spokój

– zaznacza warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Ostatnio przeprowadzono tzw. gorące rozruchy, czyli etap testowania i kalibracji instalacji.

Nową instalację termicznego przekształcania odpadów (ITPO) ma też Olsztyn

- Nasza inwestycja funkcjonuje w symbiozie nie tylko ze stolicą Warmii i Mazur, ale również gminami naszego województwa, bowiem rozwiązuje problemy i wyzwania gospodarki odpadami komunalnymi – zaznacza Konrad Nowak, prezes MPEC Olsztyn.

Niezdatne do recyklingu odpady trafią do instalacji i pozwolą wytworzyć energię cieplną oraz elektryczną. W Olsztynie zakładają, że przetworzenie 100 tys. odpadów pozwoli na  pokrycie ok. 35 proc. zapotrzebowania Olsztyna na ciepło, przy dodatkowej produkcji ponad 64 tys. MWh energii elektrycznej.

Za sprawą nowej instalacji termicznego przekształcania odpadów uda się wyeliminować składowanie odpadów oraz ograniczyć emisję zanieczyszczeń: metanu składowiskowego, dwutlenku węgla, tlenków siarki, azotu czy pyłów. W Olsztynie podkreślają, że ich instalacja będzie spełniać bardziej restrykcyjne normy emisyjne niż pozostałe funkcjonujące tego typu miejsca w kraju.

REKLAMA

Praktyczna korzyść dla mieszkańców to czystsze powietrze, a także stabilizacja kosztów ciepła i gospodarki odpadami.

Całkowita wartość projektu wyniosła 883,7 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA