Najpiękniejsze i najbardziej niepokojące zdjęcia satelitarne Ziemi. Jest też Polska
Ziemia widziana z kosmosu potrafi zachwycać, ale i niepokoić. Piąta edycja międzynarodowego konkursu "Seize the beauty of our Planet" to doskonały przykład na to, jak technologie obrazowania satelitarnego mogą nie tylko uchwycić piękno naszej planety, ale też zwrócić uwagę na problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Wyniki właśnie ogłoszono, a wśród laureatów znalazło się aż pięciu Polaków.
Konkurs, organizowany od pięciu lat, zyskuje coraz większą popularność. Zadanie uczestników? Przy użyciu ogólnodostępnych zdjęć satelitarnych uchwycić miejsca kluczowe dla ekosystemu naszej planety – te, które wymagają pilnej ochrony przed skutkami zmian klimatycznych.
Konkurs promuje również wykorzystanie ogólnodostępnych danych satelitarnych programu Copernicus w badaniach środowiska. Obrazy zostały wygenerowane przy pomocy technologii obrazowania satelitarnego. Chodzi zarówno o zdjęcia satelitarne, jak i obrazy w podczerwieni, dane z radarów, wskaźniki kondycji roślinności, wilgotności, składu atmosfery czy grubości pokrywy śnieżnej.
Tegoroczna edycja przyciągnęła uczestników z całego świata. Ich prace ukazują różnorodne problemy klimatyczne, m.in. topniejące lodowce, powodzie czy susze. Uczestnicy zobrazowali m.in. powódź na Dolnym Śląsku i pożary w Ameryce Południowej. Wśród laureatów znalazło się pięciu Polaków – dwóch z nich na podium.
Najlepsze zdjęcia w 2024 r.
1. miejsce: "Mokradła rzeki Agan i zagrożenia związane z wydobyciem ropy naftowej", autor: Kamil Onoszko (Polska)
Zobrazowanie przedstawia mokradła wzdłuż rzeki Agan na Syberii (Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny), które ulegają degradacji na skutek działalności wydobywczej ropy naftowej. Zanieczyszczenie gleby i wody osłabia zdolność torfowisk do magazynowania węgla i regulowania zasobów wodnych, co w kontekście zmian klimatycznych stanowi poważne zagrożenie.
Autorem zobrazowania jest Kamil Onoszko, leśnik z Nadleśnictwa Giżycko, który pasjonuje się technologiami geoprzestrzennymi.
Bardzo mi zależało, aby przedstawić niezwykle istotny problem najszybciej ginących ekosystemów Ziemi, jakimi są mokradła. Pełnią one niezwykle wiele ważnych funkcji: magazynują węgiel, są naturalnym rezerwuarem wody oraz ostoją różnorodności biologicznej, dlatego ich degradacja może spowodować nieodwracalne zmiany w środowisku, co wpłynie negatywnie na nasze życie
– mówi Kamil Onoszko, zwycięzca tegorocznej edycji.
Dodaje on, że wykorzystanie danych z satelitów Copernicus Sentinel-2, umożliwia śledzenie zmian środowiskowych w czasie rzeczywistym i pomaga w identyfikacji miejsc szczególnie zagrożonych działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi.
2. miejsce: "Naczynia włosowate natury – lasy namorzynowe: zagrożeni sojusznicy klimatu", autor: Johannes Albert (Niemcy)
Zdjęcie ukazuje lasy namorzynowe w rezerwacie biosfery Hara na wyspie Qeshm w Iranie. Te unikalne ekosystemy przypominające naczynia włosowate są niezwykle skuteczne w pochłanianiu dwutlenku węgla, jednak są zagrożone przez podnoszący się poziom morza, działalność człowieka i zmiany klimatyczne. Lasy namorzynowe w rezerwacie Hara zmniejszyły się o 22 proc. między 1996 a 2020 r.
3. miejsce: "(Wieczna) zmarzlina – Jakucja", autor: Klaudia Kościuk (Polska)
Obraz przedstawia wieczną zmarzlinę w Andryushkino w Jakucji, której topnienie wskazuje na jeden z najpoważniejszych problemów klimatycznych. Zawarty w niej metan, którego zdolność zatrzymywania ciepła jest 80 razy większa niż dwutlenku węgla, uwalnia się do atmosfery, potęgując globalne ocieplenie.
Wybierając ten obszar, chciałam uwypuklić, jak topniejąca zmarzlina uwalnia ogromne ilości metanu – gazu cieplarnianego o znacznie silniejszym działaniu niż dwutlenek węgla. Obraz z satelity Copernicus Sentinel-2, który wykorzystałam, dostarczył szczegółowych danych o stanie tej zmarzliny w sierpniu 2024 r.
– powiedziała Klaudia Kościuk, studentka geoinformatyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, która zajęła trzecie miejsce w konkursie.
Więcej niezwykłych zdjęć satelitarnych znajdziesz na Spider's Web:
Wyróżniona powódź
Wśród wyróżnionych prac znalazła się ta przedstawiająca powódź na Odrze i Nysie Kłodzkiej. Jej autorem jest Adrian Bobowski z Polski.
Zdjęcie wykonane przez satelitę Copernicus Sentinel-2_L1C 18 września 2024 r. w pobliżu miasta Lewin Brzeski (woj. opolskie, Polska). Pokazuje ogromną powódź na Odrze i Nysie Kłodzkiej spowodowaną intensywnymi, nagłymi opadami deszczu w południowo-zachodniej części kraju.
Partnerem tegorocznej edycji była Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
W skład Jury weszli Simonetta Cheli, ESA; Stefano La Terra Bella, Komisja Europejska – DG DEFIS; Katrin Molch, Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR; Danaele Puechmaille, EUMETSAT; prof. Grzegorz Wrochna, Polska Agencja Kosmiczna POLSA; Betty Charalampopoulou, EARSC; prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, Polski Instytut Geodezji i Kartografii IGiK.
Udział i sukcesy Polaków w tak prestiżowym konkursie to dowód na to, że mamy w kraju zdolnych specjalistów, którzy potrafią łączyć nowoczesne technologie z wrażliwością na problemy naszej planety.