Nowy rozkład PKP Intercity. Samochód zostaw w garażu, bo pociągiem będzie szybciej
PKP Intercity testuje nowy rodzaj połączeń. M.in. dzięki temu na niektórych trasach czas jazdy będzie rekordowy. A wiceminister infrastruktury zapowiada: chcemy więcej.
Zajmujący się tematyką transportu Krzysztof Ruciński zamieścił na swoim Twitterze serię wpisów opisujących podroż po Skandynawii. Relacja była ciekawa, ale i z perspektywy polskiego pasażera nieco bolesna. Przykład? „Z centrum Helsingborga do centrum Göteburga w 1:50, pół godziny szybciej niż samochodem” przy cenie mniejszej niż za Pendolino.
Można z zazdrością patrzeć, że jednak się da. Na szczęście można też z delikatnym optymizmem spojrzeć w przyszłość i wierzyć, że podobnie kiedyś będzie u nas. Naiwność? Niekoniecznie, skoro nadzieję daje nowy rozkład PKP Intercity. Zacznie obowiązywać od 1 września i wraz z nim mają pojawić się znacząco krótsze czasy przejazdu.
Jak ogłosiło Ministerstwo Infrastruktury kluczowe zmiany to podróż z Poznania do Warszawy trwająca 2 godz. 18 min., a z Warszawy do Szczecina 4 godz. 32 min. Rekordowy czas przejazdu ma mieć pociąg z Warszawy do Białegostoku – dojedzie w 1 godz. 38 min., co jak zaznacza PKP PLK oznacza wyprzedzenie samochodów o pół godziny.
Możliwe jest to za sprawą pilotażowego programu. Po drodze pociąg nie będzie zatrzymywał się na stacjach pośrednich. Podobne połączenie szykowane jest pomiędzy Warszawą a Łodzią. Dzięki temu podróż ze stacji Łódź Widzew do Warszawy Zachodniej wyniesie 58 min, a z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej – 1 godz. 12 min.
- Chcemy żeby tych szybszych połączeń było więcej, bo na razie ograniczają nas sprawy taborowe. Patrzymy też oczywiście mocno na liczby jak przemieszczają się pasażerowie w różnych relacjach i to też z tego wynika – podsumował na Twitterze Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.
Więcej regionalnych pociągów
Np. od 1 września kursować będzie więcej par pociągów pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem – aż 9. Z kolei w Pabianicach uda się wyeliminować trzygodzinną lukę obowiązującą dotychczas w weekendy. Przewoźnik ŁKA uruchomi dodatkowe pociągi, dzięki czemu odstęp między kursami się zmniejszy. Powieje lepszym światem:
Uruchomione zostaną nowe przystanki
Od 1 września lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Koszalin Politechnika oraz Koszalin Wschodni. Do pociągów wsiądziemy także z nowego przystanku Grudziądz Rządz, Łódź Zarzew oraz Głowno Północne. Na Podkarpaciu oddany zostanie do użytkowania nowy przystanek w Lutoryżu, wybudowany na linii nr 106 Rzeszów – Jasło. Z kolei na Dolnym Śląsku pociągi zatrzymają się na przystanku Strzelce Świdnickie (linia kolejowa Wrocław – Świdnica). Będzie on obsługiwany na żądanie – zaznacza PKP PLK.
zdjęcie główne: Grand Warszawski / Shutterstock