Co powinien mieć nowoczesny telewizor?

Lokowanie produktu: Samsung

W recenzjach telewizorów autorzy skupiają mnóstwo uwagi na jakości dźwięku i obrazu. Nic dziwnego - ich emisja to przecież główna rola każdego odbiornika. Nie zapominajmy jednak, że telewizory mogą pełnić dziś znacznie więcej ról. To domowe centra rozrywki, a czasami nawet i centrum zarządzania… no może nie wszechświatem, ale cyfrowym życiem całego gospodarstwa domowego.

01.07.2024 16.01
Co powinien mieć nowoczesny telewizor

Nowoczesny telewizor to nie tylko urządzenie do odbioru programów telewizyjnych, ale centrum multimedialne, które oferuje szereg funkcji ułatwiających życie i dostarczających rozrywki. Nowoczesne telewizory często są wyposażone w asystentów głosowych, takich jak Alexa czy Bixby, co pozwala na łatwe wyszukiwanie treści, regulowanie głośności czy nawet sterowanie innymi urządzeniami Smart Home bez konieczności sięgania po pilota. To wygodne rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w sytuacjach, gdy mamy zajęte ręce lub nie chcemy przerywać innej czynności.

Nie można również zapomnieć o łączności z internetem i aplikacjach streamingowych. Dostęp do serwisów takich jak Netflix, YouTube czy Max bezpośrednio z poziomu telewizora to dzisiaj podstawa. Umożliwia to oglądanie ogromnej biblioteki filmów, seriali czy programów na żądanie, co jest niezwykle wygodne i pozwala dostosować rozrywkę do własnych preferencji i harmonogramu. Dodatkowo, integracja z ekosystemem Smart Home pozwala na jeszcze większą personalizację i kontrolę nad domowym centrum rozrywki.

Współczesny telewizor to zaawansowane technologicznie urządzenie, które stało się integralną częścią życia codziennego, oferując nie tylko rozrywkę, ale i ułatwiając codzienne czynności dzięki inteligentnym funkcjom.

Skończyły się czasy malutkich telewizorków. Duże ekrany są już w zasięgu finansowym Polaków

Wysoka przekątna ekranu to jedna z kluczowych cech, która definiuje nowoczesny telewizor. W dobie, gdy rozrywka domowa staje się coraz bardziej kinowa, duże ekrany pozwalają na pełniejsze i bardziej immersyjne doświadczenie. Przekątna ekranu wpływa nie tylko na komfort widza, ale także na postrzeganą jakość wyświetlanego obrazu, choć z zastrzeżeniem, że w treściach o wyższych rozdzielczościach, takich jak 4K czy 8K.

98-calowy telewizor to już niekoniecznie fanaberia. Ceny są coraz atrakcyjniejsze, a doświadczenia dużo lepsze

Zwiększenie przekątnej ekranu pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału tych wysokich rozdzielczości. Na większym ekranie widz może dostrzec więcej detali, co jest szczególnie ważne przy oglądaniu filmów o wysokiej jakości obrazu lub transmisjach sportowych, gdzie każdy detal ma znaczenie. Ponadto, większy ekran sprzyja wspólnemu oglądaniu programów w gronie rodziny czy przyjaciół, tworząc poczucie wspólnoty i dzielenia się doświadczeniem.

Wysoka przekątna ekranu w nowoczesnym telewizorze to nie tylko trend, ale przemyślana funkcjonalność, która ma na celu dostarczenie najlepszego doświadczenia wizualnego. Odpowiednio dobrana do potrzeb użytkownika i warunków pomieszczenia, może znacząco podnieść jakość oglądania i uczynić każdy seans filmowy niezapomnianym przeżyciem.

Sztuczna inteligencja trafiła do telewizorów. To nie niepotrzebny gadżet, a ważna i potrzebna funkcja. Bo przecież i tak często oglądasz streamy z serwisów internetowych

Sztuczna inteligencja (AI) to jedna z najbardziej przełomowych technologii, która znalazła swoje zastosowanie również w nowoczesnych telewizorach. Dzięki AI, telewizory mogą oferować personalizowane treści w oparciu o wcześniejsze preferencje oglądania, co znacznie ułatwia dostęp do interesujących programów i filmów.

Sztuczna inteligencja analizuje historię oglądania i może sugerować treści, które najprawdopodobniej przyciągną uwagę użytkownika. Dla przykładu, najchętniej wybierane w Polsce i na świecie Smart TV są wyposażone w platformę Samsung Tizen. Ta już po włączeniu telewizora proponuje widzowi najciekawsze treści z ulubionych usług domownika. Propozycje nie przesłaniają przy tym interfejsu użytkownika, stanowiąc wygodną sugestię, a nie natarczywą reklamę.

Procesor obrazu w telewizorze poprawia wady obrazu bez wpływania na jego autentyczność i realizm. Tu przykład działania układu AI NQ Gen 3

Kolejną zaletą sztucznej inteligencji w telewizorach jest optymalizacja jakości obrazu i dźwięku. AI może automatycznie dostosowywać ustawienia obrazu, takie jak kontrast, jasność czy nasycenie kolorów, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość obrazu niezależnie od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Podobnie, w przypadku dźwięku, sztuczna inteligencja może analizować treść audio i dostosowywać ustawienia, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku, co jest szczególnie ważne przy oglądaniu filmów akcji czy słuchaniu muzyki.

Dla przykładu, procesor AI NQ8 Gen3 z topowych telewizorów Samsunga wykorzystuje 512 sieci neuronowych do przekształcania treści do rozdzielczości zbliżonej do 8K, a AI Motion Enhancer Pro upłynnia ruch, zapewniając płynność i klarowność obrazu.

AI w telewizorach to także inteligentne zarządzanie domowym ekosystemem. Telewizory z AI mogą służyć jako centrum sterowania innymi inteligentnymi urządzeniami w domu, takimi jak oświetlenie, termostaty czy systemy bezpieczeństwa. Użytkownik może kontrolować te urządzenia za pomocą poleceń głosowych lub poprzez interfejs telewizora, co znacznie podnosi komfort życia i pozwala na tworzenie scenariuszy, które automatyzują codzienne czynności.

No właśnie, inteligentny dom. Smart TV w smart home to wygoda, od której trudno się odzwyczaić

Nowoczesny telewizor to już dawno nie tylko urządzenie do odbioru sygnału telewizyjnego, ale także integralna część systemu Smart Home. Dzięki platformom takim jak SmartThings, telewizor staje się centrum zarządzania inteligentnym domem, umożliwiając kontrolę nad różnorodnymi urządzeniami połączonymi w jedną sieć. To rozwiązanie pozwala na wygodne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, kamerami bezpieczeństwa czy nawet sprzętem AGD za pomocą jednego pilota lub aplikacji na smartfonie.

SmartThings na telewizorze Samsunga

Integracja telewizora z systemem SmartThings otwiera przed użytkownikami nowe możliwości. Można na przykład ustawić scenariusze, w których automatyczne działania urządzeń są powiązane z aktywnością telewizora. Wyobraźmy sobie sytuację, w której włączenie wieczornego filmu automatycznie przyciemnia światła w pokoju i ustawia termostat na komfortową temperaturę. To nie tylko komfort, ale i oszczędność czasu oraz energii.

Ponadto, telewizory wyposażone w funkcje SmartThings mogą służyć jako wyświetlacz do monitorowania stanu innych urządzeń Smart Home. Dzięki temu, bez wstawania z kanapy, można sprawdzić, czy drzwi wejściowe są zamknięte, czy pralka zakończyła pracę, a nawet zobaczyć obraz z kamer bezpieczeństwa. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i wygodę zarządzania domem z jednego miejsca.

Skoro telewizor ma być centrum inteligentnego domu, to nie może pochodzić od firmy krzak. Tu w grę zaczyna wchodzić cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to kluczowy aspekt nowoczesnych telewizorów, szczególnie w erze, gdy są one coraz częściej połączone z Internetem i pełnią rolę wspomnianego wyżej centrum domowej rozrywki. Platforma Samsung Knox jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w tej dziedzinie zapewniając ochronę danych i usług użytkownika na urządzeniach Smart TV. Dzięki niej, użytkownicy mogą cieszyć się spokojem o bezpieczeństwo swoich danych osobowych oraz ochroną przed potencjalnymi zagrożeniami z sieci.

Telewizor to nie tylko telewizja czy VOD. Nowoczesne odbiorniki mogą pełnić wiele dodatkowych ról

Samsung Knox wykorzystuje zaawansowaną architekturę zabezpieczeń, która obejmuje regularne aktualizacje oprogramowania, chroniąc telewizor przed nowymi zagrożeniami i lukami w zabezpieczeniach. System monitoruje i analizuje działanie telewizora w czasie rzeczywistym, wykrywając i eliminując aplikacje złośliwe, które mogą stanowić zagrożenie dla prywatności użytkownika. To nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również podnosi komfort użytkowania, gdyż użytkownik nie musi martwić się o potencjalne ataki cybernetyczne.

Co więcej, Samsung Knox został wyróżniony certyfikatem Common Criteria (CC), który jest uznawany za obowiązkowy system certyfikacji zabezpieczeń komputerowych na świecie. To potwierdzenie, że telewizory Samsung spełniają wymagania najważniejszej międzynarodowej normy cyberbezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnącej liczby urządzeń podłączonych do sieci w naszych domach. Dzięki temu, użytkownicy mogą być pewni, że ich telewizor jest nie tylko zaawansowany technologicznie, ale również bezpieczny.

Żyjemy w pięknych czasach, w których telewizory zachowują się już jak rekwizyty z filmów science-fiction

Jako autor tego tekstu pozwolę sobie na osobiste wtrącenie i chciałbym zachęcić mimo wszystko do słuchania się zaufanych recenzentów - i zwracania uwagi na jakość obrazu i dźwięku. Film czy telewizja potrafią być sztuką i warto je doceniać w takiej formie, w jakiej stworzyli ją reżyser, autor zdjęć, koloryści i reszta często niezwykle utalentowanego zespołu. Na szczęście coraz więcej telewizorów oferuje jakość co najmniej satysfakcjonującą.

Telewizor może wysłać za pośrednictwem SmartThings alert do inteligentego pojazdu posiadacza, jeżeli wydarzy się w domu coś ważnego

Wróćmy zatem do pointy tego tekstu. Jeżeli jakość obrazu jest satysfakcjonująca w danym modelu, to warto na tym nie poprzestawać i interesować się innymi dodatkowymi cechami. Nie ma już większego sensu oszczędzać na przekątnej ekranu, wyłączając oczywiste czynniki jak wystrój wnętrza czy budżet. Nie powinno się kupować telewizorów pozbawionych procesorów obrazów ze sztuczną inteligencją - bo coraz więcej treści ogląda się ze źródeł stratnych, które nie pozwalają cieszyć się pełnia możliwości zakupionego telewizora.

No i nie należy zapominać o dodatkowych funkcjach. Sterowanie domem za pomocą głosu i pilota jest bardzo wygodne, a często potrafi też oszczędzić czas i pieniądze – inwestycja w SmartThings zwróci się w każdym aspekcie. Integrując Smart TV z systemami domowymi należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie, które gwarantują tylko poważni producenci i platformy takie, jak Samsung Knox. Radzimy nie zapominać o powyższym, udając się do sklepu - telewizor to zakup na kilka lat. Zdecydowanie powinien być nowoczesny.

Lokowanie produktu: Samsung
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu