Jaki telewizor na Euro 2024? 5 argumentów za Sony X90L

Lokowanie produktu: Sony

Jaki telewizor dla kibica? Propozycji na rynku jest bardzo wiele, kuszą rozmaitym zestawem dodatkowych funkcji i nowoczesnymi technologiami. Mina rzednie, gdy pojawiają się informacje o cenie. Ja jednak znalazłem idealnego rodzynka. Markowy odbiornik, który wręcz wydaje się być skrojony dla fanów sportu - i który jest wyjątkowo uczciwie wyceniony.

04.06.2024 07.00
Sony X90L

Jaki powinien być dobry telewizor dla kibica? Zestaw ogólnych wymagań na dziś da się zdefiniować dość łatwo. Sprzęt ten powinien zapewniać wysoką jakość obrazu i płynność ruchu, co jest kluczowe przy dynamicznych scenach sportowych. Ważne jest, aby miał on matrycę o wysokim odświeżaniu, najlepiej 120 Hz, co pozwala na uzyskanie ostrego obrazu nawet przy szybkich akcjach na boisku. Telewizor powinien również oferować szerokie kąty widzenia, aby komfortowo można było oglądać mecze w grupie, bez utraty jakości obrazu z różnych pozycji.

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu – obecnie standardem jest 4K, co gwarantuje odpowiednią ostrość obrazu. Technologia HDR dodatkowo poprawia jakość wyświetlanego obrazu, czyniąc go bardziej realistycznym i zapewniając lepsze odwzorowanie kolorów. Dla fanów sportu istotna będzie również bogata platforma Smart TV, która umożliwia dostęp do aplikacji streamingowych i innych funkcji online. Nieoczywistym, ale ważnym elementem jest także procesor obrazu, który odpowiada za przetwarzanie i poprawę jakości wyświetlanego materiału.

Warto również pomyśleć o wielkości ekranu - większe telewizory, takie jak 65 cali lub więcej, mogą zaoferować lepsze wrażenia, szczególnie gdy ogląda się wydarzenia sportowe w większym gronie. Który telewizor spełnia wszystko co powyższe, proponuje coś więcej - i który jest w zasięgu finansowym statystycznego Polaka? Mam nowego faworyta, a jest nim Sony X90L.

W telewizorze Sony X90L znajduje się jeden z najlepszych procesorów obrazu na rynku. To w przypadku oglądania wydarzeń sportowych szczególnie ważna cecha

Sony XR jest pierwszym na świecie procesorem telewizyjnym, który stara się naśladować sposób, w jaki my, ludzie, postrzegamy i reagujemy na obraz i dźwięk. Dzięki swojej inteligencji poznawczej potrafi analizować treści i dostosowywać je tak, aby były bardziej realistyczne i przypominały to, co widzimy i słyszymy w rzeczywistości.

Sony XR to wiodący na rynku procesor obrazu

Procesor XR identyfikuje odcienie skóry, grafikę i inne dane w obrazie. Analizuje je i optymalizuje, aby nadać obrazowi większy realizm. Standardowe sztuczne inteligencje analizują poszczególne elementy obrazu, takie jak kolor czy kontrast - XR Processor tymczasem bada setki tysięcy elementów jednocześnie, włączając w to główny element sceny, na którym skupia się uwaga widza.

W rzeczywistym świecie nasze oczy naturalnie przyciągają uwagę do pewnych miejsc na obrazie. Telewizory z procesorem XR Processor rozpoznają te miejsca i eksponują odpowiednie fragmenty obrazu. Na przykład, gdy ogląda się mecz piłki nożnej, zawodnik przy piłce lub główny bohater filmu będą miały większą głębię, a tablice z wynikami będą bardziej czytelne.

Dobra matryca to nie wszystko. To procesor obrazu wyciąga z sygnału ważne szczegóły

Dzięki technologii naśladującej ludzkie cechy poznawcze, telewizory Sony z procesorem XR zwiększają głębię i wzbogacają faktury. Mapa głębi jest analizowana i generowana przez inteligencję poznawczą. Poprzez wzmocnienie pierwszego planu i dostosowanie tła, cały obraz wygląda bardziej realistycznie.

Na dodatek XR Processor nie tylko dba o obraz, ale także o dźwięk. Zaawansowana technologia przetwarzania dźwięku naśladuje działanie ludzkiego słuchu, by precyzyjniej rozmieścić źródła dźwięku w wirtualnej scenie dźwiękowej.

Sam procesor bez matrycy niewiele może. Sony X90L ma nie jeden, a kilka asów w rękawie

System FALD zapewnia dużo lepszy kontrast niż w tradycyjnych matrycach

W modelu X90L znajduje się matryca z systemem Full Array LED. To zaawansowany system podświetlenia, w którym diody są równomiernie rozmieszczone za ekranem, a telewizory mają lepszą kontrolę nad kontrastem. W ciemnych scenach LED-y mogą być wyłączane w miejscach, gdzie nie ma obrazu, co pozwala na głębsze czernie i bardziej wyraziste detale. W przypadku wydarzeń sportowych, to oznacza, że piłkarze na boisku będą wyraźnie widoczni nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, a stadiony i trybuny będą miały bardziej realistyczne odcienie.

Na tym jednak plejada rozwiązań dla kibica się nie kończy. XR Contrast Booster w telewizorze X90L to technologia, która dynamicznie dostosowuje kontrast w czasie rzeczywistym. W jasnych scenach zwiększa jasność, a w ciemnych scenach poprawia głębię czerni. Dzięki temu obraz jest bardziej zrównoważony i szczegółowy. Podczas oglądania meczów sportowych, szczegóły na strojach zawodników, oświetlenie na stadionie i detale w tle będą bardziej wyraziste.

Za sprawą Triluminos Pro możliwe jest uzyskanie na ekranie większej liczby kolorów

Sony Triluminos Pro to technologia odpowiedzialna za wyświetlanie szerokiej gamy kolorów. Telewizory z Triluminos Pro potrafią wyświetlać bardziej naturalne i żywe kolory. To oznacza, że murawa na boisku, flagi kibiców i inne elementy sportowe będą wyglądały bardziej autentycznie.

Sport to przede wszystkim ruch. Czy Sony X90L nadąży za silnie kopniętą piłką do bramki?

Krótka odpowiedź: tak. A jest to pewne za sprawą mechanizmu X-Motion Clarity. To zaawansowane rozwiązanie stosowane w telewizorach Sony, które ma na celu poprawę płynności i ostrości obrazu, szczególnie podczas szybkich scen akcji. Działa ona poprzez indywidualne sterowanie czasem trwania każdego mignięcia ekranu i optymalizację jego długości, jednocześnie zwiększając jasność w razie potrzeby. Efektem jest płynny i realistyczny obraz, który jest szczególnie ważny podczas oglądania dynamicznych wydarzeń sportowych.

Gdy na przykład widz ogląda mecz piłki nożnej, X-Motion Clarity zapewnia, że szybkie ruchy piłkarzy, lot piłki czy nagłe zmiany kierunku akcji są wyświetlane z wyjątkową płynnością. X-Motion Clarity jest szczególnie przydatna w telewizorach o dużych ekranach, gdzie każdy szczegół ma znaczenie dla ogólnego wrażenia. W przeszłości szybko poruszające się obiekty mogły wydawać się rozmazane z powodu spadku jasności, ale dzięki tej technologii obraz pozostaje płynny i wyraźny, bez utraty tejże jasności.

Czy słyszysz doping kibiców i gwizdek sędziego? Sony X90L i jego możliwości audio

Sony od wielu, wielu lat tworzy jedne z najlepszych rozwiązań audio w swoich telewizorach. Efekty tego widać przede wszystkim w kosztownych, sztandarowych modelach. Jak jest w X90L, który zdaniem Spider’s Web tak dobrze nadaje się do sportu? Na szczęście tu Sony nie poskąpiło.

Sony XR Sound to zaawansowany system dźwiękowy, który dostosowuje dźwięk do tego, co widać na ekranie, tworząc wrażenie, że dźwięk pochodzi bezpośrednio z miejsca akcji, a nie z głośników. Dzięki temu słychać okrzyki kibiców i uderzenia piłki tak, jakby widz znajdował się na stadionie. Z kolei Acoustic Multi-Audio to system w X90L, który wykorzystuje dodatkowe głośniki umieszczone w tylnej części telewizora, co pozwala na jeszcze lepsze odwzorowanie przestrzeni dźwiękowe

Bardzo użyteczna jest też funkcja Voice Zoom, która wykrywa ludzki głos w ścieżce dźwiękowej i automatycznie poprawia jego klarowność. To szczególnie przydatne podczas oglądania sportów, gdzie komentarz jest ważnym elementem transmisji, ponieważ pozwala na lepsze zrozumienie komentatorów nawet wśród hałasu tłumu.

Warto też wspomnieć o Acoustic Centre Sync. To funkcja, która synchronizuje dźwięk z telewizora i soundbara, tworząc jednolite centrum dźwiękowe. Dzięki temu, dialogi i dźwięki związane z akcją na ekranie są bardziej zrozumiałe i naturalne, co zwiększa immersję podczas oglądania, w tym wydarzeń sportowych.

Bogactwo aplikacji nie tylko dla kibica. Sony X90L to Google TV z użytecznymi dodatkami

Trudno o telewizor z bogatszą ofertą aplikacji do meczów, seriali i gier co taki z Android TV czy z bazującym na nim Google TV - a X90L pracuje pod jedną z jego najnowszych wersji, dodatkowo oferując znacznie wygodniejszy zaprojektowany przez Sony interfejs a także Bravia Core - unikalną usługę VOD, na dziś jedyną na rynku oferującą streaming w jakości zestawialnej do Blu-ray UHD.

Nabywcy telewizorów Sony otrzymują kupony na filmy, które można natychmiast obejrzeć. W przypadku X90L nabywcy otrzymują 10 kredytów na 24 miesiące, co doceni być może mniej zainteresowana sportem dalsza część rodziny. Co więcej, telewizor wyposażony jest w zaawansowane mechanizmy oszczędzania energii, co w przypadku kupna modelu o wyższej przekątnej ekranu może przynieść istotne oszczędności finansowe.

Ile kosztuje najlepszy telewizor Sony dla kibica? Tu zdecydowanie nie przepłacamy

Sony X90L i soundbar Sony A3000

Znakomitej jakości telewizor z systemem FALD i jednym z najlepszych procesorów obrazu na rynku, a do tego z zaawansowanymi mechanizmami poprawy ruchu, kontrastu i koloru, z bogatym w aplikacje Google TV i ze specjalnymi udogodnieniami dla kibiców to wydatek od 5700 zł (przekątna 55 cali). A więc nawet dwukrotnie mniej od niektórych sztandarowych modeli konkurencji. Ale i na tym nie koniec.

Aktualnie trwa promocja, w ramach której kupno Sony X90L w zestawie z soundbarem Sony A3000 wychodzi około 40 proc. taniej - konkretna kwota może się nieznacznie różnić w zależności od sklepu. Promocja trwa do 16 czerwca, jej organizatorami są Sony Center, Euro RTV AGD, Media Expert, Media Markt i X-kom. W sam raz by wypróbować wszystkie opisane w tekście zaawansowane funkcje audio, które łatwo docenić nie tylko podczas meczu.

Lokowanie produktu: Sony
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu