REKLAMA

Ważna decyzja rządu w sprawie systemu kaucyjnego. Pozostały już tylko miesiące

Do formalnego wprowadzenia obowiązkowego systemu kaucyjnego zostało niecałe pół roku, wobec czego wszystkie zainteresowane firmy nie tracą czasu. Teraz kolejnym po Zwrotce podmiotem, który będzie zbierał nasze puszki i butelki będzie PolKa

11 godzin temu
Ważna decyzja rządu w sprawie systemu kaucyjnego. Pozostały już tylko miesiące
REKLAMA

Już 1 stycznia 2025 w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, którego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych. Zgodnie z nowym prawem, sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą miały obowiązek przyjmowania pustych opakowań i zwracania kaucji. W przypadku mniejszych sklepów przystąpienie do systemu będzie dobrowolne, lecz sklepy będą zobligowane do pobrania kaucji, nawet nie będąc uczestnikami nowego systemu.

Choć nowelizacja prawa przychodzi z dużą korzyścią dla środowiska i dla kieszeni Polaków, to wywołuje ona spore kontrowersje w branży handlowej. A to ze względu brak gotowości sklepów do przyjmowania i przechowywania dużej ilości opakowań - zwykle zawierającego resztki żywności, a więc i generujących problemy sanitarne. Teraz zezwolenie od Ministerstwa Klimatu i Środowiska na prowadzenie systemu kaucyjnego otrzymała kolejna firma.

REKLAMA

Przygotowania do systemu kaucyjnego idą pełną parą. Nasze opakowania będzie zbierać także PolKa

Drugim po Zwrotce podmiotem, który będzie miał możliwość prowadzenia selektywnej zbiórki opakowań w ramach systemu kaucyjnego będzie PolKa. 10 czerwca PolKa otrzymała zezwolenie od Ministerstwa Klimatu i Środowiska na prowadzenie systemu kaucyjnego.

Jak informuje serwis Wiadomości Handlowe, zarząd PolKi zapewnia, że nie czekano z inwestycjami i pracami związanymi z uruchomieniem systemu kaucyjnego do momentu uzyskania formalnej zgody na jego działanie. Wobec czego PolKa ma być terminowo gotowa na zbiórkę wszystkich trzech rodzajów opakowań - puszek, plastikowych butelek i szklanych butelek.

Ze wszystkimi procesami idziemy zgodnie z harmonogramem prac, ale potrzebowaliśmy oficjalnego zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego do formalizowania współprac z klientami. Teraz koncentrujemy się m.in. na otwarciu na platformie IT rejestracji dla wszystkich podmiotów zobowiązanych do udziału w systemie kaucyjnym. Będziemy z tym gotowi jeszcze w wakacje, tak, aby pozostał czas na testy

Przekazuje Magdalena Markiewicz, prezes spółki PolKa w rozmowie z serwisem Wiadomości Handlowe

PolKa (PolKa Operator Systemu Kaucyjnego Not For Profit) została założona przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Jak możemy przeczytać na stronie fundacji, jej celem statutowym jest "promowanie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego, popularyzowanie idei recyklingu oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym". Polakom Fundacja Odzyskaj Środowisko jest najbardziej znana z akcji EKOzwroty prowadzonej z InPost, w ramach której każdy Polak może oddać - poprzez paczkomat - stare, niepotrzebne im rzeczy. Zależnie od specyfiki i stanu przedmiotu, są one sprawdzane pod kątem możliwości ponownego wykorzystania (w części lub w całości) lub przekazania na cele charytatywne.

REKLAMA

To warto wiedzieć na temat systemu kaucyjnego:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA