Notebook niezawodny, na długie lata - czyli jaki? Mam nowego ulubieńca

Lokowanie produktu: Microsoft / Intel / RTV EURO AGD

Kupno laptopa to dziś niełatwe zadanie. Przenośne komputery oferowane są w cenach od czasem i tysiąca złotych - aż po znacznie powyżej 10 tys. zł. Gdzie leży idealny kompromis pomiędzy wydajnością, jakością i długowiecznością, a ekonomicznym zdrowym rozsądkiem? Wygląda na to, że go znalazłem.

21.05.2024 16.00
Lenovo Yoga Slim 14

Już pod koniec przyszłego roku zakończy się czas obsługi serwisowej dla Windowsa 10. To oznacza, że wiele osób będzie musiało zacząć rozglądać się za nowym sprzętem, który nadal będzie zapewniać bezpieczeństwo danych użytkownika podczas korzystania z usług online. Brak suportu oznacza bowiem też brak łatek bezpieczeństwa, a 2025 r. to czas nauki obsługi nowszego systemu, takiego jak Windows 11.

Osoby, które nadal korzystają z komputerów z Windowsem 10, to w dużej mierze klienci, którzy kupili swój komputer na lata. Niechętnie wymieniają sprzęt na nowy, bo oczekują, że ten już kupiony będzie im służył jak najdłużej. Niejednokrotnie są gotowi dopłacić coś ekstra w zamian za obietnicę wysokiej jakości przez kolejne lata. Nie ma jednak sensu dopłacać do wszystkiego - bo okaże się, że drogą eliminacji wybór padnie na laptopa dla specjalistów czy inżynierów za niemałą fortunę. Na szczęście da się kupić coś porządnego i klasy premium, coś co powinno wystarczyć na długie lata - i za co przyjdzie zapłacić mniej niż 4000 zł.

Windows 11 kontra Windows 10. To nie tylko dalszy dostęp do łatek bezpieczeństwa

Windows 11

Windows 11 przynosi szereg ulepszeń w stosunku do Windowsa 10, które mają na celu usprawnienie pracy i interakcji z systemem operacyjnym. Jedną z kluczowych korzyści jest ulepszona łączność z telefonem poprzez funkcję Łącze z telefonem, która umożliwia użytkownikom odbieranie połączeń, wysyłanie wiadomości tekstowych i zarządzanie powiadomieniami bezpośrednio z komputera. Dzięki temu rozwiązaniu, praca na komputerze staje się bardziej płynna, gdyż nie ma potrzeby ciągłego sięgania po telefon.

Kolejnym ważnym elementem jest Smart App Control, czyli inteligentna kontrola aplikacji, która zwiększa bezpieczeństwo poprzez blokowanie niezaufanych lub potencjalnie niebezpiecznych programów. Funkcja ta wykorzystuje zaawansowane algorytmy do oceny bezpieczeństwa aplikacji przed ich uruchomieniem, co pomaga chronić system przed złośliwym oprogramowaniem.

Windows 11 oferuje również ulepszone narzędzia do tworzenia treści, takie jak nowy Eksplorator plików z zakładkami, co ułatwia organizację i dostęp do dokumentów oraz multimediów. Użytkownicy mogą również korzystać z ulepszonych aplikacji wbudowanych, które wspierają kreatywność, takich jak Zdjęcia czy Notatnik, oferując nowe funkcje i lepszą integrację z chmurą, a także dostęp do narzędzi wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję.

Nowoczesny laptop dla Windows 11. Szybka pamięć i hybrydowy procesor to dopiero początek

Lenovo Yoga Slim 14

Moją uwagę przykuł komputer Yoga Slim 6 od Lenovo, kultowego już producenta i spadkobiercy po IBM PC. Jest nie tylko śliczny, ale i bardzo dobrze wyposażony. Nie jest to demon prędkości czy urządzenie z kosmicznymi technologiami - ale za to kusi ceną 3599 zł. Co więcej, niczego mu w zasadzie nie brakuje, a pod wieloma względami przewyższa droższą konkurencję.

Jego sercem jest układ Intel Core i5 12gen 1240P, który wyróżnia się na tle konkurencji oraz starszych generacji procesorów dzięki szeregowi zaawansowanych cech. Przede wszystkim oferuje wyższą prędkość RAM-u - w tym konkretnym modelu w satysfakcjonującej ilości 16 GB - która może osiągnąć do 5200 MHz, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do średniej prędkości pamięci RAM w starszych układach. Dzięki temu, użytkownicy mogą doświadczyć szybszego przetwarzania danych i lepszej wydajności w aplikacjach wymagających dużej przepustowości pamięci.

Procesor ten obsługuje również więcej wątków - aż 16, co oznacza, że może on jednocześnie przetwarzać więcej zadań, co jest szczególnie korzystne w przypadku aplikacji wielowątkowych i środowisk wielozadaniowych. Co więcej, Core i5 1240P jest wyprodukowany w nowszym procesie technologicznym, co przekłada się na większą efektywność energetyczną i lepszą wydajność termiczną. Maksymalna ilość wydzielanego ciepła (TDP) wynosi 28 W, co jest znacznie mniej niż średnia dla starszych procesorów.

 class="wp-image-4630005" width="840"
Lenovo Yoga Slim 14

Dodatkowo, taktowanie trybu turbo osiąga do 4.4 GHz, co zapewnia szybkie przetwarzanie nawet najbardziej wymagających zadań. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników, którzy potrzebują dodatkowej mocy obliczeniowej w krótkich okresach intensywnej pracy.

Prędkość wymiany danych i pobierania ich z pamięci również tu nie będzie problemem. Komputer ten wyposażony jest w 512 GB pamięci NVMe SSD, a jego złącza USB-C obsługują też technologię Thunderbolt. Nawet w kwestii klawiatury trudno marudzić: jest podświetlana i bardzo wysokiej jakości.

Komputer ten sprawdzi się też świetnie nie tylko podczas pracy, ale również i jako pomocnik w późniejszym odpoczynku. W komputerze tym znajduje się bowiem 14-calowy wyświetlacz OLED (1920 x 1200 px, 60 Hz), co oznacza absolutnie doskonały kontrast. A do tego wysoka jasność i obsługa HDR, w tym nawet Dolby Vision.

Lenovo Yoga Slim 6 14 jest szybki, sprawny, fantastycznie wykonany i dobrze wyposażony. Starczy na lata, kosztuje rozsądną kwotę

Lenovo Yoga Slim 14

Lenovo Yoga Slim 6 14 to laptop, który łączy w sobie elegancję i funkcjonalność, będąc odpowiedzią na potrzeby współczesnych użytkowników. Jest lekki i smukły, co sprawia, że jest to idealne urządzenie dla osób, które są często w ruchu i potrzebują niezawodnego sprzętu, który łatwo zmieści się w torbie. Konstrukcja laptopa przeszła testy wojskowe MIL-STD-810H, co świadczy o jego wytrzymałości i zdolności do pracy w różnych warunkach. To gwarantuje, że Yoga Slim 6 jest gotowy na codzienne wyzwania, od przypadkowych uderzeń po zmienne temperatury otoczenia.

W kwestii wydajności, procesory Intel Core 12. generacji zapewniają szybkie i płynne działanie, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Dzięki temu, użytkownicy mogą cieszyć się bezproblemową pracą z aplikacjami i innymi zadaniami wymagającymi dużej mocy obliczeniowej. Wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli oferuje żywe kolory i głębokie czernie, co jest szczególnie ważne dla profesjonalistów zajmujących się grafiką czy montażem wideo.

Laptop jest również wyposażony w Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.1, co zapewnia szybką i stabilną łączność bezprzewodową. To kluczowe dla tych, którzy polegają na ciągłym połączeniu z Internetem i urządzeniami peryferyjnymi. Akumulator o pojemności 60 Wh zapewni długotrwałą pracę na jednym ładowaniu, co jest istotne dla użytkowników, którzy nie zawsze mają dostęp do źródła zasilania.

To wszechstronny laptop. Łączy w sobie wytrzymałość, wydajność i mobilność, będąc świetnym wyborem dla profesjonalistów i użytkowników domowych poszukujących niezawodnego i stylowego narzędzia do pracy i rozrywki. Do kupienia za 3599 zł.

Lokowanie produktu: Microsoft / Intel / RTV EURO AGD
Najnowsze