REKLAMA

Bateria z piasku. To cudo może grzać dom przez cały tydzień

Teraz można przechowywać energię z wiatru i słońca w piasku - to nowatorski pomysł na magazynowanie energii, który może zrewolucjonizować rynek energetyczny. Fińska firma Polar Night Energy ogłosiła plany produkcji "baterii piaskowej", która będzie wykorzystywać piasek do magazynowania ciepła.

13.03.2024 17.08
odpowietrzanie kaloryfera
REKLAMA

Okazuje się, że ziarenka piasku są zaskakująco pojemne, jeśli chodzi o magazynowanie energii. Pomysł jest prosty, ale jak podkreślają twórcy, jego realizacja jest możliwa tylko przy użyciu zaawansowanych algorytmów. Do dużego, izolowanego zbiornika wrzucamy piasek, który grzałkami podgrzewać można do temperatury nawet 1000 stopni C. Dzięki temu możemy magazynować nadmiar energii wiatrowej lub słonecznej. Energia jest magazynowana w postaci ciepła, które można wykorzystać do ogrzewania domów, dostarczania gorącej wody lub energii elektrycznej.

REKLAMA

Bezpieczny jak piasek

Piasek jest materiałem tanim i powszechnie występującym, a do tego bezpiecznym. Można go ogrzać do temperatur znacznie przekraczających temperaturę wrzenia wody. Magazyny ciepła oparte na piasku mogą przechowywać kilkukrotnie większą ilość energii, niż można zmagazynować w zbiorniku na wodę o podobnej wielkości.

Więcej o bateriach przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Wewnątrz piasku znajduje się system wymiany ciepła, który umożliwia efektywny transport energii do i z magazynu. Właściwa izolacja magazynu zapewnia długi okres przechowywania ciepła, od godzin do miesięcy, przy minimalnych stratach ciepła. Magazyn ciepła ma najlepszy zakres wykorzystania, gdy jest ładowany i rozładowywany od 20 do 200 razy w roku, w zależności od zastosowania.

Bateria z piasku testowan w Finlandii.

Polar Night Energy podaje, że wielkość piaskowych magazynów energii waha się od kilkudziesięciu do tysięcy metrów sześciennych. Istnieje możliwość ulokowania magazynu pod ziemią, co jest ważne gdy nasza działka nie jest duża.

Technologia jest gotowa

Po dwóch latach testów w Finalndii firma Polar Night Energy udoskonaliła algorytmy ładowania i nadzoru baterii, które pozwalają wiedzieć, w jaki sposób energia lub ciepło przemieszczają się wewnątrz magazynu, ile energii jest dostępne oraz w jakim tempie możemy rozładować i naładować baterię.

Teraz czas na komercjalizację projektu i budowę systemów, które będą zasilać pojedyncze domy, jak i całe fabryki. Obecnie firma oferuje dwa skalowalne systemy magazynowania ciepła o mocy cieplnej 2 MW przy wydajności 300 MWh lub mocy cieplnej 10 MW przy wydajności 1000 MWh.

REKLAMA

Czas pokaże, czy "bateria piaskowa" stanie się powszechnie stosowanym sposobem magazynowania energii. Jednak technologia ta ma ogromny potencjał i może odegrać znaczącą rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA