REKLAMA

Uważaj, o czym rozmawiasz z chatbotem Google'a. Wiadomo, jak długą pamięć ma AI

Choć Gemini (wcześniej Bard) ma ogromne możliwości, lepiej poprzestać na proszeniu go o napisanie przepisu na kluski śląskie lub planu wycieczki do Krakowa. Bowiem Google przechowuje wszystkie twoje konwersacje z chatbotem i prosi, by nie rozmawiać z nim o rzeczach, o których lepiej by nikt nie wiedział.

14.02.2024 07.40
Uważaj, o czym rozmawiasz z chatbotem Google'a. Wiadomo, jak długą pamięć ma AI
REKLAMA

Jednym z problemów trapiących użytkowników wszystkich chatbotów jest fakt, że ich pamięć jest krótkotrwała i odnosi się jedynie do obecnej konwersacji - zapominając o wszystkim po rozpoczęciu nowej rozmowy. Mimo że chatbot kompletnie "nie pamięta", o czym rozmawialiście zaledwie dzień temu, to zupełnie inaczej jest w przypadku Google'a, który niezależnie od twojej woli będzie przechowywać wszystkie zapisy konwersacji.

REKLAMA

Gemini to obecnie oczko w głowie Google'a, bowiem jak mówi gigant, Gemini w wersji Ultra działa lepiej niż GPT-4. Jednak wszystko ma swoją cenę.

Gemini będzie pamiętał wszystkie wasze rozmowy. Nawet jeżeli je usuniesz

W przypadku Gemini ceną są nasze dane. Jak możemy przeczytać w Centrum prywatności dotyczącym aplikacji Gemini, Google gromadzi dane z rozmów z Gemini oraz powiązane z nimi informacje (np. lokalizacja użytkownika i język). Przechowywane informacje są później przetwarzane przez ludzkich weryfikatorów w celu usprawnienia chatbota.

Choć Google pozwala nam na kontrolę aktywności w swoich usługach i wymazywanie danych, to jak samo przyznaje, usunięcie aktywności na koncie Google nie wymaże danych po stronie giganta.

"Rozmowy z Gemini, które zostały sprawdzone lub oznaczone adnotacjami przez weryfikatorów, a także powiązane dane, takie jak język, typ urządzenia, informacje o lokalizacji czy opinie, nie są usuwane razem z aktywnością w aplikacjach z Gemini, ponieważ są przechowywane osobno i nie są połączone z Twoim kontem Google. [...] Nawet jeśli aktywność w aplikacjach z Gemini jest wyłączona, rozmowy będą zapisywane na koncie na maksymalnie 72 godziny."

Domyślnie Google przechowuje dane na swoich serwerach przez 18 miesięcy - czas ten można wydłużyć do 36 miesięcy lub skrócić do 3 miesięcy w ustawieniach aktywności w aplikacjach z Gemini.

Co ciekawe, ze względu na przetwarzanie danych z konwersacji z Gemini przez weryfikatorów, Google apeluje, by w rozmowach nie podawać poufnych informacji.

"[...] Weryfikatorzy czytają Twoje rozmowy z Gemini, a także dodają do nich adnotacje i je przetwarzają. [...]  W rozmowach nie podawaj żadnych informacji poufnych ani żadnych danych, których nie chcesz udostępniać weryfikatorom ani wykorzystywać do ulepszania naszych produktów, usług i technologii systemów uczących się."

Aczkolwiek pod tym względem praktyki Google nie są wyjątkowe. Rozmowy, które prowadzisz z ChatGPT również są przekazywane ludzkim weryfikatorom do sprawdzenia i podniesienia jakości treści generowanych przez chatbota.

Więcej na temat Gemini (Barda):

REKLAMA

Zdjęcie główne: Tada Images / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA