Wiadomości Google z obsługą łączności satelitarnej. To lepsze rozwiązanie niż w iOS
Google zamierza wprowadzić do aplikacji Wiadomości wsparcie łączności satelitarnej. W razie potrzeby przy braku zasięgu będzie można wysłać dowolną wiadomość.
Apple oferuje łączność satelitarną w iPhone'ach 14, dzięki której w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej można wysłać wiadomość SOS do służb. Natomiast Google dopiero wprowadzi podobne rozwiązanie w Androidzie 14 dla kompatybilnych smartfonów (wspierających Snapdragon Satellite). To właśnie domyślna aplikacja wiadomości będzie bardzo ważnym narzędziem.
Google ma dużo lepszy pomysł od Apple'a. Może ratować życie
W serwisie X (były Twitter) użytkownik Neil Rahmouni opublikował post, w którym pokazał nam przedsmak tego, czego możemy oczekiwać po nadchodzącej funkcji do Androida 14, gdy tylko Qualcomm ogłosi debiut platformy Snapdragon Satellite (premiera rozwiązania ma odbyć się pod koniec roku). Jak wynika ze zrzutu ekranu, funkcja w Wiadomościach Google nie różni się od wysyłania zwykłego SMS-a.
Tyle że przed wpisaniem wiadomości zobaczymy komunikat Wiadomość satelitarna, a w prawym boku zyskamy licznik maksymalnej liczby znaków. Ze zdjęcia wynika, że funkcja obecnie nie jest pozbawiona błędów i wskazuje „-1”. Najprawdopodobniej jednak wiadomości będą bardzo ograniczone pod względem liczby znaków.
Funkcja powinna zaoferować możliwość wysłania dowolnego tekstu - także do rodziny, czy znajomych. Jeśli interfejs wiadomości satelitarnych w aplikacji Wiadomości Google pozostanie taki sam i funkcja zostanie udostępniona dla wszystkich w takiej postaci, to rozwiązanie okaże się znacznie bardziej zaawansowane w porównaniu do funkcji z iPhone’ów 14 o nazwie Alarmowe SOS.
Ta umożliwia wybranie kilku gotowych wiadomości - problem z pojazdem, uraz lub choroba, przestępstw, zgubienie się uwięzienie, lub pożar z dodatkowymi pytaniami uzupełniającymi. Dodatkowo funkcja wciąż nie jest dostępna w Polsce i jak na razie można z niej skorzystać na terenie kilku państw na świecie, a łączność satelitarna w Androidzie ma działać na całym globie, niezależnie od tego, w jakim kraju jesteśmy.
Według doniesień innego użytkownika X Mishaala Rahmana łączność satelitarna w Androidzie 14 również ma udostępnić możliwość udostępnienia lokalizacji przez satelitę, więc wydaje się, że będzie to bardzo potężne narzędzie. Na koniec pojawia się kwestia dostępności. Obecne urządzenia wyposażone w procesor Snapdragon 8 Gen 2 powinny być kompatybilne z łącznością satelitarną, zresztą podobnie jak Snapdragon 8 Gen 3.
Miejmy nadzieję, że Qualcomm będzie implementował też rozwiązanie do średniopółkowych procesorów, takich jak Snapdragon 7 Gen 3, czy Snapdragon 6 Gen 3.
Czas pokaże.