REKLAMA

Polacy stworzyli robota, który będzie walczył z plagą naszych miast

Utrudniają chodzenie, są niebezpieczne, kontakt z nimi może się źle dla nas skończyć. Nie chodzi mi o kierowców, a szkodliwe gatunki inwazyjne roślin. W Polsce szczególnie uciążliwy jest barszcz Sosnowskiego, z którym miasta nie wiedzą, jak sobie poradzić. Polscy naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie stworzyli robota, który dosłownie wypleni go z ziemi.  

08.12.2022 05.13
robot
REKLAMA

"Rozprzestrzenianie się inwazyjnych gatunków obcych (IGO) to jeden z najmniej przewidywalnych, najbardziej dynamicznych i jednocześnie najbardziej szkodliwych procesów przyrodniczych naszych czasów" – przestrzegała rządowa strona.

REKLAMA

Nic więc dziwnego, że naukowcy głowią się, jak rozwiązać ten skomplikowany problem

Usuwanie np. barszczu Sosnowskiego jest szczególnie problematyczne, bo nawet działanie w dobrej wierze może przynieść więcej szkód niż pożytku. Bez odpowiedniego podejścia łatwo doprowadzić do sytuacji, że roślina rozprzestrzenia się dalej.

Dotychczasowe skuteczne metody – jak mechaniczne usuwanie czy opryski – wymagają dużo czasu, staranności i trudno stosować je na masową skalę. Nadzieję daje robot od polskich naukowców z Uniwersytetu Rolniczego. Jak sami tłumaczą, maszyna sterowana pilotem potrafi trwale ograniczyć zdolność kiełkowania nasion, czego do tej pory nie uzyskano innymi metodami.

Na czym polega klucz do sukcesu? Mikrofale emitowane przez anteny urządzenia są w stanie niszczyć rośliny barszczu w każdej fazie wzrostu fenologicznego. Promieniowanie nagrzewa roślinę i podłoże, w tym korzenie. W ten sposób dochodzi do denaturacji białka, a tym samym do unicestwienia rośliny.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również nagrzewanie i przez to niszczenie licznych nasion wokół roślin inwazyjnych, z których mogłyby powstać nowe rośliny inwazyjne w kolejnym sezonie wegetacyjnym – dodają naukowcy. Proponowana technologia rozwiązuje jeszcze jeden problem, jakim jest zbiór i utylizacja szkodliwych roślin.

Robot otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS

REKLAMA

To wydarzenie promujące "wynalazczość i innowacje", w trakcie którego co roku prezentuje się kilkaset wynalazków z około 25 krajów. Projekt został zrealizowany w ramach Inkubatora Innowacyjności 4.0. Pozostaje mieć nadzieję, że na nagrodach się nie skończy i sprzęt trafi do produkcji, bowiem barszcz Sosnowskiego to coraz większy problem miast i wsi.

Tego typu wykorzystanie nowych technologii w rolnictwie nie jest niczym nowym. Rok temu pisaliśmy o maszynie, która specjalnym laserem usuwa chwasty z upraw. Dodajmy jednak, że technologia stosowana jest nie tylko do walki. Na przykład powstają drony, które zbierają owoce z drzew.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA