REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Militaria

Ten dron wygląda jak wściekły owad. Wojsko Polskie ma nowe bezzałogowce

Wojsko Polskie odebrało nowe drony. Wyprodukowane w Polsce Mayfly przeznaczone są do rozpoznania w każdych warunkach pogodowych. Te niewielkie bezzałogowce są "niewidzialne" dla systemów antydronowych.

15.11.2022
17:20
Ten dron wygląda jak wściekły owad. Wojsko Polskie ma nowe bezzałogowce
REKLAMA

Drony odgrywają niezwykle ważną rolę w nowoczesnych armiach. Służą zarówno o ataku jak i rozpoznania. Umożliwiają bezpieczny rekonesans z powietrza, dając znaczną przewagę nad przeciwnikiem. Bezzałogowce pozwalają ograniczyć straty, a co ważne - ich produkcja jest tańsza niż innych sprzętów wojskowych.

REKLAMA

Przyjęło się, że pierwszym konfliktem zbrojnym, w którym drony wykorzystano na bardzo szeroką skalę była wojna pomiędzy Armenią, a Azerbejdżanem w 2020 r. Od tego czasu bezzałogowce stały się ważnym elementem uzbrojenia wielu światowych armii.

Wojsko Polskie kupuje też polskie drony

Wojsko Polskie odebrało właśnie sześć zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Producentem jest polska firma Asseco.

Każdy zestaw składa się z czterech dronów Mayfly, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. obserwację terenu i przeciwnika, ocenę ostrzału artyleryjskiego czy przeszukiwanie pomieszczeń w terenie zurbanizowanym.

Mayfly to obok Flyeye i Warmate kolejne wyprodukowane nad Wisłą bezzałogowce, które trafiły do Wojska Polskiego. 

Bezzałogowy System Powietrzny Mayfly to rozwiązanie stworzone od podstaw przez polskich inżynierów. Oznacza to, że mamy pełną kontrolę nad bezpieczeństwem zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Najważniejsze było spełnienie rygorystycznych norm wojskowych. Poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem, chociaż wymagało to wielu miesięcy prac badawczych i testów

- mówi Tomasz Mosiej, lider zespołu zajmującego się platformami bezzałogowymi w Asseco.

Mayfly to drony do zadań specjalnych 

Mayfly, dron Asseco, wyposażony jest w głowicę obserwacyjną posiadającą dwa sensory: jeden pracujący w dzień, drugi termowizyjny do prowadzenia działań w nocy. Zamontowane z przodu bezzałogowca kamery przypominają do złudzenia oczy owada.

 class="wp-image-2950221"
Dron Mayfly

System przystosowany jest też do pracy w trudnych warunkach pogodowych. Do jego obsługi wystarczy tablet z oprogramowaniem Asseco.

W rozwiązaniu zastosowano innowacyjny system łączności oraz dedykowane, wyprodukowane w Polsce komponenty. Dzięki temu urządzenie jest trudne do wykrycia podczas wykonywania misji w miejscach, gdzie wykorzystuje się dostępne obecnie na rynku systemy antydronowe. To odpowiednik systemów stealth w "niewidzialnych" myśliwcach.

Sprzęt jest gotowy do użycia w zaledwie kilka minut. Dron przeznaczony jest do prowadzenia bliskiej obserwacji, kiedy trzeba podejmować szybkie decyzje np. czy jest na tyle bezpiecznie, aby jednostka specjalna weszła do danego budynku lub pomieszczenia

- tłumaczy Tomasz Mosiej.
 class="wp-image-2950218"
Dron Mayfly

Dane techniczne:

 • Długość: 313 mm 
 • Szerokość: 313 mm 
 • Wysokość: 300 mm 
 • Czas lotu: +30 minut
 • Maksymalny pułap: 2100 m
 • Zasięg: 300 m w mieście, 2000 m w terenie otwartym
 • Maksymalna prędkość lotu: 10 m/s

Zainstalowany system i oprogramowanie umożliwiają:

 • Planowanie misji
 • Automatyczne i ręcznie sterowane misją
 • Edycję misji w locie
 • Wykonywanie procedur awaryjnych
 • Automatyczny start i lądowanie
 • Samodzielną diagnostykę drona
 class="wp-image-2950215"
Dron Mayfly w futerale
REKLAMA

Asseco jest największą firmą IT w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od ponad 30 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm z kluczowych sektorów gospodarki.

Firma obecna jest w 60 krajach na całym świecie i zatrudnia 30 tys. osób. Rozwija się organicznie jak i poprzez akwizycje. Spółki Asseco notowane się na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, NASDAQ i Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA