Ten dron wygląda jak wściekły owad. Wojsko Polskie ma nowe bezzałogowce
Wojsko Polskie odebrało nowe drony. Wyprodukowane w Polsce Mayfly przeznaczone są do rozpoznania w każdych warunkach pogodowych. Te niewielkie bezzałogowce są "niewidzialne" dla systemów antydronowych.

Drony odgrywają niezwykle ważną rolę w nowoczesnych armiach. Służą zarówno o ataku jak i rozpoznania. Umożliwiają bezpieczny rekonesans z powietrza, dając znaczną przewagę nad przeciwnikiem. Bezzałogowce pozwalają ograniczyć straty, a co ważne - ich produkcja jest tańsza niż innych sprzętów wojskowych.
Przyjęło się, że pierwszym konfliktem zbrojnym, w którym drony wykorzystano na bardzo szeroką skalę była wojna pomiędzy Armenią, a Azerbejdżanem w 2020 r. Od tego czasu bezzałogowce stały się ważnym elementem uzbrojenia wielu światowych armii.
Wojsko Polskie kupuje też polskie drony
Wojsko Polskie odebrało właśnie sześć zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Producentem jest polska firma Asseco.
Każdy zestaw składa się z czterech dronów Mayfly, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. obserwację terenu i przeciwnika, ocenę ostrzału artyleryjskiego czy przeszukiwanie pomieszczeń w terenie zurbanizowanym.
Mayfly to drony do zadań specjalnych
Mayfly, dron Asseco, wyposażony jest w głowicę obserwacyjną posiadającą dwa sensory: jeden pracujący w dzień, drugi termowizyjny do prowadzenia działań w nocy. Zamontowane z przodu bezzałogowca kamery przypominają do złudzenia oczy owada.

System przystosowany jest też do pracy w trudnych warunkach pogodowych. Do jego obsługi wystarczy tablet z oprogramowaniem Asseco.
W rozwiązaniu zastosowano innowacyjny system łączności oraz dedykowane, wyprodukowane w Polsce komponenty. Dzięki temu urządzenie jest trudne do wykrycia podczas wykonywania misji w miejscach, gdzie wykorzystuje się dostępne obecnie na rynku systemy antydronowe. To odpowiednik systemów stealth w "niewidzialnych" myśliwcach.

Dane techniczne:
- Długość: 313 mm
- Szerokość: 313 mm
- Wysokość: 300 mm
- Czas lotu: +30 minut
- Maksymalny pułap: 2100 m
- Zasięg: 300 m w mieście, 2000 m w terenie otwartym
- Maksymalna prędkość lotu: 10 m/s
Zainstalowany system i oprogramowanie umożliwiają:
- Planowanie misji
- Automatyczne i ręcznie sterowane misją
- Edycję misji w locie
- Wykonywanie procedur awaryjnych
- Automatyczny start i lądowanie
- Samodzielną diagnostykę drona

Asseco jest największą firmą IT w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od ponad 30 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm z kluczowych sektorów gospodarki.
Firma obecna jest w 60 krajach na całym świecie i zatrudnia 30 tys. osób. Rozwija się organicznie jak i poprzez akwizycje. Spółki Asseco notowane się na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, NASDAQ i Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie.