REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Warzywa i owoce mają mniej pestycydów niż przed laty. Co jeść, żeby się nie truć?

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie postanowili sprawdzić, jak zanieczyszczone są spożywane przez nas warzywa i owoce. Mają dobrą wiadomość. Przy okazji podpowiadamy, jakich gatunków lepiej unikać, a co śmiało może znaleźć się w naszym zakupowym koszyku.

17.10.2022
13:23
owoce i warzywa
REKLAMA

Naukowcy kupowali owoce na lubelskich targach. W celu badań nabyli różne gatunki jabłek, pomarańczy, grejpfrutów czy cytryn. Jabłka pochodziły z Polski, a cytrusy z zagranicy. Część analizowanych "obiektów" myto strumieniem zimnej wody, inne pozostawiono bez nawet drobnego czyszczenia.

REKLAMA

Między 2012 a 2020 rokiem doszło do wyraźnego zmniejszenia poziomu pestycydów identyfikowanych w jadalnych częściach owoców - pisze PAP o wynikach badań.

Na przykład próbki jabłek z 2012 roku wykazały 26 pestycydów, a w tych z 2020 już siedem. Wciąż sporo, ale znacznie mniej.

W uprawianych w Polsce jabłkach, a także w importowanych owocach cytrusowych, w ciągu 8 lat doszło do wyraźnego ograniczenia zawartości pestycydów, co przekłada się na wyższą jakość najpopularniejszych w naszej diecie owoców. W ostatnich latach nie odnotowano też przypadków pestycydów zakazanych do stosowania, co świadczy o przestrzeganiu przez producentów obowiązujących przepisów. Dodatkowo prosta obróbka kulinarna, jaką jest zwykłe obieranie, może w znacznym stopniu zmniejszyć poziom MRL w jadalnych częściach owoców - podkreślają autorzy badania.

Sukces to efekt zakazów stosowania określonych pestycydów. Na szczęście producenci stosują się do przepisów i nie szukają sposobów na to, aby ominąć przepisy. Jak widać presja ma sens.

Dlaczego pestycydy w żywności szkodzą?

Pestycydy to grupa związków chemicznych, tak pochodzenia naturalnego (rośliny), jak i syntetycznego, które są wykorzystywane do niszczenia pasożytów roślin i zwierząt - informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Ich obecność w żywności może negatywnie wpływać na funkcjonowanie tarczycy czy mózgu lub też sprzyjać rozwojowi otyłości i zaburzeń metabolizmu z udziałem insuliny i glukozy.

Sylwia Bocian, ekspertka SGS Polska z branży Health & Nutrition, przypomina, że najwięcej pestycydów mają takie owoce i warzywa jak truskawki, szpinak, jarmuż czy jabłka i winogrono. Jak się chronić? Nie trzeba z nich rezygnować. Dobrym pomysłem może być obieranie ze skórki, ale nie tylko.

REKLAMA

Podstawowym zabezpieczeniem przed pestycydami w żywności, oprócz kupowania z ekologicznych upraw, jest staranne mycie owoców i warzyw. Światowy rynek dąży do tego, by pestycydów było coraz mniej, a ekologicznych i bezpiecznych upraw jeszcze więcej - zauważyła Alexis Temkin, toksykolożka z EWG.

Z kolei najmniej pestycydów znajdziemy w awokado, kukurydzy, ananasie czy cebuli. Patrząc na zestawienie, można powtórzyć popularne powiedzenie: "bądź mądry i pisz wiersze". Awokado jest dobrym zakupem, bo zawiera niewielką liczbę pestycydów, ale jednocześnie złym, bo ma negatywny wpływ na środowisko naturalne.  

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA