1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Marża, kurs, prowizja - na czym zarabiają bukmacherzy i jakie ryzyko ponoszą. Gdzie znaleźć najlepsze kursy?

Lokowanie produktu: MAHALO MEDIA

W bukmacherce występuje bardzo wiele pojęć, które czasem nie mówią wiele. Dopiero ich dokładne poznanie pozwala na czerpanie większej satysfakcji z gry oraz umożliwia zwiększenie szans na zyski. Przyjrzyjmy się kursom, marżom i prowizjom, czyli wszystkim tym rzeczom, które ostatecznie składają się na bilans zysków graczy i bukmachera. 

05.09.2022
20:04
Marża, kurs, prowizja - na czym zarabiają bukmacherzy

Każdy profesjonalny gracz chce osiągnąć jak największy zysk, dlatego musi zwracać uwagę na kilka istotnych rzeczy. Pierwszą z nich jest kurs, jaki bukmacher wystawił na interesujące gracza zdarzenie. Kursy bukmacherskie to prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia oszacowane przez bukmachera - czyli wyraża, która drużyna bądź zawodnik według bukmachera ma większą szansę na wygraną. Faworyt spotkania zawsze ma niższy kurs.

Najpopularniejszym formatem jest kurs dziesiętny. Jak sama nazwa wskazuje - szansa jest przedstawiona jako ułamek dziesiętny, np. 1,50, 1,80, 2,20 itd. Żeby obliczyć potencjalną wygraną mnożymy stawkę razy kurs, ale w przypadku polskich zakładów należy pamiętać o 12 proc. podatku od stawki, co oznacza, że przy stawce wynoszącej 100 zł faktycznie gramy za 88 zł. Wysokość wygranych u trzech topowych bukmacherów na czterech, tych samych typach środowej Ligi Mistrzów i tej samej stawce:

 class="wp-image-2380383"

Marża bukmachera stanowi jego największy zysk

Bukmacherzy zarabiają na prowizji, która nazywa się marżą. W teorii kursy na dane spotkanie powinny oddawać prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia, a ich suma powinna wynieść 100%. W idealnym świecie gdyby analitycy wystawiający kursy na mecz tenisa oszacowaliby prawdopodobieństwo wygranej pierwszego zawodnika na równi ze zwycięstwem drugiego zawodnika, to kursy powinny wynosić 2,0 na jednego i drugiego. Jednak przy marży 7 proc., kursy będą wynosić 1,87 vs 1,87. Zobaczmy jak wygląda zysk bukmachera, niezależny od wyniku spotkania.

Suma stawki na pierwszego zawodnika: 100 zł  po kursie 1,87, możliwa wygrana wynosi 187 zł*

Suma stawek na drugiego zawodnika: 100 zł po kursie 1,87, możliwa wygrana 187 zł.

Wygrana: 187 zł*

Suma stawek minus wypłata: 200 zł - 187 zł = 13 zł

Zysk bukmachera: 13 zł

Procentowy zysk bukmachera: 13 zł / 187 zł = 6,95 proc. 

W przypadku tego zakładu średnia przewaga nad graczem wynosi 6,95 proc.
* minus podatek 12% od stawki

Gracze powinni zwracać na nią uwagę, bo im wyższa marża bukmachera, tym większy zarobek bukmachera, a mniejszy zysk gracza i niższe kursy. Przyjmuje się, że marża u najlepszych bukmacherów wynosi około 3 proc. Każdy bukmacher ma swoją strategię na konkretne sporty i wydarzenia, a także lepsze kursy na faworytów lub underdogów.

Od marży zależy również tzw. payout

Payout oznacza ile z zagranych przez graczy pieniędzy wraca do nich w przypadku wygranej. Im wyższa marża, tym payout jest niższy. Przy marży wynoszącej 7 proc. payout wynosi 93 proc. Oznacza to, że przy równomiernym rozłożeniu stawek ogół typerów, którzy zagrali dane zdarzenie otrzyma zwrot 93 proc. sumy stawek, natomiast 7 proc. tej sumy to zysk bukmachera. W praktyce takie równomierne rozłożenie stawek zdarza się jednak niezwykle rzadko.

Co jeszcze warto wiedzieć o marży bukmachera?

Im bardziej popularny zakład, tym marża bukmachera jest niższa. Bukmacher woli przyciągnąć do siebie większą liczbę graczy skuszonych wysokimi kursami - bo im większy obrót, tym większy zysk bukmachera. W przypadku niszowych dyscyplin marża jest znacznie wyższa. Znaczenie mają też inne czynniki - czy jest to sport indywidualny, czy zespołowy, w jakim kraju popularny i jak dobrych specjalistów od dyscypliny ma bukmacher.

Marża bukmachera rośnie wraz z liczbą możliwych rozstrzygnięć danego spotkania. Najniższa jest na zakładach dwudrogowych, a najwyższa na zakłady z dużą liczbą możliwych rozstrzygnięć, np. obstawienie zwycięzcy danej ligi na początku sezonu.  

Co do zasady zakłady na żywo obarczone są niższą marżą. Wynika to po prostu z ogromnej popularności tego typu zakładów. Wysoka marża towarzyszy zakładom akumulowanym, np. przy kuponie z trzema zdarzeniami. W takim przypadku końcowa marża stanowi iloczyn marż na poszczególne zakłady, np. w przypadku trzech zakładów, z których każdy ma 5 proc. marży, łączna marża wynosi aż 15 proc. 

Jak zmniejszyć marżę bukmacherów?

Aby zwiększyć swoje szanse na dodatni bilans u bukmachera, należy sprawnie korzystać z kont założonych w kilku, legalnych w Polsce firmach bukmacherskich. Takie rozwiązanie pozwoli nam na wybór bukmachera, który na dane zdarzenie oferuje najwyższy kurs i najniższą marżę. Zdarza się także, że najpopularniejsze typy bukmacherskie korzystnie jest postawić w firmie, która aktualnie oferuje promocje na dane zdarzenie. Są to różnego rodzaju cashbacki i zakłady bez ryzyka, freebety za zagranie, czy wygrane zwiększone o określony procent.

Nauczenie się zasad kształtowania kursów i marży to klucz do wysokich zysków

Dlatego warto poświęcić chwilę na naukę, bo może ona przynieść wymierne korzyści. Gwarantuję, że po lekturze tego poradnika już nigdy nie spojrzycie na kursy tak jak wcześniej. 

Lokowanie produktu: MAHALO MEDIA
Najnowsze
Zobacz komentarze