REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Odnaleźli w rzece idealnie zachowany statek. Ma ponad 400 lat

To prawdziwy rarytas zarówno dla miłośników statków, jak i dla historyków. Co szczególnie ciekawe, według odkrywców statek znaleziony w Lubece jest zachowany w rewelacyjnym stanie.

11.08.2022
17:04
treve
REKLAMA

Żaglowiec towarowy pochodzący z XVII wieku zatonął w wodach rzeki Trave tak jak stał. Teraz jego dwudziestometrowy drewniany kadłub wraz z ładunkiem odkryto podczas prac badawczych 11 metrów pod lustrem wody.

REKLAMA

To nie tylko najważniejsze znalezisko archeologiczne dla miasta, ale także i dla całego regionu. Nigdzie w zachodniej części basenu Morza Bałtyckiego jak dotąd nie odkryto takiego unikatu.

 class="wp-image-2296857"
Źródło: Christian Howe

Warto zwrócić uwagę na to, że po 400 latach rzadko który drewniany statek nie ulega całkowitej dekompozycji. Tymczasem tutaj mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. Statek wydaje się nie mieć żadnych zniszczeń, nie ma śladów pożaru, a beczki w jego ładowni nadal ustawione są w sposób uporządkowany na półkach. Nie ma zatem mowy o przewróceniu się statku, czy jakiejś poważnej kolizji.

Jak zatem statek znalazł się na dnie rzeki? Póki co tego nie wiadomo.

REKLAMA

Po raz pierwszy na wrak natrafili w połowie 2021 r. nurkowie prowadzący inspekcję toru wodnego Trave. Wtedy też sfotografowano wrak i pobrano próbki. Od dziewięciu miesięcy natomiast bardziej szczegółowymi badaniami zajmowali się archeologowie z urzędu ochrony zabytków w Lubece.

Zgodnie z planem już za kilka miesięcy rozpocznie się akcja wydobywania wraku z dna rzecznego. Wtedy możliwe będzie precyzyjne zbadanie stanu samego statku, jak i jego ładunku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA