REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Malutki reaktor fuzji jądrowej zmieści się w garażu. Koniec z wysokimi rachunkami za prąd

Zmieści się w garażu i może pomóc uniezależnić się od naszego dotychczasowego dostawcy energii. Twórcy miniaturowego reaktora fuzji jądrowej obiecują przełom.

26.07.2022
18:08
Malutki reaktor zmieści się w garażu. Koniec z wysokimi rachunkami za prąd
REKLAMA

Czyżby nadchodziła rewolucja w energetyce? Taki niewielki reaktor produkujący czystą energię nie tylko pobiłby w tym względzie małe reaktory jądrowe, ale także wszystkie projekty reaktorów fuzyjnych.

REKLAMA

Ceny energii, które obecnie galopują bez opamiętania, po części przez wojnę na Ukrainie, a po części przez konieczność przejścia ze źródeł kopalnych na odnawialne źródła energii to temat, który interesuje wszystkich. Wyobraź sobie zatem przyszłość, w której każdy ma w domu własny generator, który jest w stanie wytwarzać całkowicie czystą energię w procesie fuzji jądrowej. Utopia?

Na całym świecie trwa wyścig między największymi potęgami o to, komu pierwszemu uda się wytworzyć energię w procesie fuzji jądrowej na tyle wydajnie, aby po odjęciu kosztów jej wytworzenia wciąż pozostawał nadmiar energii do wykorzystania. Kiedy już się to komuś uda, staniemy u progu fundamentalnej zmiany w rozwoju naszej cywilizacji. Póki co efekty fuzji jądrowej, do której dochodzi w centrum Słońca, gwarantują nam przynajmniej warunki sprzyjające do życia.

Zap Energy, firma z siedzibą w Seattle próbuje właśnie zupełnie nowatorskiego rozwiązania do osiągnięcia fuzji jądrowej. Co ciekawe, całe niezbędne do tego urządzenie spokojnie zmieści się w przeciętnym garażu przydomowym. Nie trzeba chyba zatem wspominać, że uzyskanie przez Zap Energy energii z fuzji byłoby strzałem w dziesiątkę.

Miniaturowy reaktor fuzyjny zmieściłby się w garażu.

Inżynierowie stojący za firmą przekonują, że stworzenie funkcjonalnego reaktora nie wymaga stosowania niezwykle silnych magnesów, które dotychczas stosowane były we wszystkich reaktorach (tokamakach) do utrzymania plazmy wytworzonej w procesie fuzji jądrowej.

Zamiast magnesów firma chce wykorzystać do tego pole elektromagnetyczne generowane w samej plazmie. Według projektu pole magnetyczne utrzymuje plazmę na bardzo małej przestrzeni, doprowadzając do wzrostu jej ciśnienia i temperatury w procesie Z-Pinch do punktu, w którym zachodzi reakcja fuzji jądrowej.

Zap Energy właśnie pozyskała 160 mln dol. finansowania na dalszy rozwój technologii, który może zakończyć się wprowadzeniem technologii na rynek.

Inżynierowie podkreślają, że urządzenie może mieć naprawdę miniaturowe rozmiary, które pozwolą na umieszczenie całego reaktora w pomieszczeniu wielkości garażu. Taki reaktor nie tylko pobiłby w tym względzie małe reaktory jądrowe, ale także wszystkie projekty reaktorów fuzyjnych.

REKLAMA

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 26.06.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA