1. Spider's Web
  2. Technologie

LG DualUp trafia do Polski w świetnej cenie. Tylko dla kogo jest ten nietypowy monitor?

Lokowanie produktu: LG

Gdy LG pierwszy raz pokazało swój LG DualUp Monitor, zewsząd słychać było komentarze pt. „a komu to potrzebne?”. I trudno się dziwić, bo tak oryginalnego monitora świat jeszcze nie widział. Ponieważ producent właśnie uruchomił jego przedsprzedaż w Polsce, jest to dobry czas, by odpowiedzieć na pytanie, komu przyda się to nietypowe urządzenie.

14.07.2022
13:54
LG DualUp trafia do Polski w świetnej cenie. Dla kogo jest ten monitor?

Czym jest LG DualUp Monitor (LG 28MQ780-B)? Cóż, jeśli połączenie dwóch monitorów w poziomie określamy mianem „ultrawide”, to połączenie dwóch ekranów w pionie powinno chyba nosić nazwę „ultratall”. Tym bowiem jest LG DualUp – monitorem o proporcjach 16:18, o przekątnej 27,6” i rozdzielczości 2560 x 2880 pikseli. To tak, jakby postawić na sobie dwa 21,5-calowe monitory 1440p, tyle że bez ramki pośrodku.

LG przyzwyczaiło nas, że ich monitory oferują naprawdę szeroki wachlarz możliwości i nie inaczej jest w tym przypadku. Wyświetlacz pokrywa 98 proc. przestrzeni barw DCI-P3, a ponadto jest wyposażony w dwa głośniki MAXXAUDIO. Monitor może pełnić także funkcję stacji dokującej dzięki złączu USB-C, którym możemy także naładować laptop z maksymalną mocą 90W.

LG DualUp Monitor class="wp-image-2251170"
LG DualUp Monitor

Co więcej, dzięki zastosowaniu przełącznika KVM, do monitora możemy podłączyć wszystkie akcesoria, a następnie podpiąć do niego dwa komputery i przełączać się między nimi jednym przyciskiem. Monitor automatycznie przełączy podłączone akcesoria do tego komputera, który w danej chwili jest aktywny. Cała konstrukcja podtrzymywana jest zaś przez uchwyt Ergo, zintegrowany z monitorem, więc nie musimy się martwić chybotliwą podstawką czy zajęciem dodatkowego miejsca na biurku. Nowy monitor LG cechuje też niska emisja światła niebieskiego i automatyczne dostosowanie jasności, by ograniczyć szkodliwy wpływ pracy przed ekranem.

Widać więc, że pomimo nietypowego formatu LG pamiętało o solidnych podstawach. Pomówmy zatem, dla kogo jest ten monitor.

Dla kogo jest LG DualUp Monitor?

Można odnieść wrażenie, że ta nietypowa konstrukcja sprawdzi się przede wszystkim w zastosowaniach kreatywnych i tak faktycznie jest. Kombinacja dwóch postanowionych na sobie ekranów sprawdzi się w szeregu zastosowań twórczych, zwłaszcza że monitor ten możemy wykorzystywać albo jako jeden bardzo wysoki panel, albo jako dwa oddzielne monitory, przedzielone dzięki oprogramowaniu LG.

A to otwiera naprawdę szerokie spektrum możliwości. Dla przykładu pracując przy montażu wideo, możemy wykorzystywać górną część jako ekran podglądu, trzymając timeline, inspektor i bibliotekę w dolnej części. Dzięki temu możemy wygodnie podejrzeć obraz, nad którym pracujemy, jednocześnie nie tracąc z oczu niezbędnych narzędzi.

LG DualUp Monitor class="wp-image-2251167"
LG DualUp Monitor

LG DualUp z pewnością docenią też osoby pracujące z muzyką, zwłaszcza tam, gdzie tworzy się projekty z dziesiątkami ścieżek, wtyczek i efektów. Taki format monitora pozwala jednocześnie wygodnie pracować na konkretnej ścieżce, zostawiając u dołu dość miejsca, by wygodnie otworzyć mikser czy panel kontrolny MIDI.

Z podobnego względu ten monitor może się spodobać grafikom, zwłaszcza tym pracującym na modelach czy silnikach 3D. W centrum LG DualUp mamy mnóstwo miejsca na podgląd bieżącego projektu, a dookoła zostaje dość przestrzeni, by rozmieścić tam potrzebne narzędzia. Nawet pracując w Photoshopie, docenimy ilość wolnego miejsca na wygodne rozłożenie paneli narzędziowych, z którymi nigdy nie wiadomo co zrobić, gdy pracujemy na jednym monitorze.

Wydawać by się mogło, że tak nietypowy format monitora dyskwalifikuje go z zastosowania gamingowego, ale to nie do końca prawda. Istnieje bowiem spora grupa graczy, która już dziś wykorzystuje jako drugi wyświetlacz monitor postawiony w pionie. To streamerzy, którzy upodobali sobie taki układ monitorów ze względu na wygodę podglądu streamu i czatów podczas transmisji. LG DualUp wygrywa tutaj z konwencjonalnym monitorem postawionym wertykalnie, bo oprócz tego, że oferuje dużo przestrzeni roboczej w pionie, oferuje jej także więcej w poziomie. Można więc wygodnie podzielić ekran na 3-4 części i rozmieścić tam wszystko, co niezbędne, choćby OBS, czat Twitcha czy otwarte okno serwera Discord.

LG DualUp Monitor class="wp-image-2251173"
LG DualUp Monitor

Jednak LG DualUp Monitor nie został stworzony wyłącznie z myślą o zastosowaniach specjalistycznych, bo taki format znakomicie spisze się także w codziennej pracy. Koniec końców, znakomita większość programów, których każdy z nas używa na co dzień, ma interfejs nastawiony na korzystanie w pionie. Cały internet jest zaprojektowany z myślą o pionowym przewijaniu, więc mając do dyspozycji więcej przestrzeni w tej płaszczyźnie, możemy na jednym ekranie zmieścić więcej treści w przeglądarce niż na konwencjonalnym monitorze.

LG DualUp z pewnością spodoba się też nieszczęśnikom spędzającym długie godziny na sporządzaniu raportów w Excelu – tak wielu rzędów nie jest w stanie wyświetlić na raz żaden inny monitor, a to oznacza wygodniejszą i szybszą pracę, bez konieczności ciągłego przewijania zawartości ekranu. Sam nie mogę się doczekać, by przekonać się, jak będzie się pracować z tekstem na monitorze tego formatu; bądź co bądź piszę te słowa w programie Microsoft Word, który na monitorze 16:9 w trybie pełnoekranowym ma więcej pustego pola niż aktywnego interfejsu. Na monitorze 16:18 treść będzie mogła zająć więcej miejsca, więc praca powinna być znacznie bardziej przyjemna.

LG DualUp w Polsce – ile to kosztuje?

Sądząc po możliwościach tego niezwykłego monitora, można odnieść wrażenie, że taki sprzęt musi kosztować mnóstwo pieniędzy. Tymczasem monitor trafi do sprzedaży 1 sierpnia w cenie 3199 zł, czyli mniejszej, niż gdybyśmy chcieli kupić dwa osobne monitory 1440p tego kalibru. Mało tego, jeśli szybko zdecydujemy się na zakup, możemy go kupić jeszcze taniej. Do końca lipca 2022 r. (lub do wyczerpania zapasów) obowiązuje bowiem specjalna oferta przedsprzedażowa, w ramach której kupimy monitor LG DualUp z 25-procentowym rabatem, a więc zapłacimy za niego raptem 2399 zł. Niezależnie od tego, czy chcesz wykorzystać go jako główny monitor, czy jako nietypowy wyświetlacz pomocniczy, LG DualUp z całą pewnością ułatwi ci pracę.

Lokowanie produktu: LG
Najnowsze