1. Spider's Web
  2. Technologie

Praca zdalna 2022 - wszystkie sprzęty, których potrzebujesz, by pracować poza domem

Lokowanie produktu: Komputronik

Praca zdalna to nie tylko praca z domowego biura, lecz także możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Przyjrzyjmy się, jakich sprzętów potrzeba, by wykonywać swoją pracę z każdego zakątka globu, jednocześnie nie tracąc kontaktu z „bazą” – czyli własnym domem.

29.06.2022
20:04
Praca zdalna 2022 - przegląd niezbędnych urządzeń do pracy poza domem

Możliwość pracy zdalnej w ostatnich latach pojawiła się w tak wielu branżach, że coraz więcej ludzi decyduje się nie tylko na styl życia „cyfrowego nomady”, czyli podróżowanie po świecie połączone z pracą zdalną, ale także coraz powszechniejsze stają się tzw. „workation”, czyli wyjazdy w nowe miejsca, w czasie których zabieramy pracę ze sobą, ale po godzinach korzystamy z urlopowych przyjemności.

Tego typu praca różni się jednak dość znacznie od tego, co zwykle rozumiemy przez „pracę zdalną”, która zazwyczaj kojarzy się nam z domowym biurem, a wraz z nim z wszelkimi wygodami takimi jak łącze światłowodowe, duży monitor, wygodne stanowisko pracy czy nawet… stały dostęp do kawy.

Sprawdźmy więc, czego potrzeba, by efektywnie i wygodnie pracować nie tylko w domu, ale także poza nim.

Jaki sprzęt do pracy zdalnej? Przede wszystkim laptop.

Dopóki pracujemy w domowym zaciszu komputer stacjonarny czy nawet komputer przenośny, ale podłączony do dużego monitora, zawsze jest najlepszą opcją. Więcej mocy, więcej komfortu, więcej przestrzeni do pracy. Jeśli jednak planujemy zabierać pracę ze sobą na praco-urlop lub wieść życie cyfrowego nomady, w grę wchodzi tylko laptop.

MacBook Pro 14 class="wp-image-1995215"
MacBook Pro 14

Konkretny model zależy od tego, czym się zajmujemy. Jeśli paramy się głównie pracą biurową, to lekki, 13-calowym laptop z jak najdłuższym czasem pracy będzie jak znalazł. Jeśli zajmujemy się bardziej wymagającymi zadaniami, jak praca z grafiką, zdjęciami czy wideo, warto przejrzeć oferty 15/16-calowych laptopów wyposażonych w dedykowane karty graficzne bądź MacBooków Pro z czipami M1 Pro/Max. W sklepach Komputronik i na stronie komputronik.pl znajdziemy ogromny wybór urządzeń, zaś jeśli kupimy sprzęt online między 20 a 30 czerwca 2022 r., będziemy mogli skorzystać promocyjnej oferty 10 rat 0 proc. na cały asortyment w sklepie internetowym.

Nie mniej istotny jest smartfon.

Na co dzień większość z nas realistycznie nie potrzebuje telefonu ani najnowszego, ani z najwyższej półki, zwłaszcza jeśli pracujemy zdalnie i większość dnia i tak spędzamy przy komputerze. Podczas wyjazdów jednak telefon to bezcenne narzędzie pracy i komunikacji. To także aparat, który przez cały czas mamy przy sobie i którym uwiecznimy widoki podczas workation czy dłuższych wizyt w innych krajach. Na pewno warto też zainwestować w urządzenie posiadające technologię eSIM; ułatwi to w znaczny sposób skorzystanie z sieci w innych krajach i przełączanie się na lokalnego operatora po powrocie do kraju. A to szalenie istotne, zwłaszcza że pracując zdalnie, podstawowym i najważniejszym narzędziem jest stabilne połączenie z internetem.

 class="wp-image-2163603"

Można śmiało założyć, że nie zawsze i nie wszędzie będziemy mieć dostęp do Wi-Fi, więc odpowiedni pakiet internetu mobilnego połączony z funkcją hotspotu pozwoli przekształcić telefon w mobilny router. Taką technologię oferują m.in. smartfony marki Samsung, które przez cały czerwiec 2022 możemy kupić w sklepach Komputronik, korzystając z oferty na 20 rat 0 proc. w sklepach stacjonarnych lub 10 rat 0 proc. w sklepie internetowym. Również do końca czerwca kupując telefon w salonie Komputronik, pracownicy mogą zabezpieczyć kupiony smartfon matową folią naklejaną na ekran w promocji -30 proc. Taki zabieg zawsze warto wykonać przed wyjazdem, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, a nie wszędzie mamy szybki dostęp do centrum serwisowego na wypadek ewentualnej usterki.

Internet to podstawa.

Skoro wspominamy o mobilnych routerach, to telefon powinien być traktowany w ten sposób raczej jako opcja awaryjna, niedomyślna. Choćby z tego względu, że długotrwałe używanie hotspotu skutkuje ogromnym drenażem energii akumulatora i nagrzewaniem się telefonu, co z czasem może doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlatego pracując zdalnie w czasie wyjazdów dobrze jest zainwestować w mobilny router, jak np. TP-Link M7650 dostępny w ofercie sklepu Komputronik.

 class="wp-image-2234403"

Ten modem jest wyposażony w pojemny akumulator i obsługę standardu Wi-Fi 5 o maksymalnej szybkości 867 Mbps, więc będzie w stanie dostarczyć naszemu laptopowi internet o dużej przepustowości przez długi czas.

Bez kawy ani rusz.

W domu czy w biurze mamy stały dostęp do ekspresu lub innych narzędzi do parzenia kawy, więc przygotowanie pobudzającego naparu sprowadza się do pójścia do kuchni. W czasie wyjazdów jednak nie zawsze jest taka opcja, z kolei ciągłe przesiadywanie w kawiarniach może skończyć się wydaniem więcej na wyjazd, niż jesteśmy w stanie zarobić podczas jego trwania.

 class="wp-image-2234406"

Bardzo ciekawą opcją jest tutaj Aeropress. Ten niewielki, poręczny zaparzacz do kawy kosztuje mniej niż 100 zł, a dzięki konstrukcji tłoka potrafi przygotować pyszną kawę w każdych warunkach. Wystarczy zabrać ze sobą w podróż zmieloną kawę lub zaopatrzyć się w nią na miejscu; istnieją nawet specjalne pojemniki, dopasowane wielkością do tłoka Aeropressu, toteż cały zestaw zmieści się w każdym bagażu.

Warto mieć oko na to, co dzieje się w domu.

Wyjazdy z domu nie oznaczają, że dobrym pomysłem jest zostawienie domu samego sobie. Warto mieć oko na mieszkanie i dobytek, zwłaszcza jeśli np. zostawiliśmy w domu zwierzęta, które ktoś przychodzi dla nas nakarmić lub wyprowadzić na spacer. Dobrze jest spojrzeć od czasu do czasu, czy na pewno mają one wszystko, czego im potrzeba.

W tym celu nie trzeba wcale inwestować w drogie rozwiązania; wystarczy prosta kamera wewnętrzna, jak np. Aqara Kamera G3 2K, dostępna w sklepach Komputronik. To kamera, której podstawa umożliwia obrót aż o 340 stopni, więc jeśli umieścimy ją w odpowiednim miejscu, możemy mieć w zasięgu wzroku całe pomieszczenie. Kamera ta oferuje również tryb nocny, więc nagra obraz zarówno za dnia, jak i po zmroku, a do tego oferuje rozpoznawanie twarzy i sterowanie gestami. Kamera może więc automatycznie rozpocząć nagrywanie, gdy rozpozna obcą twarz, lub przejść w tryb uśpienia, gdy rozpozna domowników. Kamera może też śledzić ruchy ludzi i zwierząt, więc nie przegapi, jeśli nasz domowy futrzak będzie próbował coś nabroić w czasie naszej nieobecności.

 class="wp-image-2234418"

Taka kamera może też być częścią większego ekosystemu smart dom, w który zdecydowanie warto zainwestować, jeśli często wyjeżdżamy. Choćby po to, by móc sprawdzić na smartfonie, czy aby na pewno wyłączyliśmy wszystkie urządzenia elektryczne, zamknęliśmy okna i drzwi, lub czy nie zapomnieliśmy zgasić światła. O ile poza domem do sterowania takim systemem najlepiej sprawdza się smartfon, tak w domu dobrze jest mieć dodatkowe urządzenie pełniące rolę swoistego hubu i centrum dowodzenia inteligentnym domem, takie jak Google Nest Hub. Nest Hub jest kompatybilny z każdym urządzeniem obsługującym Google Home oraz IFTTT, więc możemy z jego poziomu zarządzać większością inteligentnych urządzeń na rynku. Możemy nim sterować głosowo lub przy pomocy dużego, 7-calowego ekranu, który pokaże nam też najważniejsze informacje, ja np. prognoza pogody, wydarzenia w kalendarzu czy da nam podgląd na monitoring.

Mając w domu takie urządzenia, nie tylko będzie się nam wygodniej mieszkać, ale też zagwarantujemy sobie spokój ducha, gdy zapragniemy wyjechać, by pracować zdalnie z innych miejsc na świecie niż domowe biuro.

Lokowanie produktu: Komputronik
Najnowsze
Zobacz komentarze