REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Dokopali się do ukrytego świata. Stworzenia ukryte pod grubym lodem Antarktydy

Brzmi to trochę jak początek horroru, ale zamiast odkryć uśpione zło, naukowcy znaleźli tylko skorupiaki. A przynajmniej na razie to tylko skorupiaki. Odłóżmy jednak na bok filmowe wizje i cieszmy się z badaczami, którzy nie spodziewali się znaleźć życia od lodem.

07.06.2022
21:19
antarktyda
REKLAMA

Odkrycia dokonali naukowcy z Nowej Zelandii.  Znaleziony ekosystem znajdował się 500 metrów pod lodem, w rzece. Gdy systemy badawcze dotarły w miejsce, specjaliści mieli wrażenie, że stało się coś z aparatem. Obraz był niewyraźny. A to tylko skorupiaki, o wielkości około 5 mm.

REKLAMA

Krewotkopodobne stworzenia okazały się dużym zaskoczeniem dla badaczy. Wprawdzie wiedzieli, że pod lodem Antarktydy istnieje sieć rzek i jezior, ale nie spodziewali się tak bogatego ekosystemu.

"Wkroczenie" do tej rzeki pozwalało nam poczuć się jak prawdziwi odkrywcy nieznanego świata - komentował cytowany przez "Guardiana" Huw Horgan, lider projektu.

Badacze będą kontynuowali analizę podwodnego środowiska

REKLAMA

To niesamowite, że ciągle jesteśmy na etapie zadawania kolejnych pytań i tak naprawdę odkrywania nowych rzeczy. Odkrycia takie jak te, czy wcześniej zaobserwowanie ogromnego zbiornika wody pod lodem, najlepiej świadczą o tym, że nadal niewiele wiemy o ekosystemach żyjących pod grubym lodem Antarktydy.

Jako ludzkość jesteśmy w stanie robić takie zdjęcia kosmosu czy wysyłać sondy na Marsa, które biją kolejne rekordy, a jednocześnie tak niewiele wiemy, co dzieje się pod nami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA