REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kryptogórnicy zacierają ręce i prawdopodobnie znów wykupią karty graficzne. Zabezpieczenia kart GeForce złamane

NBMiner, jak deklarują jego twórcy, omija blokady założone na kartach GeForce celem ograniczenia ich wydajności w kopaniu kryptowalut. Narzędzie działa zarówno w środowisku Windowsa, jak i Linuxa.

10.05.2022
9:33
Kopanie kryptowalut
REKLAMA

Pandemia COVID-19 i bezprecedensowy popyt na elektronikę w bardzo duży sposób wpłynęły na ten rynek, co sprawiło, że niektóre polegające na tejże elektronice urządzenia stały się trudne do dostania lub bardzo drogie. Branża gier wideo zmaga się jednak z dodatkowym problemem. Nowoczesne karty graficzne do PC okazały się idealnym podzespołem zapewniającym moc obliczeniową do kopania kryptowalut.

REKLAMA

Czyta też:

Karty graficzne, głównie GeForce’y, zaczęły być masowo skupowane zarówno przez entuzjastów kryptowalut, jak i przede wszystkim przez nowopowstałe wielkie firmy górnicze, specjalizujące się właśnie w zarabianiu na pozyskiwaniu tych alternatywnych walut. Efekt? Konia z rzędem tej osobie, która zdołała nabyć kartę bazującą na GeForce RTX 3000 w cenie nie urągającej zdrowemu rozsądkowi.

Nvidia, projektant układów GeForce, próbuje z tym walczyć, bowiem brak dywersyfikacji rynkowej nie rekompensuje faktu, że jej produkty za sprawą kryptogórników rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Wprowadziła karty z mechanizmem Lite Hash Rate (LHR), który miał sztucznie zaniżać wydajność GeForce’ów w kopaniu Ethereum, jednej z ważniejszych kryptowalut. LHR został jednak złamany niedawno na Windowsie. Teraz został złamany również na ważniejszej dla górników platformie, jaką jest Linux. Czyli konsumenci znowu będą musieli walczyć o kupno sensownej karty do gier wideo.

NBMiner usuwa zabezpieczenia LHR na kartach GeForce. Wydajne kopanie kryptowalut na systemach Windows i Linux.

Twórcy Nebutech NBMiner poinformowali, że wersja 0.41 tego narzędzia omija w pełni zabezpieczenia LHR, będąc stuprocentowo skutecznym zarówno na Windowsie, jak i na Linuksie. To, jak sami przyznają, uzupełnienie pracy wykonanej przez grupę NiceHash, która jako pierwsza ominęła LHR na systemie Microsoftu.

REKLAMA

Narzędzie NBMiner działa na sterownikach w wersji 512.15 (Windows) lub 510.60 (Linux). Ma niebawem też zapewnić wyższą wydajność na kartach Radeon projektowanych przez firmę AMD. Na dziś nie jest jasne czy debiutujące niebawem na rynku karty graficzne Intela również będą apetycznym kąskiem dla górników. Jedno jest jednak pewne: rynek gier na PC nigdy jeszcze nie wyglądał tak dziwnie. Do sprzedaży wchodzą nowe gry, w które gracze nie są w stanie grać w pełnej jakości - w tym ci dysponujący stosownym budżetem i chęcią jego spożytkowania na elektroniczną rozrywkę. A rynek kryptowalut nadal kwitnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA