REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Matura 2022. Znowu przeciek z polskiego? Pan Tadeusz i tradycja w Google Trends

Analiza ruchu internetowego przez Google’a sugeruje, że mogło dojść do przecieku i część uczniów, głównie z województwa mazowieckiego, znała tematy z języka polskiego na maturę 2022. Sprawdzali odpowiedzi jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu.

04.05.2022
12:27
Matura 2022. Znowu przeciek z polskiego? Pan Tadeusz i tradycja w Google Trends
REKLAMA

To nie są typowe matury. Pandemia COVID-19 i wywołany wojną w Ukrainie kryzys uchodźczy niewątpliwie odcisnęły swoje piętno zarówno na uczniach, jak i nauczycielach. Może się okazać, że niektóre roczniki będzie można określać mianem pokrzywdzonych, z uwagi na trudne do nadrobienia braki w edukacji szkolnej i społecznej. To jednak nie oznacza, że tegoroczny egzamin dojrzałości nie powinien być brany na poważnie. Są jednak poszlaki sugerujące, że pewna życzliwa osoba zdecydowała się zapewnić wgląd uczniom do arkuszy egzaminacyjnych.

REKLAMA

Czytaj też:

Matura 2022 - przecieki. Czym dla człowieka jest tradycja w odniesieniu do Pana Tadeusza? Wyciek matury z języka polskiego, co sugeruje Google Trends.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez uczniów w mediach społecznościowych, tematami matury 2022 z języka polskiego były Czym dla człowieka jest tradycja? - w odniesieniu do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza oraz Kiedy relacja z człowiekiem staje się źródłem szczęścia? - w odniesieniu do Nocy i dni Marii Dąbrowskiej. Nie było zbyt trudno, tegoroczną maturę z polskiego mógłby zdać nawet ośmioklasista.

Problem w tym, że wiele wskazuje na to, że doszło do przecieku. Grupa uczniów - głównie z województwa mazowieckiego, prawdopodobnie głównie z tego samego regionu - zaczęło wpisywać do Wyszukiwarki Google frazę pan tadeusz tradycja na kilka godzin przed rozpoczęciem egzaminu i zaznajomieniem się z pytaniami. Innymi słowy, ktoś zdradził pytania, a pozostali zaczęli goglać w poszukiwaniu łatwych do przyswojenia bryków.

 class="wp-image-2162199"
Matury 2022. Google Trends sugeruje, że wyciek pojawił się o 7:05 w woj. mazowieckim. Na dwie godziny przed egzaminem.

Dane z Google Trends nie mogą być traktowane jako niebudzący wątpliwości dowód na przeciek tematów egzaminów maturalnych z języka polskiego. Teoretycznie to może być przypadek. Być może akurat w jednym momencie w wyszukiwarkę wpisały hasło osoby uprawnione do zaznajomienia się z arkuszami przed rozpoczęciem matury 2022 z polskiego. Google Trends nie podaje aż tak precyzyjnych danych, by dało się to wykluczyć. Mając jednak na uwadze rachunek prawdopodobieństwa, dla wybranych warszawskich uczniów tegoroczna matura z języka polskiego prawdopodobnie okazała się tylko formalnością, na którą się z rana odpowiednio przygotowali.

Przecieki matury to ostatnio tradycja

W 2020 roku Internet, a konkretnie Twitter, obiegła informacja o nagłym wzroście wyszukiwań frazy "wesele elementy fantastyczne" w wyszukiwarce Google wśród użytkowników pochodzących z województwa podlaskiego.

MATURA 2020 DO POWTÓRKI? Przeciek z Wesela
REKLAMA

Do podobnej sytuacji doszło w 2021 roku z frazą "motyw ambicji w literaturze" wyszukiwaną na godzinę przed rozpoczęciem matury z języka polskiego, w której tematem wypracowania było "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury."

Wycieki matury z 2020 i 2021 roku trafiła do prokuratury. Śledztwo utknęło jednak w martwym punkcie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA